Ένα τραγούδι της Μεγάλης Πέμπτης

Με μια μέρα καθυστέρηση, γιατί πριν συμβουλευτώ τα κιτάπια μου θυμόμουν εσφαλμένα ότι είναι της Μεγάλης Παρασκευής:

Της Αμαρτωλής. Από την Κρεμαστή της Ρόδου. Τραγουδάει και παίζει λύρα ο Γιάννης Κλαδάκης (εδώ. κανονικά τραγουδούν γυναίκες χωρίς όργανα).

Κατά τη γνώμη μου είναι στο πρότυπο της παμπάλαιης και συγκλονιστικής παραλογής “Του Κριματισμένου”, αλλά πολύ ρηχότερο. Η ιδέα της αμαρτίας και της μετάνοιας εδώ προβάλλεται κατά τρόπο επιφανειακά χριστιανικό, κατηχητικίστικο. Ωστόσο το γεγονός ότι το τραγούδι λέγεται κατά τελετουργικό τρόπο ακόμη και σήμερα (όπως πληροφορούμαι), αφενός, και η υπέροχη συγκεκριμένη εκτέλεση αφετέρου, το ανεβάζουν μερικές σκάλες παραπάνω από το επίπεδο του ηθικοπλαστικού στιχουργήματος.

Του χρόνου τέτοιες μέρες, αν είμαστε καλά, το Μοιρολόι της Παναγιάς.

Καλημέρα! Δεν έχεις άλλες πληροφορίες για το κομμάτι; Δηλαδή ποιο είναι το πλαίσιο και το τελετουργικό που λέγεται;

Για να είμαι ειλικρινής, ο δίσκος δε λέει πολλά. Απλώς ότι είναι της Μ. Πέμπτης τραγούδι. Αν θυμάμαι καλά από μια κουβέντα με τον ίδιο τον Κλαδάκη, πρέπει να το λένε στην εκκλησία όταν ξενυχτάνε το Χριστό, μαζί με το Μοιρολόι της Παναγιάς. Με κάθε επιφύλαξη όμως.