Πολιτικο λαουτο (λαφτα)

Κατ’ αρχήν, φίλε Πανάθα, εδώ είναι χώρος για πολίτικο λαούτο, που δεν έχει συρμάτινες χορδές. Όμως μην παραξενεύεσαι, πάντα θα ακούγεται κάποιες φορές το γλύστριμα του δάχτυλου πάνω στη χορδή, είτε μεταλλική είναι αυτή, είτε πλαστική, είτε λαούτου, είτε λάφτας, είτε κιθάρας. Φυσιολογικό είναι και ακούγεται και στα καλύτερα κοντσέρτα. Αν σε ενοχλεί πολύ, βάλε ελάχιστη κρέμα στις άκρες των δαχτύλων του αριστερού χεριού. Δεν θα εξαφανιστεί τελείως, αλλά θα μειωθεί η ένταση του ήχου αυτού.

Συγνωμη για το λαθος μου αλλα για πολιτικο λαουτο μιλάω και γω και εχω το προβλημα με τις 3 χορδες τις μπασες που κανουν θόρυβο και που δεν το εκαναν ομως στην αρχη τωρα το ακουω αυτο και σκιάζει τη μελωδία που παιζω
μηπως φταίνε οι χορδες??? τωρα το πηρα το οργανακι απο τουρκια

Οι χορδές είναι πλαστικές ή μεταλλικές; Τι πάχη έχουν; Σε ποιές νότες είναι κουρδισμένες; Ποιές χορδές εννοείς, όταν λες “οι τρεις μπάσες”; Είναι και οι τρεις τυλιχτές; Κάποια φωτογραφία που να φαίνονται αρκετά καλά οι χορδές και το είδος τους;

ρε λα ρε λα απο τα μπασα κουρδισα
μου φαίνονται χορδες κιθαρας
συνήθως βάζουν απο ουτι??

Οι χορδές φαίνονται (με το μάτι, τουλάχιστον) μια χαρά, στα κατάλληλα πάχη, τυλιχτές οι μπάσες και όλες καινούργιες. Μήπως εφαρμόζεις κάποια τεχνική τοποθέτησης του αριστερού χεριού που δεν πολυσυνηθίζεται; Βεβαίως δεν είναι χαβάγια το οργανάκι, όπου απλά αντί για “μπουκαλάκι” βάζουμε τα δάχτυλά μας να γλυστρούν στις χορδές. Επίσης, στο ημιτόνιο με τα μόρια, πρέπει να υπάρχει άνετος χώρος ώστε η ψύχα του δάχτυλου να πιέζει καλά τη χορδή, χωρίς να εμποδίζεται από τους διπλανούς προς το δάχτυλο μπερντέδες. Άλλο τίποτα δεν μπορώ να φανταστώ. Αν είναι θέμα “στριμώγματος” του δάχτυλου, μπορείς άνετα να αφαιρέσεις τον έναν από τους τρεις ενδιάμεσους μπερντέδες, σχεδόν κανένα αφτί δεν θα καταλάβει την έλλειψη δυνατότητας για εναρμόνια δίεση.

Ευχαριστω πολυ να σαι καλα. Και μενα καλες μου φαίνονται θα δω τι μπορει να φταιει το δάκτυλο παταει μια χαρα στα μορια

Φίλε εγώ αυτό που βλέπω, χωρίς να είμαι οργανοποιός ή ειδικός στη λάφτα, είναι ότι οι μπερντέδες σου δεν είναι ακριβώς παράλληλα τοποθετημένοι, σαν να λοξαίνουν…είναι φυσιολογικό αυτό (μήπως γίνεται λόγω πάχους χορδών) ἠ απλά θέλουν λίγο διόρθωση;

Και γω δεν ειμαι ειδικος αλλα μαλλον εχεις δικαιο. Σε καποια οργανα οπως το σαζι ομως καποιοι μπερντεδες ειναι σκοπιμα ετσι για να εξυπηρετούν

Βρε παιδιά οι μπερντέδες είναι η ομορφιά και η ουσία, δεν είναι απλά για εξυπηρέτηση.

δεν ειναι καθολου θεμα ομορφιας και αισθητικης ειναι φτιαχμενοι να παιζουν τα διαφορα μόρια και να εξυπηρετούν τον μουσικό στα διαφορά μακαμ που χρησιμοποιεί

Ε, και τα δύο είναι, εντάξει. Αλλά ας μην το κάνουμε θέμα…

Ε είναι σα να ρωτάμε: Η κότα κάνει το αυγό, ή το αυγό την κότα;

Ολά καλά με τη λαφτα μου απλά διαπίστωσα μερικές ατέλειες

  1. τα στριφτάρια δεν γυρίζουν εύκολα και
  2. δεν παίζει καλα στην χαμηλή περιοχή στο καντίνι παραθέτω και ενα ακουστικό δείγμα που φαίνεται στο 2:00 λεπτο
    Όποιος γνωρίζει κατι ας βοηθήσει

//youtu.be/CCmPGg5CVxc

Αν “χαμηλή περιοχή” εννοείς από το πάνω ρε και πάνω και μέχρι πριν την τελική οκτάβα, δεν ακούω κάτι μεμπτόν. Το μόνο που ακούω είναι ότι το πάνω μι σου είναι λίγο χαμηλωμένο (δύο κόμματα), ταιριάζει εκεί καλύτερα μι φυσικό (όχι ύφεση με ανάποδο b). Δεν ακούω όμως τριξίματα, θόρυβο ή κάτι τέτοιο.

Για τα στριφτάρια, μπορείς να αγοράσεις μαλακό μολύβι γραψίματος (τύπου ΒΒ λένε οι Γερμανοί) και να “μαυρίσεις” το στριφτάρι, αφού πρώτα το καθαρίσεις από βρωμιά κλπ. Αλλά καλύτερο είναι ένα υλικό που το έχουν όλα τα μαγαζιά, λέγεται κάτι σαν peg paste και είναι πολύ αποτελεσματικό. Μόνο που είναι ακριβό, βλέπω πάνω στο δικό μου (είναι σε μηχανισμό γυναικείου κραγιόν) ένα 11.50 Ε. Και θέλει και ελάχιστη ποσότητα.

εννοώ στις 2 λα καντίνι στο 2:00 λεπτό του βίντεο αν ακουγεται κατι σαν να τασταρει λιγο
παίζω ενα απλό ματζόρε δρόμο με φα# ντο# οπλισμό μπορεί να έγινε κατα λάθος το μι
Ευχαριστώ πολυ και παλι

Βγάλ’ τα και τρίφ’ τα με λίγη κιμωλία ή λίγο ταλκ.

Η καντίνι σου φαίνεται να είναι προβληματική. Αν η λα ανοιχτή είναι σωστά κουρδισμένη τότε μια από τις δύο χορδές έχει πρόβλημα, γιαυτό ακούγεται κάτι σαν βιμπράτο, και το κάνει γενικότερα κάτω…
Η είναι αρκετά παλιές χορδές ή μία από το ζευγάρι είναι προβληματική. Βάλε ένα καινούριο ζευγάρι και καθάρισες…

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια !!!

Αν βάλει και κιμωλία, μετά θα χρειάζεται τανάλια για να τα στρίψει…
Κραγιόν ή χοντρό μολύβι (8Β) χρειάζεται.

Με τανάλια ή άλλο παρόμοιο εργαλείο το βλέπω πιο πιθανό να σπάσουν παρά να στρίψουν.Το καλύτερο είναι νομίζω να το πάει σε κάποιον μάστορα, να δει το πρόβλημα και να τον συμβουλεύσει κατάλληλα.