Ακουστική κιθάρα Small Jumbo

Πέρασε σχεδόν μια δεκαετία από τότε που ξεκίνησα να κατασκευάζω όργανα. Σχεδόν δεν το πιστεύω. Ξεκίνησε ως ένα αστείο σε μια παλαιά συζήτηση, εδώ στο Ρεμπέτικο Φόρουμ και να που τώρα τέλειωσα την 7η κιθάρα (πέρα από τα λίγα μπουζούκια που έκανα στην αρχή).

Αγαπητοί φίλοι σας παρουσιάζω την τελευταία κατασκευή μου. Μια κιθάρα που στο μεγαλύτερο μέρος της είναι κατασκευασμένη από Cocobolo που είναι ένα ιδιαίτερο ξύλο. Έχει έντονα νερά και είναι σχετικά σπάνιο γιαυτό και συνήθως το πληρώνεις πανάκριβα. Βγάζει μια πολύ έντονη σκόνη με ευχάριστη μυρουδιά που χρωματίζει τα πάντα, αλλά και μπόλικο φυσικό λάδι του ξύλου σε καφεκόκκινο χρώμα που δημιουργεί προβλήματα στις κολλήσεις και στο λούστρο.

Συνοπτικά:
Μοντέλο: Small Jumbo (σχέδιο Αμερικάνικο) με κλίμακα 64,5 cm
Kαπάκι: Ευρωπαϊκό έλατο
Μπράτσο: Μαόνι Ονδούρας.
Πλάτη, Πλαϊνά,Ταστιέρα, Καράολο: Cocobolo
Καβαλάρης: Έβενος και Cocobolo

Με την ευκαιρία να πω ότι με την κιθάρα αυτή μαζί με κάποια άλλα όργανα θα συμμετάσχω στην Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας που διοργανώνει και φέτος το φόρουμ www.luthier.gr στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Μοσχάτου. Η έκθεση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 21/6/2015 στο Πολιτιστικό Κέντρο Μοσχάτου (Κωνσταντινουπόλεως & Σολωμού, Μοσχάτο).

Είναι μια σκέτη κούκλα…
μου θυμίζει κάτι custom μοντέλα από Αμερικάνους κατασκευαστές…
Μπράβο Παναγιώτη!

Εξαιρετικής ομορφιας οργανο.
Και είμαι σιγουρος και για τον ηχο. Περιμενω πως και πως την Κυριακη…

Υπέροχη κιθάρα κ. Παναγιώτη και νομίζω ότι κατασκευάστηκε και σχετικά γρήγορα.

Μπράβο Παναγιώτη, το μεράκι και η επιμονή μεγαλουργούν. Πανέμορφο όργανο. Μακάρι να έρθεις σε κάποια μάζωξή μας να το ακούσουμε κιόλας :slight_smile:

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Λουκά έγινε μέσα σε 1,5 μήνα περίπου για να προλάβω την έκθεση. Έπεσε δουλειά μπόλικη.

Admin για ρεμπέτικα μάλλον δεν κάνει. Αλλά πολλοί από τους ρεμπετόφιλους είναι και ροκάδες οπότε γιατί όχι?

Κύριε Παναγιώτη πάντα άψογος στην δουλειά, θαυμάζω της δημιουργίες σου

Εξαιρετική δουλειά Παναγιώτη, όπως πάντα !!!1

Ευχαριστώ Βαγγέλη. Μακάρι να έφτιαχνα και μπουζούκια σαν τα δικά σου!

μπράβο παναγιώτη, πολύ ιδιαίτερο σχήμα μου φαίνεται. θα την ακούσω από φθινόπωρο, θα έχει στρώσει κιόλας.

Γειά σου Νίκο. Όποτε θέλεις και σε βολεύει. Καλές δουλειές!

Αν ανέβεις στη Χαλκιδική πάρε τηλέφωνο.

:slight_smile: Παναγιώτη μου, από εμένα σίγουρα δεν έχεις να ζηλέψεις τίποτα. Το αντίστροφο θα έλεγα μάλλον. Και το λέω με απόλυτη ειλικρίνεια κρίνοντας από τα δύο εκπληκτικά τρίχορδά σου που είδα και άκουσα στην πρώτη έκθεση. Επίσης με απόλυτη ειλικρίνεα κατά την φτωχή μου άποψη πιστεύω ότι δεν έχεις να ζηλέψεις τίποτα και από επώνυμους οργανοποιούς. Να είσαι πάντα καλά να μας παρουσιάζεις αριστουργήματα.

Γειά σου ρε Καγιάφα μου δερβίσι και καραμπουζουκλή! Μένω έκπληκτος από τις εικόνες που βλέπω, την ομορφιά των ξύλων και την πολύ καλή αισθητική του πράγματος!!! Πρέπει να την ακούσω άμεσα.Μάλλον είναι πολύ καλή δουλειά. Έχω εμπιστοσύνη στο χέρι σου.
Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να φτάσεις στην χιλιοστή!!!

Να είσαι καλά Γιώργο. Βάλε κι εσύ καμιά φωτογραφία από το βραβευμένο κανονάκι που έφτιαξες!