Αναζήτηση στίχων και πληροφοριών

YG: Ma POIA AKSIA TOU FOROUM ??? As gelasw. Aksia den vlepo pouthena edw.

Michael

Ηθελα να σε είχα σε απόσταση 20 πόντων (10 αυτή τη στιγμή) Μιχάλη.
Ετσι για να σου εξηγούσα μιαν ΑΛΛΗ αξία που θα έφερνε μεγάλες αλλαγές στη ζωή σου.

<FONT SIZE="+2">Ρε σεις! Πήρατε χαμπάρι αυτό που είπε ο Σώτος;
“Τον τοίχο που δεν μπορείς να διαπεράσεις τον κατουράς”.
Αντε λοιπόν. Κατουράτε να φύγουμε. Τη βαρέθηκα αυτή την Αυστριακή ρόμπα.</FONT>
ΑΝ

<FONT SIZE="+1">ΥΓ. Με εξαίρεση έναν μεγάλο ζωγράφο, καμιά αδερφή δε συμπάθησε το ρεμπέτικο. Πάντα στους Ρουβάδες πήγαιναν και στρίγγλιζαν.</FONT>

Kosta Kourouni, ti ennoeis?? Fantazomai pws ennoeis kati pou dikaiologei na se lew twra katharma 'i akoma kai eglimatia. 'I mipos kano lathos ??

Michael

Ari Nikolaidi - na fygete epitelous. Afto to proteino ki egw. Oxi apo to Foroum - giati afto de tha to kanete eseis oi symmorites (DYSTYXWS!).
Alla papste na asxoleiste me ta postings mou. Agnoiste me. Anekathen mou dinete ypervolika megali simasia.

Michael

Afou auto 8es mwrh rompa!!!
Psofas yia fiyoura kai yia 8ea8hnai, akkizomene 8ulhpreph tzitzifioyko, opws allwste tairiazei me thn upokoultoura twn $eBidwmenwn kolwn pou se ekfrazei. Ante fae kana pasteli na staniareis kai mh mas skotizeis allo ta andrika mas moria.
Stauros

Stavro (Ari, Kosta klp.), afto pou me paraksenevei einai to oti den noiazeste katholou gia tin eikona pou dimiourgeite me to periexomeno kai to leksilogio twn postings sas gia ton eafto sas (alla synama kai gia tin Ellada kai ton [dithen ?] politismo tis): Tin eikona diladi pws eiste pera gia pera prwtogonoi, xydaioi, biaioi, varvaroi kai ilithioi anthrwpoi.

Sas leipei opoiodipote ixnos aftosevasmou, aksioprepeias kai filotimou. Kai to pragmatiko thlivero einai oti oute afto sas noiazei.

Michael

Υποθέτω ότι ανήκω στα klp. mr Michael. Επειδή με βάζεις και μένα στους “pera gia pera prwtogonoi, xydaioi, biaioi, varvaroi kai ilithioi anthrwpoi” έχω να σου πω ότι ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ με την περίπτωσή σου. Όταν θα αναφέρεσαι σε οτιδήποτε ΜΕ αφορά, θα προσέχεις πολύ καλά τι λες, θρασύ απολειφάδι. Αρκετά ανέχτηκα τις μαλακίες και τις υστερίες σου. Στους υπόλοιπους μπορείς να λες ότι σου επιτρέπουν και ότι σου γουστάρει, αλλά σου απαγορεύω τούδε και στο εξής να απευθύνεσαι ΣΕ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ευρωπαίζον παπάρι , και σου απαγορεύω ακόμη να γενικεύεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΙΣ ηλίθιο κατασκεύασμα. Λοιπόν, κομμένη με μένα, ξεφτίλα. Είμαι σαφής;

Φραγκίσκος

Υ.Γ. Δεν πρόκειται να σου ξανα-απευθύνω δημοσίως τον λόγο, applied papparologist. Αν νομίζεις πως δεν ξωφλίσαμε, πάρε με στο +3042130618 ή στείλε μαιλ στο frank@eudia.gr να σου δώσω και τα ρέστα. Γκέγκε;

Προς Σώτο,

Αν θυμάμαι καλά στη Φινλανδία μένει μόνιμα ο Λάκης Καρνέζης, ο οποίος έχει δημιουργήσει και δικό του studio εκέι. Αν είναι έτσι σίγουρα κάποια σχέση υπάρχει με τον καθηγητή που ανέφερες…

προς ΚΛΙΚΑ

Επειδή δεν παρακολουθούσα τα τεκταινόμενα τον τελευταίο καιρό και πραγματικά εξεπλάγην (!), δε μαζευόμαστε πουθενά για κανένα κρασο-μπούζουκο να κάνουμε και τους αλλοδαποί να ζηλεύουνε;

ʼιντε να οργανωνόμαστε…

γιώργος
γκούτε νάχτ

Ψυχραιμία, Φρανκ (όσο δύσκολο κι αν σου είναι).

Λοιπόν:

Ας αρχίσω με το τέλος του μηνύματός σου:

Δε θα ξεκινήσω με ΚΑΝΕΝΑΝ από σας τηλεφωνήματα ή διάλογο μέσω e-mail. Δε φοβάμαι και δεν ντρέπομαι να πω τις απόψεις μου δημοσίως. Δεν έχω ούτε χρόνο ούτε όρεξη για παραπέρα επικοινωνία. (ʼσε τον οικονομικό παράγοντα: Νομίζεις στα σοβαρά πως θα πληρώσω υπεραστικά τηλεφωνήματα ώστε να ακούω τις βρισιές σου;)

Το αν εσύ θα μου ξανα-απευθύνεις δημοσίως τον λόγο είναι αποκλειστικά δική σου υπόθεση. Μακάρι να μην το κάνεις και μακάρι να μην το κάνουν και κάποιοι άλλοι. Εγώ ο ίδιος σάς έχω συστήσει μερικές φορές πια να αγνοήσετε τα postings μου.

  1. Το αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου “πέρα για πέρα πρωτόγονο, χυδαίο, βίαιο, βάρβαρο και ηλίθιο άνθρωπο”, πάλι δικό σου θέμα είναι. Εγώ έγραψα τρία ονόματα και τα γράμματα “κλπ.”. Εσύ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ (όπως γράφεις) ότι ανήκεις στα “κλπ.”. Μα δικές σου εικασίες είναι - τι φταίω εγώ για αυτές;

  2. Μου απαγορεύεις να απευθύνομαι μελλοντικά σε σένα και να γενικεύω χωρίς να σε εξαίρω.
    Αχ, Φρανκ, αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα με τις απαγορεύσεις. Ξέρεις πόσες βρισιές και προσβολές δέχομαι εγώ από κάποιους επισκέπτες του Φόρουμ; (Ρητορική ερώτηση - και βέβαια το ξέρεις.) Μόλις τώρα κάποιος Φραγκίσκος με είπε “ηλίθιο κατασκεύασμα”. Μα τι να κάνω; Γράφουν και γράφουν και γράφουν, αλλά δεν μπορώ να τους εμποδίσω. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.

Αλλά μια και είμαι καλό παιδί (όπως είπε ακόμα και ο Σταύρος στο μανιφέστο του!!) θα προσπαθήσω από τώρα να προσθέτω σε οποιοδήποτε posting κριτικού περιεχομένου τη δήλωση: “ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΦΡΑΝΚ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΑΙΡΩ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΣΑ”. (Με κεφαλαία, εντάξει;) Μπορεί να το ξεχάσω μερικές φορές, και εκ των προτέρων σου ζητώ συγνώμη γι’ αυτό. Μόνο από αφηρημάδα θα έχει γίνει.

Για οποιεσδήποτε άλλες επιθυμίες, ερωτήσεις, παράπονα είμαι πάντα στη διάθεσή σου (αν και όχι στο τηλέφωνο ή στο mail-box, αλλά μόνο εδώ).

Καλησπέρα,
Michael

Oloi oi meyaloi andres apo thn arxaiothta mexri shmera eixan mia muya periiptamenh yurw apo tous orxeis tous. Einai nomos ths fusews kai tou Merfi.
Pros Aoustria: Prosoxh dioti anekaluf8usan kai oi muyoskotwstres.
Stauros.

Προφανώς πάλι κάποιος μιλάει για μένα μια και διαβάζω “Pros Aoustria”. Μα δε θα σταματήσουν ποτέ;

Michael

ΔΗΛΩΣΗ: ΑΥΤΟ ΤΟ POSTING ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ FRANK ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΦΡΑΝΚ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ “ΚΑΠΟΙΟΣ” ΚΑΙ “ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ”!

Αναρωτιέμαι ρε Μιχάλη πόσα απ αυτά που λές θα είχες τ αρχίδια να τα πείς κατα πρόσωπο σε μένα η σε όποιον άλλον απ το forum αν δεν είχες την προστασία της ιντερνετικής ανωνυμίας και της απόστασης.
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ?

Πω πω… σκηνή απείρου κάλλους! Ο Michael να βρίζει κατά πρόσωπο το Φραγκίσκο. Και μετά απ’ το βρισίδι να του ρίχνει κι ένα μπερτάκι ξύλο. Μου θυμίζει το Rocky που πελεκάει το γίγαντα Hoggan. Κι ακόμα χειρότερα. Γιατί έτυχε μια φορά να συναντηθώ με Φρανκ. Ψοφίμι σκέτο. Αν τον φυσήξεις …τελείωσε. Ενα και εξήντα (κοντύτερος κι από μένα) και 58-60 κιλά. Ορμα Μιχάλη! Του χεριού σου είναι.
ΑΝ

Α ρε Σώτο μυαλό που κουβαλάς ώρες-ώρες!
Εδώ ρε οι Ευρωπαίοι μαζεύτηκαν ολόκληρος στρατός μαζί με τους Αμερικάνους, με τα πιο σύγχρονα όπλα, με όλες τις αβάντες (και του δικού μας του Κινέζου) για διαλύσουν μια χώρα που αντιστοιχεί στο 1/3000 της δύναμής τους. Και παρόλ’ αυτά τους αντιμετώπισαν εξ αποστάσεως. Βομβάρδισαν ό,τι σχολείο και νοσοκομείο βρέθηκε στο δρόμο τους και φρόντισαν να μην κοιτάξουν στα μάτια ούτε ένα Γιουγκοσλάβο φαντάρο.
Και συ ζητάς από ένα Αυστριακό να κοιτάξει ένας προς έναν το Φρανκ στα μάτια.
Φαντάσου δηλαδή ότι κλείνουν ένα ραντεβού σε μια καφετέρια να “τα πούνε”. Πάει ο Michael, μπαίνει μέσα, κοιτά στην πρώτη αριστερά καρέκλα της μπάρας (όπως είχαν τηλεφωνικά συμφωνήσει) και πέφτει το μάτι του στο Φρανκ:
Ενα “πράμμα” γύρω στο ένα κι ενενηνταπέντε και καμιά 130 κιλά (αυτό θα το τσεκάρετε και μόνοι σας στην επόμενη συνάντηση του Forum). Ερχεται μετά ο ιατροδικαστής και κάνει τη διάγνωση απ’ το πτώμα του Μιχάλη:
“Κύριοι, ο νεκρός δε φέρει κανένα τραύμα, καμμία κάκωση. Πέθανε από ρήξη εντέρου απ’ το πολύ χέσιμο”.
Αλλά ο Φρανκ που δεν τον ακούμπησε τρώει 162 χρόνια φυλακή από το Ανώτατο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης (απ’ τα συνεταιράκια του Michael δηλαδή) ως ηθικός αυτουργός…

Ρε δε βλέπεις που ο Αυστριακός δεν τολμάει να δώσει, όχι το τηλέφωνό του, αλλά ούτε καν το e-mail του! Και πολύ καλά κάνει! Γιατί διατρέχει άμεσο κίνδυνο αφού ο Φρανκ (ως Βολιώτης) είναι Αυστριακός, κάτι που δε γνωρίζει ο Μιχάλης.

Χέσε μας λοιπόν ρε Σώτο.

Ρε παιδιά να΄στε καλλα.

Απο τότε που άρχιζα να διαβάζω το FORUM κατάφερα να κόψω τα βραζιλιάνικα σήριαλ.
Ασχετο τώρα αυτό αλλα συνεχίζω να χρειάζομαι φωτογραφίες απο ρεμπέτες ή παλιές φωτογραφίες Θεσσαλονίκης και Αθήνας για κάτι καρδράκια που θέλω να φτιάξω για την ταβέρνα μου.
Γι’αυτό αφήστε τους καβγάδες και βοηθήστε λιγο τη κατάσταση για εμάς τους μεροκαματιάρηδες

Πολύ καλή πηγή φωτογραφιών είναι το βιβλίο του
Πετρόπουλου “Ρεμπέτικα Τραγούδια”.
Εκεί έχει τις περισσότερες και μπορείς να τις ανατυπώσεις σε φωτογράφο ή μόνος σου μεσω του υπολογιστή.
Οσο για το βραζιλιάνικο να είσαι σίγουρος ότι δεν θα επαναληφθεί.

Ρε Δημήτρη! Προσπαθώ να σου στείλω μια-δυο φωτογραφίες, αλλά μου 'ρχονται πίσω. Μήπως δεν είναι σωστό το e-mail σου;
ΑΝ

Αρη πηρα τις φωτογραφιες σου πριν 2 μερες,ηταν πολυ καλες και σε ευχαριστω πολυ.
Οσο για το mail ειναι σωστο,αλλα ισως επειδη το hotmail εχει καποιο οριο στα kbytes και οι φωτογραφιες ηταν λιγο μεγαλες να ερχοταν πισω.

Σε ευχαριστω και παλι Δημητρης.

gia ton vasili.
VASILI pou mallon eisai ameriki , grafw prwti fora sto forum kai tha ithela na se rwtisw ti ekanes me ekeino to mpouzouki pou eleges oti itan lathos kataskevasmeno i toulaxiston antitheto me tis kataskevastikes apopseis tou K.K.
elpizw na min ekanes kanena lathos…
tha ithela to email sou an einai eukolo.

aris_k@email.com