"Αλλη Σκάλα"

Στην “Αλλη Σκάλα”, στα Καμίνια, ξεκινάει ο Κώστας Καλαφάτης. Μπουζούκι θα παίζει ένας από τους πιο ελπιδοφόρους (κατά τη γνώμη μου) της νέας γενιάς λαϊκών μουσικών, ο Παναγιώτης Αστεριάδης. Θα παίζουν από Τρίτη έως Σάββατο και εκτός από ρεμπέτικο θα κάνουν διάφορα αφιερώματα σε Σμυρναίικο, Πολίτικο, ακόμα και δημοτικό τραγούδι. Ο Κώστας είναι μια ξεχωριστή φωνή κι έχει κλείσει τρεις δεκαετίες στα ρεμπέτικα πάλκα.

Χαρα μου που το αναφερεις γιατι ειναι οντως και οι δυο πολυ καλοι και πρεπει να τους επισκευθειτε και ειναι και συντοπιτες μου Σκοπελιτες.

Συμφωνώ με τον Άρη, ο Αστεριάδης και ο Δήμας είναι κατά τη γνώμη μου ό,τι καλύτερο υπάρχει σήμερα σε μπουζουξή στην ηλικία των (+)(-) 30 ετών…

Ο Καλαφάτης είναι πολιτογραφημένος Σκοπελίτης κι όχι γέννημα-θρέμα. :slight_smile:

Συμφωνουμε απολυτα

Γενικα η Σκοπελος εχει αρκετο ντοπιο κόσμο που ασχολειται με το λαικο τραγουδι (Ξηνταρης, Συρος, Αστεριαδης κ.α) αλλα και αρκετους ημισκοπελιτες μουσικους (Μητρεντζης, Καλαφατης κ.α) που κανουν το νησι περηφανο

Αφιερωμα στον Αποστολο Χατζηχρηστο στην Αλλη Σκαλα την Πεμπτη 14 Δεκεμβριου .

Κι επειδή ο Κώστας …ντράπηκε:
Στο αφιέρωμα παίζουν και τραγουδούν ο Κώστας Καλαφάτης και ο Παναγιώτης Αστεριάδης.
Κατά την προσωπική μου άποψη, η φωνή του Καλαφάτη είναι σήμερα ό,τι πλησιέστερο στο Χατζηχρήστο. Οσο για τον Παναγιώτη… να μην τα ξαναλέμε. Από αυτόν περιμένω “μεγάλα πράγματα”.

Πήγαμε χτες βράδυ μια παρέα από εδώ μέσα στην “Αλλη Σκάλα”. Φεύγοντας τις πρωινές ώρες καταλήξαμε όλοι μας σε τρία συμπεράσματα:

  1. Τόση πολλή μουσική δεν έχουμε ακούσει σε όλα μαζί τα μαγαζιά που έχουμε πάει τα τελευταία χρόνια.
  2. Αποκλείεται να ακούσει κανείς αυτό το ρεπερτόριο σε άλλο μαγαζί.
  3. Θα είναι μεγάλο κατόρθωμα αν δε μας διώξουν οι γυναίκες μας και φέτος.

Και για να γίνω πιο κατανοητός, ακούστε μερικά άσματα, πέρα από ένα προγραμματισμένο (:wink: δίωρο με τραγούδια του Απ. Χατζηχρήστου:
Το μινόρε της ταβέρνας, Μπρος στα κλειστά παράθυρα, Μακπουλέ, Αν ήξερες ποιος είμ’ εγώ, Μεσ’ στον τεκέ της Μαριγώς, Μανές της Καληνυχτιάς (και καναδυό ακόμη μανέδες), Το φτωχομπούχουκο, Αλλάχ, Είναι αργά, Απόψε θα ‘ρθω να στα ψάλλω, Το κλάμα της πενιάς, Τα δυο σου χέρια πήρανε, Σφάλμα ασυγχώρητο, Θα γυρίσεις κάποιο βράδυ …και και και και… Πραγματικά αδυνατώ να τα θυμηθώ! Οπως αδυνατώ να θυμηθώ την τελευταία φορά μέσα σ’ αυτήν την πενταετία που έφυγα “γεμάτος” μουσική από ένα μαγαζί.
Ολα στολισμένα με απίθανα ταξίμια. Μια πλήρης ορχήστρα (μπουζούκι-κιθάρα).
Να 'στε καλά ρε μάγκες!

ΥΓ. Τελικά φτάσατε όλοι σπίτι ή σας δέσανε σε κανένα αλκοτέστ;

Ευτυχώς , ολα ρόδινα.
Τι πάθαμε ρε παιδιά , τι μπουζούκαρος είναι ο άνθρωπος , πρώτη φορά σε μαγαζί άκουσα αυτά τα τραγούδια,έτσι παιγμένα.
Λάμπει το παλληκάρι και σαν μουσικός και σαν παρουσία κι ο Καλαφάτης “βράχος” και στη φωνή και στην κιθάρα.
υγ. το κρασάκι τους είναι περίφημο , ίχνος πονοκεφάλου δεν υπάρχει με 3 ώρες ύπνο:102::slight_smile:

Πράγματι, από τα σπάνια μαγαζιά. :088: Αυτά τα κομμάτια που ακούσαμε μόνο στη δισκογραφία μπορούμε να τ’ ακούσουμε πλέον. Το παίξιμο και των δύο αξεπέραστο. Ο Αστεριάδης υπέροχος μπουζουξής και απελευθερωμένος από το “δέσιμο” της μεγάλης ορχήστρας ερμήνευσε ΟΛΑ τα κομμάτια με τρόπο απίθανο που πολλές φορές υπερέβαινε και αυτόν της δισκογραφίας. Ήταν ένα υπέροχο τετράωρο. Κώστα Καλαφάτη και Παναγιώτη Αστεριάδη να΄στε καλά.

Τι ζημιά ήταν αυτη που πάθαμε; Μακράν ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Αθήνα. Ο ορισμός της μουσικής!

Κώστα και Παναγιώτη μπράβο, μπράβο και πάλι μπράβο !

Ακομα τραγουδάω από χτες… (πόσο είναι το αλκοτεστ; 700 ευρώπουλα; φτηνά τη γλυτώσαμε και πάλι ρεμάλια…:102: )

Την Κυριακή 20 Μαίου το μεσημέρι, θα παίζουμε στην “Αλλη Σκάλα”.
Οσοι φίλοι θέλουν να μας κάνουν παρέα, θα είναι ευπρόσδεκτοι.:slight_smile:

ΥΓ. Στις 2:30 το μεσημέρι.

Που ακριβώς βρίσκεται μπορούμε να το βρούμε εύκολα? Και λέγοντας μεσημέρι κατά τι ώρα?

Άλλη Σκάλα:
http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=190&Itemid=72

Μεσημέρι:
http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=μεσημέρι&dq=

Εσυ κανεις πλακα Πανουλη, αλλα το σαϊτακι μια χαρα το βρηκα !!!
:088:
Θενκς ενυγουεϊ !!

:019::019::019:
Γεια σου ρε Πάνο με τα ωραία σου!
:019::019::019:

Ωραία έμαθα και τι ώρα είναι το μεσημέρι. Το μαγαζί όμως δεν έμαθα που είναι γιατί δεν ανοίγει το link σε σχετική σελίδα.

Επεσες στην περίπτωση Zabe. Η “Κλίκα” έκλεισε για μία περίπου βδομάδα για να “ανέβει” το επόμενο τεύχος της. Ετσι γίνεται πάντα.

'μέρα…
Από την περσινή κουβέντα για την εκδήλωση Φόρουμ/Κλίκας (Άρη είχες ανεβάσει και χάρτη, αλλά όπως όλα τα συννημένα χάθηκαν με την αναβάθμιση της πλατφόρμας):

Κατά τα λοιπά…

Καλά. Ξανακάνουμε αυτή τη κουβέντα σε μια βδομάδα.:slight_smile: