Άγνωστες παλιές φωτογραφίες με μπουζούκια

Ο καθήμενος δεξιά του ορθίου, όπως κοιτάμε, με το γραβατάκι, πρέπει πιθανόν να κρατάει μαρκούτσι ναργιλέ;; Και ανάμεσα στα πόδια του κάτι σχετικό φαίνεται νομίζω…

Πράγματι. Η άσπρη άκρη του μαρκουτσιού είναι αυτό που το έβλεπα για διακοσμητικό φουντάκι στο γιλέκο, αλλά βλέποντας τα δάχτυλα παρακάτω, μάλλον έχεις δίκιο Άνθιμε.

εργάτες στον Ισθμό της Κορίνθου όταν τον άνοιγαν τέλη 19ου αι. και σε κάθε περίπτωση πριν τον μεγάλο σεισμό της Κορίνθου. λεπτομερειες ξερει ο τσουλογιαννης και ο σταθακοπουλος… εμας ομως πρεπει να μας ενδιαφερουν τα οργανα. ταμπουραδες ειναι η μπουζουκια…? :thinking: το ιδιο ειναι :wink: βλεπουμε τους γονεις του σημερινου μπουζουκιου και του μπαγλαμα πριν γινουν μαντολινα. και ειναι ιδιο στυλ με αυτα που βλεπουμε στο μουσειο λαικων οργανων

1 «Μου αρέσει»

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο, δες εδώ.

1 «Μου αρέσει»

Να το, δε σας το 'λεγα από την αρχή; :rofl: :rofl:

Επίσης, μετέφερα τη φωτογραφία και τη λύση του ανίγματος και εκεί, όπου επίσης έχει θέση.


Φαντάζομαι ότι οι εργάτες στον Ισθμό της Κορίνθου θα ήταν παντοσύναχτοι αλλά πρωτίστως Κορίνθιοι, κατά δεύτερο λόγο από άλλες γειτονικές περιοχές, και μόνο μετά όλοι οι υπόλοιποι.

Λοιπόν από την άλλη συζήτηση, στο λινκ εδώ αμέσως από πάνω, θυμάμαι να είχε προκύψει ιδιαίτερα έντονη παρουσία των ταμπουροειδών την Πελοπόννησο.

2 «Μου αρέσει»

Δεν έχω καταλάβει πως προέκυψε η τελεσίδικη λύση του “αινίγματος” της φωτογραφίας. :thinking:
Εχουμε κάποια πηγή ή παραπομπή που το υποστηρίζει ;
Αν ναι, μπορείτε να μου την επισημάνετε στο άρθρο γιατί δεν μου προκύπτει …

1 «Μου αρέσει»

Προσυπογράφω το αίτημα

1 «Μου αρέσει»

ωραια τα λες… ακριβως ετσι ειναι αλλα στο τελος το χαλας λιγο… πλαστικο βγαλαν οι ιταλοι εδω και πολλα χρονια λογω εμποριου. εδω και καμια δεκαετια εχουμε τα πρωτα ηλεκτρικα πλεον, τα οποια ειναι πολυ καλα και εξυπηρετικα στη δουλεια μας. ειτε αρεσει, ειτε δεν αρεσει σε καποιους, κανεις δεν μπορει να σταματησει την εξελιξη, αλλιως τοτε δεν θα υπηρχε καν το γνωστο μας μπουζουκι. πλαστικη ολοκληρη εχει γινει πλεον η ακουστικη κιθαρα, και μαλιστα και με βαθος, με αυτονομο ηλεκτροψηφιακο συστημα. χωρις καλωδια και κονσολες. την εχει κανει ελληνας με κατοχυρωμενη πατεντα στην κινα παρακαλω… γιατι να μην γινει και το μπουζουκι…? καποιος, καποια στιγμη θα κανει την αρχη… :slightly_smiling_face:

1 «Μου αρέσει»

στην προτελευταία φράση, δηλαδή. Και για Κίνα, δεν είπα κουβέντα!..

1 «Μου αρέσει»

Γλέντι χωρικών πρωτοσέλιδο με μπουζουκάκι από το 1936!
main.asp-1488.pdf (1,0 MB)

5 «Μου αρέσει»

Και μπουζουκάκι, μπουζουκάκι! Όχι ταμπουροειδές. Φαντάζομαι, η φωτό θα είναι «ξεκρέμαστη», χωρίς σχετικό ρεπορτάζ κάπου αλλού.

1 «Μου αρέσει»

Ναι, δεν έχει κάτι άλλο όσο είδα

Πάντως η Ψηφιακή Βιβλιοθήκη της Βουλής είναι ό,τι πρέπει για συνθήκες καραντίνας. Χώρια που χαζεύοντας όλο και κάτι τσιμπολογάς

Βλέποντας πώς χορεύουν (κάποιο είδος συρτού ή πάντως δημοτικός χορός μάλλον, σίγουρα όχι χασάπικο-ζεϊμπέκικο) νομίζω ότι ίσως την έχουμε ξαναδεί και ξανασχολιάσει…

Πάντως τη θέση του μουσικού (στο κέντρο του κύκλου του χορού) μπορούμε για πάντα να την ξανασχολιάζουμε.

1 «Μου αρέσει»

Εντάξει, η φωτογραφία πάει με τα άρθρα περί περιπλανώμενων Ιουδαίων και «κομμουνιστικής» Γαλλίας που είναι για τα πανηγύρια :grinning:

2 «Μου αρέσει»

Όχι, δεν την έχετε ματαδεί.

Πρώτη φορά βγαίνει στο φως της δημοσιότητας από το 1936.

Είναι δε άξιο σημείωσης ότι είμαστε στον Οκτώβριο 1936, με τον Μεταξά καλοκαθισμένο στην εξουσία, και βλέπουμε φόρα παρτίδα το μπουζουκάκι πρωτοσέλιδο να βγάζει μάτι σε (αναγκαστικά) φιλομεταξική εφημερίδα.

4 «Μου αρέσει»

Ίσως κάποια με παρόμοια εικόνα.

Μπορεί να μην ήξεραν ότι είναι μπουζούκι.

Για τη χωροφυλακίστικη λογική, δε θα με εξέπληττε να κυνηγούσαν ως μπουζούκι οτιδήποτε εμφανιζόταν σε συνθήκες τεκέ ή ασιατικής ραστώνης (δεν πα’ να 'ταν και …κλαπαδόρα :wink: ), και να μην το αναγνώριζαν αν το έβλεπαν σε διαφορετικό πλαίσιο.

1 «Μου αρέσει»

Απ’ το στόμα μου το πήρε ο Περικλής! Έχω την εντύπωση πως οι εναντιούμενοι στον αμανέ, το μπουζούκι, τις ουσίες και ό,τι άλλο εκείνης της εποχής (του Μεταξά περιλαμβανομένου, αλλά και των υπευθύνων της εν λόγω εφημερίδας), δεν θα ήταν σε θέση να αναγνωρίσουν σε φωτογραφία από «διασκέδασιν χωρικών» με «χορόν χωριάτικον», κατά πόσον ένα όργανο είναι μπουζούκι, κιθάρα, σαξόφωνο ή κάτι άλλο….

1 «Μου αρέσει»

Την παρουσιάσαμε και την σχολιάσαμε πριν 2 χρόνια περίπου.

4 «Μου αρέσει»

Οπ, καλά θυμόταν ο pepe!
Συγγνώμη!

νομος τρικαλων. Καλομοίρα (Γουδουβασδα) στην τοποθεσία Γκουρα

Καλομοίρα (Γουδουβασδα) στην τοποθεσία Γκουρα 1937

12 «Μου αρέσει»