Αναζητηση ηχογραφησεων με ζουρνα

Αν κανεις εχει καποιο cd να προτεινει ή εχει ηχογραφησεις με ζουρνά/πίπιζα ας επικοινωνήσει μαζί μου. Ευχαριστώ.

Μακεδονικά Ηχοχρώματα: Ζουρνάδες και γκάιντες από τη Γουμένισσα με το Χρήστο Μπατίση. [10 κομμάτια με ζουρνάδες και 2 με γκάιντα]

Τα Ναουσαίικα του Βαγγέλη [ζυγιά Βαγγέλη Ψαθά]

Ζουρνάδες και νταούλια με το συγκρότημα του Γιώργου Ζαφειρίου και του Γιώργου Ντομάτα

Ζουρνάδες και νταούλια - Ρουμλούκι - Ιστορική/μουσικολογική προσέγγιση [μικρό βιβλιαράκι + σιντί, παίζουν οι ίδιοι όπως στο παραπάνω, συλλογή - επιμέλεια Γιώργης Μελίκης]

Φλάμπουρο Σερρών [δεν ξέρω τον ακριβή τίτλο του δίσκου γιατί τον έχω σε χειροποίητο αντίγραφο, πάντως πρέπει να περιλαμβάνει το όνομα του χωριού και είναι εξαιρετικός, ίσως ο καλύτερος από όλους όσους αναφέρω]

Μακεδονικοί δίσκοι σίγουρα υπάρχουν πολλοί ακόμα. Οι μακεδονικοί ζουρνάδες γνωρίζουν μια άνθιση γιατί τη μουσική τους, ζωντανή ή ηχογραφημένη, τη χρησιμοποιούν πολύ τα χορευτικά. Από άλλες περιοχές δύσκολα θα βρεις δίσκο, μόνο σκόρπια τραγούδια σε συλλογές. Για έναν σπάνιο δίσκο με ποντιακούς ζουρνάδες βλ. σχετική ανάρτηση του μέλους ΚΕΠΕΜ.
Αν πετύχεις το «Γκάιντα - Τσαμπούνα - Ζουρνάς» της ΦΜ Ρέκορντς, που δεν ξέρω αν θα κυκλοφορεί ακόμα, αγνόησέ το. Από άποψη ζουρνά είναι απάτη (1 μόνο κομμάτι).
Επίσης αγνόησε το «Μακεδονικός Ζουρνάς», πάλι από κάποια σειρά με όργανα: είναι μια ανιστόρητη έθνικ αηδία όπου ο ζουρνάς συνδυάζεται με κάτι κανονάκια και τέτοια.

Έχω κι εγώ από προσωπικό αρχείο.

Από μη παραδοσιακούς δίσκους, ο Πέτρος Ταμπούρης παίζει ζουρνάδες στην «Εξέγερση» από τη «Μοναξιά του Σχοινοβάτη» των αδερφών Κατσιμίχα