Αγορα κιθάρας έως 500€

αμα ξερεις απο οργανα παρε μεταχειρισμενη. διοτι θα παρεις παραδειγμα ενα οργανο των 800 ευρω με λιγοτερα χρηματα και στρωμενο…

2 «Μου αρέσει»

Εγώ έχω μια λαγκ παρλορ.
Την είχα παρουσιάσει κι εδώ στο φόρουμ, μάλιστα με τον ενθουσιασμό της εποχής και όντως για τα λεφτά της είναι “καλή”.
Τα ηλεκτρικά της βέβαια χάλασαν, ευτυχώς τα παιδιά από την αντιπροσωπεία (bon studio) μου αντικατέστησαν με καινούργιο σύστημα.

Η fender που παιζει ο Νιάρχος στο 5:40 μια χαρά ακούγεται https://youtu.be/ysRZQuuew_A

3 «Μου αρέσει»

αυτή είναι δικιά μου κατασκευή - αλλά όχι στην κατοχή μου εδώ και αρκετό καιρό, αν θες όμως πληροφορίες για την κατασκευή μπορώ να δώσω (και) εγώ.

7 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ αν χρειαστώ κάτι θα επικοινωνήσω μαζί σας!

Καλημέρα. Θα σου πρότείνα να συνεχίσεις την έρευνα μέχρι να βρεις αυτό που ζητάς στην τιμή που του θέλεις. Έχω εκλαγεί ευχάριστα από την ερευνα μου στο ιμπέι, όπου ακόμα κι αν δεν βρεις αυτό που θέλεις, παίρνεις μια ιδέα για το που βρίσκεται η αγορά. Κι εγώ νόμιζα ότι θα χρειαστεί να πάω για εργοστασιακή και τελικά βρήκα χειροποίητη, αυτήν: Terry Pack PLRS Natural | London Vintage Guitars of Denmark | Reverb από την οποία είμαι απίστευτα ευχαριστημένος. Αν θέλεις να παίξεις ρεμπέτικη μουσική θα σου πρότεινα να ψάξεις για κιθάρες τύπου parlour και μάλιστα vintage parlour που είναι πολύ κοντά στις κιθάρες που χρησιμοποιούσαν στην λαική και ρεμπέτικη μουσική, τα σχέδια μοιάζουν πολύ με τις κιθάρες όπως πχ του Παναγή και η τιμή είναι στα 500 αντί για χιλιάρικο. Ενδεικτικά σου δίνω ένα λινκ από ιμπέι:
Vintage Antique 19th Century Panormo style Parlour Acoustic Guitar | eBay

Κλείνοντας να σου ευχηθώ καλή επιτυχία με την έρευνα και καλά παιξίματα και να σου πω ότι κι εγώ είχα ακριβώς την ίδια λογική με εσένα ότι τα 500 είναι το απολύτως ανώτατο όριο που μπορώ να φτάσω, αλλά όταν βρήκα το όργανο που αποφάσισα ότι με αυτό θα πάω τα επόμενα τριάντα χρόνια έδωσα 650 και δεν τα έκλαψα και καθόλου και να σημειώσω ότι αυτήν την στιγμή στην τράπεζα έχω -0- ευρώ, δεν μου περισσεύουν. Τα λεφτά πάνε κι έρχονται. Άμα βρεις το όργανο που σε ικανοποιεί μην κολλήσεις. Καλά παιξίματα.

2 «Μου αρέσει»

Πολύ ωραία κιθάρα και σε πολύ καλή τιμή

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ άρα πολύ. Αποκλείεται να βρεις καλά ηλεκτρικά κουμπωμένα σε κιθάρα των 500. Καλύτερα να πάρεις μια κιθάρα στα 500 με όσο καλύτερο φυσικό ήχο μπορείς και εκ των υστέρν να επενδύσεις σε μια ηχητική λύση που να σε ικανοποιεί, είτε κάψα με τρύπα, είτε ακόμα και αποσπώμενους μαγνήτες.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση . Θα τα κοιτάξω όλα ! Πάντως δεν πέρα από ενημέρωση δεν νομίζω πως θα παραγγείλω ποτέ όργανο από το ίντερνετ . Τώρα το οικονομικό είναι μία ιστορία τεράστια και συμφωνώ μαζί σου ότι το όργανο πρέπει να σε καλύπτει ηχητικά όσο και αν κοστίζει . Δυστυχώς εγώ αυτήν τη στιγμή μπορώ να διαθέσω αυτό το ποσό αλλά εάν βρω κάτι πιο ακριβό και θεωρώ πως αξίζει εννοείται θα περιμένω . Και πάλι ευχαριστώ!!!

1 «Μου αρέσει»

Ναι και εγώ αυτό σκέφτομαι .