Ανέκδοτο τραγούδι του Μάρκου;

Πιο τραγούδι είναι αυτό ρε παιδιά?
Το βρήκα στο sealabs και σαν σχόλια έχει:

“Άγνωστο και ανέκδοτο μεταγενέστερο τραγούδι του Μάρκου με ωραίο ταξιμάκι
(από τις ηχογραφήσεις του Γεωργιάδη και της Κάιλ;)”

Μαλλον ειναι απο ραδιοφονικη εκπομπη.στην ιδια λεει και το ματια μου μαριολεμενα.

Κι αδιακοπα με τυραννας , μεχρι να με ψοφισεις … ( ντοκουμεντο )

αγνωστο και ανεκδοτο μεταγενεστερο τραγουδι του Μαρκου , με ωραιο ταξιμακι …
ειναι απο τις ηχογραφησεις του Γεωργιαδη και της Κάιλ; … (δεν ειναι ολοκληρο) …

Πελαγία αυτό το είδα και το έγραψα στο μήνυμά μου. Θέλω να ξέρω αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ολόκληρο το τραγούδι και χρονολογία που το έγραψε ο Μάρκος ή οτιδήποτε άλλο σχετικά με αυτό το τραγούδι.

Μονο στην τυχη Κωστα και απο ερευνητη - ψωνιο (με την καλη εννοια) , που ταχθηκε
να υπηρετησει το ρεμπετικο …:109:

Ισως τα παιδια απο την Καρδιτσα , που ειναι ολοι βαμμενοι Μαρκικοι …:084:

Ο γιος του, ο Στέλιος, είχε πει στις συνεντεύξεις που έδωσε για το βιβλίο “Ο Άγιος μάγκας” του Τσιλιμίδη πως υπάρχουν γύρω στα 150 - 200 τραγούδια του Μάρκου ηχογραφημένα σε μπομπίνες και τα οποία δεν έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τώρα.
Επίσης, είχε πει πως θα κυκλοφορούσαν αν και όταν λύνονταν κάποια προβλήματα με την ΑΕΠΙ.

Έχω την εντύπωση, πως μόνο τα παιδιά του Μάρκου θα τα γνωρίζουν αυτά τα ανέκδοτα τραγούδια του, ολόκληρα.

Στο συγκεκριμένο, βγάζει κανείς τα λόγια;

Στο περιοδικό “Λαϊκό τραγούδι” στο τεύχος 24 υπάρχει ενα άρθρο για 20 ανέκδοτα τραγούδια του Μ.Βαμβακάρη.Συνοπτικά,πρόκειται για τραγούδια σε στυλ ντέμο.Ειναι ηχογραφημένα σε κασέτα σε οχι και τοσο καλή εκτέλεση με συνοδεία κιθάρας.Υπολογίζεται οτι περάστηκαν στη κασέτα γυρω στο 1960 ίσως και λίγο πιο πριν,δεδομένου οτι δυο απο αυτά ειναι “Τα ζηλιάρικά σου μάτια” και το “Τα ματόκλαδά σου λάμπουν” με ίδια την μουσική αλλά με διαφορτικούς στιχους.Πρίν το κάθε τραγούδι υπάρχει προσφώνησει του τίτλου απο γυναικεία φωνή.Μήπως είναι απο εκπομπή στο ραδιόφωνο; Οχι και τοσο πιθανή εκδοχή.Πειραματισμός πριν την οριστική εκτέλεση με τον Μπιθικώτση;Ίσως.Συμαντική πληροφορία καθώς γνωρίζουμε πλεον οτι το συγκεκριμένο υλικό υπάρχει στα χερια ιδιώτη,και επειδη απο ιστορικής απόψεως γνωρίσαμε 20 άγνωστα τραγούδια του της τελευταίας περιόδου της δημιουργίας του και της ζωής του.Συμαντική ειναι και η κίνηση του περιοδικού που δυο απο αυτά τα παρουσιάζει και σε παρτιτούρα για όποιον αν και δεν τα εχει ακούσει θέλει να τα παίξει… 4 απο αυτά έχουν κυκλοφορήσει βεβαια σε δίσκο. Το περιοδικό αναφέρει κάποιον Τέο Ρόμβο, που ζει στην Σύρο και είχε το υλικό αυτό!!!

Εγω παντως ακουω “κ αδιακοπα με τυραννα, μεχρι να με ξοφλησει”

Φιλε μου , κανε μια περαντζαδα απο το rebetiko.sealabs.net , γραψου αν θελεις κι ολα
και θα ξεδιπλωθει μπροστα σου ολο το “βαρυ πυροβολικο” των ρεμπετικων τραγουδιων
που λιθαρακι - λιθαρακι και με πολυ μερακι συγκεντρωσαν φιλοι - μελη της σελιδας ,
εραστες του ειδους , που ακαταπαυστα εργαζονται για να γεμιζουν τ` αυτια και οι καρδιες
μας απο “αναμνησεις ζωης” …

Ο συντονιστης KwstasP κι εγω , πηραμε απο κει μεσα πληροφοριες για το τραγουδι
και το ακουσαμε πολλες φορες χωρις να μπορεσουμε να βγαλουμε ολα τα λογια , αλλα
το επιμαχο σημειο , ειναι γραμμενο και εκει , ως πιθανολογουμενος τιτλος - ρεφρεν
του τραγουδιου …:088:

12 posts were split to a new topic: Η “βραχνάδα” του Μάρκου