Ακόρντα στο τρίχορδο

Ελα ρε… Μη χαίρεσαι. Μάλλον αυτόματα γίνεται, όταν ξεπεράσεις κάποιον αριθμό μηνυμάτων.
Πάντως, για να μη με πεις κακό, καλώς ήρθες εκ νέου!
:110:

1 «Μου αρέσει»

Καλώς τον.
Εφερες καμιά μακαρονάδα να το γιορτάσουμε;
:107:

1 «Μου αρέσει»

σκεφτόμουν να κεράσω τα τσίπουρα…

1 «Μου αρέσει»

Γι΄αυτό σε κάναμε ρε Theos μέλος, για να κεράσεις τα τσίπουρα. Τώρα αν δεν κεράσεις όταν θα ανέβεις εις τας Αθήνας μάλλον θα αναγκαστούμε να σε υποβιβάσουμε. Οπότε …:slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Αίφνις επερχομένου γαρ του θέρους, κρείτον εστι η εκ του κλινού άστεως κάθοδος υμών παρά θιν’ αλός…! :127:
διάβαζα κάτι αρχαιοελληνικά νωρίτερα… :)και μετά κάτι για γκρεκοαγγλικά…:079:

:slight_smile: Πάντως εμένα δε με χαλούνε οταν εχουν την παρακάτω μορφή…

Ο Κουμαρτζής - Χαρίλαος Κρητικός - Νέα Υόρκη 1939

Οταν στο κλόμπι ανεβώ / όπλες
την πόκα για να παίξω
είναι η πρώτη μου δουλειά / αμαν
το τζόκαρι να κλέψω.

Εχω ασσαίους καλε μπέκ τε μπέκ
και μπαίνω μες το πάτι
και με το τέτρατο χαρτί / τρομαρα μου
κόβει τον τρίτο φάντη.

Τζόκαρι άγραφο χαρτί / 'οπα
που είσαι τρυπωμένο
που για τα σένα έγινα / τρομάρα μου
θρο άουτ ο καυμένος.

Κι όταν τα ζάρια καλε τα κουνώ
στα πεντοδάκτυλά μου
ντόρτια και ντούσες έρχονται / τρομάρα μου
και χάνω τα λεφτά μου.

…και για την ιστορία…, 2η εκτέλεση 1995 Γρηγόρης Μανινάκης, στο δίσκο “cafe aman Amerika”.

1 «Μου αρέσει»

Xeretismata sta meli tou forum, Alexandros legome, a.k.a. DaGreek, proti fora skao edo an ke bori na me ehete petihi se kana alo bouzoukistiko forum… orea ta lete do pera ke leo na pernao pote pote… ande na bo sto thema:

Pouse Μιχάλη,

Piase to pontiki sou ke serfare stin selida mou:

http://www.cave31.com/trichordo/trichordo.htm

http://www.cave31.com/trichordo/chorddiagrams.htm

ke tha vris areketa akkorda, mehri pou tha varethis na ta vlepis… Vevea dini pio poli ikanopiisi na ta katalavis ke na ta vgalis monos sou, ala kane mia arhi ke vlepis…

Peace,
DaGreek

Φίλε dagreek, προσπάθησε σε παρακαλώ να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες…

Giasou file Pano,

Tha ithela na borousa na grafo me ellinikous haraktires, ala den boro:112: . Ta diavazo omos. Ama epivalete edo na grafis etsi tote distihos den tha boro na simetasxo se afto to forum… pos ehi? Ine aparetito?

Toso poli sas halai na grafoume etsi? Afou i Elliniki grafi ehi exeftelisti endelos etsi kiallios me oles tis allages pou ginane, den ine ke arhea ellinika pia afta pou grafoume. Ti diafora kani? Mono enas tonos monahikos emine LOL.

Etsi ki allios, to oreo me to Internet ine oti ke emis i Ellines tou exoterikou bori na ehoume epafi me tin Elliniki Koultoura ke tin Ellada. Ama ine tora na xehorizoume aftous pou den boroune na tipografoune sta Ellinika (me pliktrologia sta Agglika malista), tha itane krima etsi? Ego den iha grapsi Ellinika gia 13 hronia, ke akoma ta greeklish me diskolepsane stin arhi. Ehete ke ligo simbonia re pedia gia tous grafondes sta greeklish :088: , toso diskola ine?

Αγαπητέ Dargreek, καλωσόρισες. Αν όμως η επαφή με την ελληνική κουλτούρα γίνεται με γκρήκλις, πως μπορεί κανείς να συμμετάσχει σε κουλτούρα έτσι; Αναγνωρίζουμε το πρόβλημά σου, πρόβλημα και άλλων, αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω με αυτά που γράφεις στο παράθεμα. Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις πως η γραφή μας έχει εξευτελιστεί, πάντως ένας από τους προσφορότερους τρόπους συμβολής στον εξευτελισμό της είναι να χρησιμοποιούμε λατινικά στοιχεία στο γράψιμο. Αρχαία θα προτιμούσες; Μα αλίμονο στις γλώσσες εκείνες που παγιώνονται σε μια φόρμα και δεν εξελίσσονται, είναι κανόνας αυτό για όλες τις ζωντανές γλώσσες και η ελληνική τα έχει καταφέρει μια χαρά στις χιλιετίες. Τα Λατινικά δεν το κατάφεραν και πέθαναν.

Το αν «επιτρέπεται» η χρήση λατινικών στοιχείων δεν είναι το θέμα, αλλά υπάρχουν εδώ αρμόδιοι για αυτό. Αν δεν μπορείς τώρα, προσπάθησε τουλάχιστον.

Και σε παρακαλώ εξήγησέ μας τι σημαίνει LOL. Το «χά χά!» δεν σου κάνει;.

Την έχεις τη συμπόνια μας. Αφού λές ότι δεν γίνεται διαφορετικά, τι να κάνουμε, θα το δεχθούμε. Αλλά να περιμένεις ότι ορισμένοι και ορισμένες που δεν μπορούν (ή δεν επιθυμούν) να διαβάζουν greeklish, θα προσπερνάνε τα μηνύματά σου.

Τα υπόλοιπα περί εξεφτελισμού της Ελληνικής γραφής είναι άποψή σου.
Εγώ αντιθέτως τη βλέπω μια χαρά ροδοκόκκινη να σφύζει από υγεία.

BTW το site σου είναι καλό.

Giasou Kosta ke Niko, kalos se vrika ke do Niko :slight_smile:

Pedia dokimasa na valo ta Ellinika sto windows (parathira? LOL) ka na grapso, ala den evgaza akri, akoma pio disanagnosta ta egrafa ke apo ta greeklish, pistepste me, tha mou legate re dagreek grapse pali sta greeklish se iketevoume…

Ohi ke to LOL, sas parakalo, to ‘xa xa’ den ehi to idio efe. Ande na to kanoume GSD = gelao sta dinata. Ime anihtos ke gia alles paralages LOL!!!
Ine san na mou les oti to :slight_smile: ine idio me to:) , ma ehi megali diafora!

Sto thema tis glossas ego den ime idikos, afou ta ematha pio meta, me anglika megalosa mehri kapia ilikia, ala mou ehoune exigisi dio pragmata. Ego anaferomouna stin aplopiisi tis gramatikis pou epevale i kivernisi se diafora simia, ke ohi stin fisiki exelixi tis glossas, os logou to exeftelismou. Pistevo oti i allages ke aplopiisisis aferesane kati apo afta pou mas prosferi i Elliniki grafi. Ke giafto den mou fenete toso megali i diafora apo Neo-Ellinika se Greeklish.

Telso pandon kala kanete ke propathite ka kratiste oti ehi mini apo tin grafi mas zondani… ego ime thima tis aplopiisis tis glossas ke tis xenitias, dite to etsi, ke opios ehi orexi as diavazi afto pou grafo… pios xeri isos mia mera xanadokimaso na matho na grafo me sostous haractires.

Kosta efaristo gia to sholio sou gia to site mou, mou fage poles ores, ala to ekana me efharistisi…

Καλό είναι, αρκεί να αποφασίσεις ποιό από τα 2 “Ρ” θα χρησιμοποιήσεις στη λέξη “Τρίχορδο”: το λατινικό ή το ελληνικό.

Sε ευχάριστο φιλε Αλέξανδρε. Αν θέλεις να γραφής στα ελληνικά, μπες σ’αuτο το link :

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Μιχάλης

Να σε καλά Μιχάλη, τι σου είναι το Διαδίκτυο! Όλα τα έχουνε. Ακόμα κι αυτά που δεν φανταζόσουνα…

Web Mάστορα, είσαι ο πρώτος που το προσεχή… πρέπει να το φτιάξω κάποια στιγμή, τώρα που το ida… πως μου ξέφυγε κάτι τέτοιο, όλα τα greeklish με μπερδέψανε μάλλον

Τι έγινε ρε μεγάλε; Τα κατάφερες;
:085:
Ακόμα και τόνους έβαλες!!!
:019:

Για δες αν σου κάνει αυτό το freeware: Μετατροπέας χαρακτήρων Greek to English - English to Greek (greeklish converter) - RepChars official site

xexexe ναι τα κατάφερα :slight_smile: , με λίγη βοήθεια, τώρα κάνω test το πρόγραμμα που μου έβαλες το link, αλλα μου βγάζει αλαμπουρνέζικα :082: , για κάποιον λόγο, στο Internet Explorer βλέπω ελληνικούς χαρακτήρες, αλλα στο προγραμματάκι όχι…

Δεν πειράζει, και το website καλή δουλειά κάνει και θα βγάλω έτσι άκρη προς το παρόν…

Ευχάριστο όλους που ασχοληθήκανε και βοηθήσανε :088:

Ωραία.
Για πες μου τώρα ποιό πρόγραμμα χρησιμοποίησες για τα ωραία backing tracks που έχεις στο soundclick
:108:

:slight_smile:

Θα κάνω ένα καινούργιο topic να σου πω, γιατί έχουμε ξεφύγει εντελώς από τα ακόρντα για τρίχορδο…

PS> Ο Μπάμπης είναι ένας τυπάς από το έργο 'Ρεμπέτικα, μου άρεσε αυτή η ατάκα…