Αναζήτηση δασκάλου

Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας για το ποιοι είναι οι καλύτεροι δάσκαλοι αυτη τη στιγμή στην Ελλάδα στο τρίχορδο μπουζούκι, που να παραδίδουν και μαθήματα online. Εχω αρκετή εμπειρία ήδη στο τραγούδι και την γνώση γύρω από ρεμπέτικα και μικρασιατικα τραγούδια και παίζω μελωδίες ακουστικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

@Mersa_Anastasiadou καλωσόρισες στο Φόρουμ. Καλές συζητήσεις να έχουμε.

Υποψιάζομαι ότι είσαι η “γνωστή” Μέρσα από Μυτιλήνη (yoga, τραγούδι, κρουστά κλπ). Επομένως μιας και έχεις επαφή με το μουσικό εντευκτήριο “Πέλαγο” και τα παιδιά εκεί μπορείς να μιλήσεις και μαζί τους ή τα παιδιά στο αναγνωστήριο στην Αγιάσο.
Πέραν όμως όλων αυτών θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να δεις όχι το όνομα του κάθε δάσκαλου, αλλά κατά πόσο σου ταιριάζει αυτός, το ύφος και το ρεπερτόριο του.
Μια καλή ευκαιρία είναι να μιλήσεις και με τον Νίκο Ανδρίκο. Δε ξέρω όμως εάν χειμώνα είναι στο νησί.

ΥΓ. Επειδή είσαι κοντά στη παράδοση του νησιού και στο μικρασιατικό χρώμα, καλό θα ήταν και ο δάσκαλος να είναι αντίστοιχης κατεύθυνσης. Εκτός βέβαια εάν ψάχνεις για κάτι πιο “λαϊκό” επομένως μιλάμε για κάτι άλλο.

Καλώς ήλθες Μερσα και καλες συζητήσεις να έχουμε.
Είναι λίγο δύσκολο να αναφερθούν οι “καλύτεροι” γιατι θα πρέπει ο ίδιος μαθητής να τους εχει δοκιμάσει και να τούς συγκρίνει.
Επίσης ένας φοβερός παίκτης δεν σημαίνει οτι ειναι και καλός δάσκαλος.

Από λεγόμενα μαθητών γνωστών δασκάλων εχω ακουσει πολυ καλά λόγια για τον Βαγγέλη τον Τριγκα και τον Σπύρο Γκουμα.

Απο εκεί και πέρα οποιον ακους στο youtube ειτε πρωτοκλασάτο ειτε λιγότερο γνωστό παικτη, κατα 99% κάνει μαθήματα.

1 «Μου αρέσει»

Ο Σπύρος πάντως, ο εξαιρετικός σε όλα και ως δάσκαλος, δεν έχω ακούσει να δουλεύει ον λάιν.

1 «Μου αρέσει»

Εκ πείρας θα σου πρότεινα τον Γκούμα. Έχω την εντύπωση πως κάνει και on-line μαθηματα. Είναι εξαιρετικός. Θα τον βρεις στο fb για να συνεννοηθείς μαζί του.

Γειά σου Νίκο και ευχαριστώ!
Θα το κοιτάξω άμεσα…

αυτο να μη το ξεχνάμε!

2 «Μου αρέσει»

Ευγένιος Χαλίλ και σαν δάσκαλος και σαν μουσικός γενικότερα.

https://www.google.com/search?q=Ευγενιος+Χαλίλ&rlz=1C1GCEA_enGB990GB990&oq=Ευγενιος+Χαλίλ&aqs=chrome..69i57.3362j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8&safe=active&ssui=on

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και καλώς όρισες
Συμφωνώ απόλυτα για τον Σπύρο Γκούμα.
Απίθανος άνθρωπος και καταπληκτικός δάσκαλος.
Και κάνει on line μαθήματα.
Καλή σου συνέχεια σε ότι και να επιλέξεις. .

Ε, το Σπύρο Γκούμα θα επιλέξεις! Είναι και μέλος του φόρουμ…