Αναζήτηση τίτλου και στίχων

prosfata akousa ap ti Mariw ena tragoudi (vasika epeidi eimai nea sto group dn gnwrizw an mborw na to grapsw kanonika opote gia na eimai kalimeni…) to opoio elege-sto peripou!-: ''tou m**niou sou i xwristra mou xei xalasei tin orxistra"…
to psaxnw edw k ena mina (titlo+stixous)
euxaristw prokatavolika gia tin voitheia!!!:slight_smile:

Καλώς όρισες στο φόρουμ Μαριά,

Καταρχήν, δεν γράφουμε με greeklish γιατί είναι δυσανάγνωστα. Γράφουμε μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες…

Τώρα, όσον αφορά το τραγούδι, δεν ξέρω τους στίχους, αλλά και εσύ τώρα τι τραγούδι είναι αυτο που ζητάς;

Βασικά απ ότι μου είπαν αργότερα είναι πολυ γνωστό ρεμπέτικο…τι να πω???
Απλα μου έκανε εντύπωση πως το γνώριζε τόσος κόσμος κ εγώ τ ακουγα για πρώτη φορά!!!
Απο όσα έμαθα αργότερα το τραγουδούσε μαζί με την Μαριω ο Στέφανος Κιουπρούλης γνωστός και ως “Χονδρονάκος”,αλλα δυστυχώς δεν ξέρω κάτι παραπάνω…
Όσο για τα greeklish δεν θα επαναλειφθεί!:230:

Το τραγουδι ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος, απο Ρεμπετικο

Κοιτα εδω

http://www.jokes.gr/view_content.html?c=208&a=1783&page=107

Τα στοιχεια απο το ιντερνετ , " τα Βρωμολογα των αποκριων " …:230:

Πληκτρολογησε οπως το γραφω και θα τα βρεις ολα , ενα προς ενα …:088:

είναι σίγουρα απο τα στιχάκια της αποκριάς;;;

maria_88

ΟΧΙ , καθετα οχι , δεν ειναι ρεμπετικο !!!

Ποτε στα ρεμπετικα τραγουδια , στο συνολο τους , δε θα βρεις χωριστρες και ορχηστρες …
Και επειδη η προσφιλης μας Μαριω , εχει το ονομα της ρεμπετισσας , δε σημαινει οτι
δεν ερμηνευει και αλλων τραγουδοποιων πιπερατα τραγουδια …:089:

για δες εδω τι βρηκα και ψαξε και μονη σου …:241:
10% - Συνέντευξη - Τζίμης Πανούσης

Τον στίχο του παλαιού ρεμπέτη: «Του μ****ού σου η χωρίστρα μού χαλάει την ορχήστρα». Copyright © 2004-2005, Σύνθεση.
www.tzimakos.gr/mme/.../10percent.php

αλλα , εχουμε και συνεχεια …

πιο πανω σε περεπεμψα στα " Βρωμολογα των αποκριων " , που εχουν σχεση με Διονυσο
και τα ρεστα , οπου εκει μεσα θα βρεις ολα τα γεννητικα οργανα σε ημερησια διαταξη , υπο
μορφη ποιηματων …:088:

μονο που αυτος ο χωρος ειναι καθαρα “ρεμπετικο φορουμ” και ασχολειται με την ιστορια
του ρεμπετικου τραγουδιου και ο,τι κουβαλαει πισω της …:109:

Μαρία όλα αυτά τα στιχάκια (και άλλα πολλά) τα έχουνε “κολλήσει” στο συγκεκριμένο τραγούδι (Λέου λέου). Άκουσέ το. Είναι αυτό που ψάχνεις?

Εδώ σε μία ζωντανή ηχογράφηση από το Ουζερί Τομπουρλίκα στη Θεσσαλονίκη. Στην κιθάρα είναι ο Δημήτρης Μυστακίδης και στο μπουζούκι ο Παντελής Χατζηκυριάκος. (Πηγή : rebetiko.gr)

Κώστα η μελωδία μου θυμίζει έντονα το κομμάτι που άκουσα αλλα αυτά τα λόγια δν τα θυμάμαι καθόλου…!:084:
Σας ευχαριστώ όλους…δν ξέρω τελικά αν είναι ρεμπέτικο ή όχι…το άκουσα στο πρόγραμμα της Μαριώς και πίστεψα πως εντάσσεται σε αυτή την κατηγορία.:230:

Γι΄ αυτό είπα Μαρία ότι αυτά τα λόγια τα “κολλάνε” στη συγκεκριμένο κομμάτι. Η Μαριώ προφανώς “κόλλησε” τα συγκεκριμένα στιχάκια στο κομμάτι παραλείποντας τα κανονικά. Έτσι γίνεται συνήθως.:088: