Πολιτικο λαουτο (λαφτα)

Να σαι καλά Σπύρο, ευχαριστώ… με είχαν πληροφορήσει και με προσωπικό μήνυμα… :-))

Παίδες συγνώμη για τη καθυστέρηση… Κατεβάστε αλύπητα!!! ;-DDD
http://www.mediafire.com/?2y4qv7cr9ykw1df

Ευχαριστούμε!

Να σαι καλα ,ευχαριστουμε πραγματικα

Ευχαριστω φιλε μου,
στειλε κανα μεηλ να τα λεμε που και που.
Καλα να περνας και παντα υγεια να εχεις
Σπυρος

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:44 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 16:36 —

Μια θερμη παρακληση,τους φιλους κατασκευαστες,
τι νουμερο-ειδος πετονιας βαζουμε για να δεσουμε τους μπερντεδες στο στεριανο λαουτο,και αν υπαχει καμια ιστσελιδα να δω ή κανενα βιντεακι για να τους δεσω;
Ευχαριστω παρα πολυ και ζητω συγγνωμη αλλα δεν ηξερα που να αποθεσω την ερωτηση.
Φιλικα
Σπυρος

Γεια σου Σπύρο!
Σε όλα τα όργανα θα βάζεις την χορδή που σε ευχαριστεί. Εγώ για παράδειγμα που έχω ένα υπέροχο λαούτο του Μπρα με μπερντέδες και στα μόρια, του βάζω χορδές από ταμπουρά και το αποτέλεσμα είναι τέλειο. Ο ήχος μυρίζει θάλασσα!

:127:

Μιλαω για τους μπερντεδες,035 ή τι παχος;Σε ευχαριστω φιλε μου

Κοίταξε, για τα όργανα μας, δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Είναι καθαρά θέμα γούστου. Αν βάλεις λεπτές χορδές, τότε είναι πιο γλυκό και πιο ευκολόπεχτο το όργανο.

Αν πάλι βάλεις χοντρούλικες, τότε είναι πιο σκληρό αλλά πολύ πιο δυνατό και με μεγαλύτερο εύρος έντασης.

Εγώ πάντα διαλέγω χορδές σύμφωνα με το πιάσιμο. Όσο πιο καλή αφή έχουν… αυτές διαλέγω.:088:

Θα ήταν ευκολό να μου πει κάποιος τα νούμερα των χορδών για τη λάφτα για κανονικό κούρδισμα!

Ο αρμοδιότερος για το θέμα αυτό είναι ο κατασκευαστής του καθενός οργάνου.

Γενικά ρώτησα,δεν υπάρχουν καποιά βασικά νούμερα.Εσύ τι νούμερα χρησιμοποιείς;

Εγώ χρησιμοποιώ τελευταία Pyramid Aοud strings. Για τη λα καντίνι: A – La – 2nd, plain nylon, κωδ. 706 202. Για τη μπάσα λα: A – La – 5t5h, wound on nylon, κωδ. 706 205. Για τη μπάσα ρε: G – Sol – 6th, wound on nylon, κωδ. 706 206. Για τη μεσαία ρε δεν μου βρίσκεται αυτή τη στιγμή φακελάκι με στοιχεία, αλλά διαφορά ενός τόνου, διαλέγοντας από την σειρά για ούτι την πλησιέστερη (3η ή 4η), δεν είναι πρόβλημα. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα χορδές κιθάρας, όπου το φακελάκι για τη μεσαία ρε ήταν Savarez, nylon, Re – D 4eme, tres fort tirant (κίτρινο). Διαμέτρους δεν αναφέρει κανένα φακελάκι. Το μπράτσο μου έχει ανθρακόνημα και η επιλογή έγινε σε συννενόηση με τον οργανοποιό μου.

Να σαι καλά Νικό!
Αν ξερεί και κάποιος άλλος ας μου δώσει τα φώτα του.
Ψαχνώ στο διαδίκτυο και δεν εχω βρει ακόμα μια σελιδα που να αναφέρεται συγκεκριμένα στις διαμέτρους των χορδών για τη λαύτα!

Εδώ και κανα μήνα περίπου ο Σμυρνιός κατασκευαστής ουτιών και λάφτας Baris Karatekeli ανέλαβε και την αντιπροσωπεία των χορδών Κürschner ,που είναι (κατ’εμέ) ίσως οι ποιοτικότερες χορδες μαζί με αυτές της Pyramid Lute για ούτια και λάφτες κτλ.
Για περισσότερες πλεροφορίες
http://www.kuerschner-saiten.com/

Έχει κάτω το ήμειλ του για επικοινωνία…και απ ότι ξέρω στέλνει παγκοσμίως…

Νίκος

Να σαι καλά φίλε θα του στείλω.
Χρησιμοποιώ αυτές τις χορδές σε ένα ούτι που εχω πάρει από τα φτηνά που κυκλοφορούν στο εμπόριο και με τις συγκεκριμένες χορδές βγάζει πόλυ ωραίο ήχο το όργανο.

https://rapidshare.com/files/1405141689/Σ.Σινόπουλος_-_Π.Παπαπετρόπουλος.rar

:wink:

Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε κάποιους πολύ αξιόλογους καλλιτέχνες να ερμηνεύουν εξαιρετικά κάποια τραγούδια,αμανέδες και ταξίμια.Μέσα σε αυτούς και η Θεοδώρα με λάφτα!Εκτός από εξαιρετική φωνή παίζει και πολύ όμορφα με την λάφτα της…

//youtu.be/p0zFrIjWtJ4

11:00 περίπου:

Αυτό το τραγούδι ήταν που με παρακίνησε πριν αρκετά χρόνια να μετακινηθώ από τον μπαγλαμά στο σάζι (και από κει στον ευρύτερο «παραδοσιακό» χώρο)!!!

Ανατρίχιασα…

τον παραδοσιακό χώρο της νορβηγίας;!

πράγματι εξαιρετική η θεοδώρα, όχι μόνο στην ερμηνεία αλλά και στην μετάδοση της γνώσης.

Το Norwegian wood το παίζω και εγώ συχνά στο λαούτο. Είναι εντυπωσιακό πώς η μελωδία ζητάει φυσική κλίμακα. Και του ταιριάζουν και φωνητικά ισοκρατήματα!

Καλημερα μηπως μπορει να μου πει κανεις γιατι στις συρμάτινες χορδες ακουω το σύρσιμο του δακτύλου μου τι συμβαίνει???
Ευχαριστώ