«ΤΑ ΜΥΤΙΛΗΝΙΑ ΜΑΣ 1» (Μπινταγιάλας)

λέσβος

(Takisthedog) #21

εχεις δικιο, βρηκα τις ιδιες πληροφοριες στη σελιδα αυτη http://www.dance-pandect.gr/pds_cosmos/pop/pop_perioxh_gr.php?oid=O-5550E676&ActionP=Play&mode=Med&Obj=T&pid=P-47ACDB00&aa=1

@19:
Μπράβο ρε Βασίλη! (Δεν το 'χα δει.)

Μπράβο και στον Αλκο που έπιασε τη φωνή του Μπινταγιάλα, μάλλον πολύ πιο νέου απ’ ό,τι στις ηχογραφήσεις αφότου έγινε γνωστός πανελλήνια.

Τώρα μπορείς να την γράψεις από το ΥΤ!!

(ΒΡΑΔΥΝΟΣ) #23

Μιας και είχα την τύχη να τον έχω δάσκαλο ο κύριος Νίκος ήταν εξαιρετικός μουσικός όχι μόνο στο σαντούρι αλλά και βιολί και μπουζούκι, απλά από τους κορυφαίους στην αλλαγή κλιμάκων και τόνων στο ταξίμι και στο παρακάτω link πληροφορίες από δημοσίευμα σχετικά με τη βιογραφια του http://www.emprosnet.gr/emprosnet-archive/57b370e8-81e0-48de-a462-498cdb610cc6.
Με συγχωρείτε που δε γράφω 100% πάνω στο θέμα,η αναφορά γίνεται ώστε να μαθαίνουν οι νεότεροι…

Τι λες; Πολύ ενδιαφέρον! Τον είχες χρόνια δάσκαλο; Θα ήθελα πολύ ν’ ακούσω περισσότερα γι’ αυτό.

Μια πρώτη ερώτηση: τι «γλώσσα» χρησιμοποιούσε για τη μουσική; Μιλούσε με μακάμια, με ευρωπαϊκές κλίμακες, με λαϊκούς δρόμους;

Διάβασα και το αφιέρωμα. Μου έκανε εντύπωση που ο πατέρας του, γενιά 1890 με 1900 φαντάζομαι, έπαιζε λαούτο, ένα όργανο που δεν έχει καμία απολύτως παρουσία σ’ όλες αυτές τις ηχογραφήσεις που λέγαμε παραπάνω.

(ΒΡΑΔΥΝΟΣ) #25

Φίλε pepe από που να αρχίσω???Λόγω του ότι είχα ως πρώτο δάσκαλο στα 9 μου το υιό του (δεύτερο πατέρα μου) Γιάννη και κάναμε τα μαθήματα στο σπίτι του, με είχαν σαν εγγόνι τους με τη κυρά Γεωργία ( δεύτερη γυναίκα του), ο κύριος Νίκος μου έκανε 2 χρόνια μαθήμα (από τα 12 εώς 14 μου)όταν έφυγε στο εξωτερικό για δουλειά ο κύριος Γιάννης. Λόγω του ότι γνώριζα κλίμακες ήδη, με το κύριο Νίκο φτιάξαμε ρεπερτόριο (παραδοσιακό Μυτιληνιό και λαικό )…δε χρησιμοποιούσε κάποια ιδιαίτερη γλώσσα, απλός πολύ, όταν μετά το μάθημα έπιανε κανά ταξίμι έμενες με το στόμα ανοιχτό…το είχε ρε παιδί μου,ήταν μουσικάρα, άρχιζε εδώ και τελείωνε αλλού και είχε περάσει όλη τη ταστιέρα και δε καταλάβαινες πότε άλλαζε κλίμακα και τόνο με τόσες όμορφες αλλαγές που έκανε…