Ακουστικός ενισχυτής alternativ του AER

Επειδή το θεμα του ακουστικού ενισχυτή απασχολεί πολλούς απο μάς που θέλουμε μια κάποια ενίσχυση χωρίς να θυσιάζουμε τον ακουστικό (ή τουλάχιστον ακουστικότερο) ήχου του οργάνου μας, είπα να ανοίξω αυτό το θεματάκι.

Μου πεσε λοιπόν στα χέρια το τελευταίο διάστημα ένας πολυ ενδιαφέρον ενισχυτής και θα θελα να το αναφέρω.
Ο ίδιος είμαι “χρήστης” ΑΕΡ μεγάλο διάστημα και κατα κάποιο τρόπο εθισμένος σ αυτόν. Τελευταία λοιπόν εφερε ενας φίλος μου τον SR JAM100 τον τέσταρα και ενθουσιάστηκα. Εξαιρετικός ήχος, μεγάλη ένταση , 3 ξεχωριστά κανάλια σύν ένα τέταρτο στέρεο. Ξεχωριστό ΕQ για κάθε κανάλι σύν ένα ριβέρμπ. Και η τιμή πολύ δελεαστική στα 550 περίπου απ του “Θωμά” ( http://www.thomann.de/gb/schertler_jam_100_wood.htm ) . Πλέον τον ενισχυτή τον αγόρασε η Schertler (γνωστή εταιρεία στο χωρο) και τον λανσάρει στο δικό της όνομα. Σε σύγκριση με τα περίπου 800-900 του ΑΕΡ,Σερτλερ είναι πολύ καλή εναλλακτική λύση.

Αυτά …τα πα και ξαλάφρωσα

:slight_smile:

Ελα αδερφε,μολις γυρισα απ τη δουλεια και ειδα το μην.σου.
Πριν 4 μερες δοκιμασα τον SR JAM 150 και ετοιμαζομουνα να παρω τον SR JAM 100 που αναφερεις γιατι βολευουν τα 3 καναλια που εχει,εχει οντως ωραιο ηχο,…Νομιζω ομως οτι το ΑΕΡακι ειναι πολυ καλυτερο σε ποιοτητα και ενταση ηχου,γι αυτο και το ψαχνω(μαλλον ειδες την αγγελια που εβαλα).

Παιδιά μάλλον έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο εμένα για αυτό και θα σας ρωτήσω: Αξίζει τον κόπο να επενδύσει κανείς τα χρήματα του σε έναν “ακουστικό” ενισχυτή ή είναι προτιμότερος (και πιο ευέλικτος) ένας καλός συνδυασμός κονσόλας και ηχείου;

Έχει 3 κανάλια (2 μικροφωνο/καρφι , 1 καρφί) και ένα έξτρα κανάλι με είσοδο Chinch για σιντί πλέιερ ή ό,τι θές… για μικρό μαγαζί είναι ό,τι πρέπει

Χμμ όπως έγραψα εχω και χρησιμοποιώ το ΑΕΡάκι πολλά χρόνια. Στην σύγκριση που τα έκανα δεν είδα μεγάλες διαφορές. Ειδικά ένταση σίγουρα όχι. Το μόνο σίγουρα μεγάλο προνόμιο του ΑΕΡ είναι το μεγεθος και το βάρος του. Επίσης δεν ξέρω αν οι ελάχιστες διαφορές δικιολογούν τα 300 ευρώ διαφορά στην τιμή…
Μακάρι να το βρείς πάντως να ξέρεις οτι και μεταχειρισμένο κάτω απο 650–700 δεν πρόκειται να το βρείς εκτός και αν έχεις τύχη

Εξαρτάται απο το τί χρειάζεσαι. Αν ήθελα να ενισχύσω μια μπαντούλα με 2-3 όργανα και φωνή σαφώς και θα κοιτούσα για κονσόλα-ηχεία. Για ένα όργανο και φωνή όμως και για κάλυψη μικρού χώρου είναι υπεραρκετός ο ενισχυτής.Ειδικά στις κατηγορίες αυτές…