"Αλλη Σκάλα"

παιδια εχει ακομα ζωντανη μουσικη?

Εχει. Τις Πέμπτες παίζει ο Καλαφάτης με το Δήμα στο μπουζούκι. Και άλλες μέρες έχει ζωντανό. Θα ρωτήσω και θα ενημερώσω.

Έμαθα πως τις Παρασκευές παίζει ένα σχήμα που με κάποιους από αυτούς παίζαμε ως παρέα για τους εαυτούς μας πριν πολύ λίγα χρόνια (κάποιοι τους είχαν ονομάσει «οι δικηγόροι»), διευρυμένο σήμερα με επαγγελματίες. Δεν τους έχω ακούσει τελεταία, αλλά από ότι μαθαίνω παίζουν ένα ρεπερτόριο που βασίζεται σε κλασικά ρεμπέτικα, σμυρναίικα, λαϊκά και άλλα, με στόχο (τι άλλο;) το ευρύ κοινό. Σας τους συστήνω ανεπιφύλακτα.

Νίκο, σχετικά με την “Άλλη Σκάλα” της Παρασκευής, επειδή είμαι κι εγώ με την παρέα των λεγόμενων “δικηγόρων”, δεν υπάρχει διεύρυνση με επαγγελματίες είναι πάντα οι ίδιοι με την προσθήκη φέτος της καλής μας φίλης και πολύ καλής τραγουδίστριας Αλεξάνδρας Ρουμελιάδου.

Για τις υπόλοιπες μέρες θα γράψω σύντομα καθώς δεν έχει απόλυτα σταθεροποιηθεί το πρόγραμμα. Σίγουρα τα Σάββατα είναι πάλι η Αλεξάνδρα με μια παρέα πολύ καλών μουσικών, ενώ σίγουρα η σταθερή αξία είναι ο Καλαφάτης με τον Δήμα τις Πέμπτες.

Θοδωρής Ζέης

Πολύ ωραία Θοδωρή, χαίρομαι πολύ που το ακούω. Εγώ δεν είχα φαίνεται καταλάβει τις άλλες που μίλησα με το Βαγγέλη. Και εσείς οι άλλοι, να πάτε να τους ακούσετε τους δικηγόρους και “δικηγόρους”, και εγώ θα πάω σύντομα!

Κάθε Σάββατο στην “Άλλη Σκάλα” ο Γρηγόρης Βασίλας και ο Κώστας Καλαφάτης.

Ψαγμένοι οι ρεπόρτερ του mega, πάντως. Στο αποψινό δελτιό για την κίνηση στα μαγαζιά, στο πρώτο πλάνο ήταν Καλαφάτης-Βασίλας με τα γιορτινά τους…

Παλιότερα είχαν παίξει Σταυρόπουλο - Καλαφάτη από την ίδια ταβέρνα στον Άλφα (νομίζω)… ψαγμένος μάλλον ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας και το μαγαζί !