Πολιτικο λαουτο (λαφτα)

Θα μπορούσα να βάλω στο στεριανό λαούτο μου,χορδές για λάφτα
και με κούρδισμα ΛΑ ΡΕ ΣΟΛ ΝΤΟ;!
Το έχει δοκιμάσει κανείς,πώς θα ήταν άραγε ο ήχος;

Φίλε μου θα πρέπει να ρωτήσεις οργανοποιό, το πρόβλημα μπορεί να είναι κάποια υπερβολική τάση που να μην την αντέχει το όργανο.

Σχετικά με την αντικατάσταση της λάφτας από το ούτι: Ο Ερευνίδης αντιγράφει την “Εγκυκλοπαίδεια της Τουρκικής μουσικής” που λέει ότι το ούτι έφτασε στην Πόλη το 1883.

Η δική μου ερμηνεία είναι ότι αυτό έγινε στα πλαίσια μιας γενικότερης αραβικής μόδας. Όπως γράφει ο ιστορικός Perry Anderson στο London Review of books

Two years later, Ottoman armies were once again thrashed by Russia, and in 1878 – after a brief constitutional episode had fizzled – the empire was forced to accept the independence of Serbia, Montenegro and Romania, and the autonomy of most of Bulgaria. For the next thirty years, power swung back from the bureaucracy to the palace, in the person of Sultan Abdulhamid II, who combined technological and administrative modernisation – railways, post offices, warships – with religious restoration and police repression. With the loss of most of the Balkans, the population of the empire had become more than 70 per cent Muslim. To cement loyalty to his regime, the sultan refurbished the long neglected title of caliph, broadcasting pan-Islamic appeals, and topping up the ranks of his administration with Arabs.

Παρόλα αυτά ο Cemil bey ηχογράφησε με λάφτα γύρω στο 1910, την οποία ήξερε επίσης ο γιος του Mesut Cemil. Από ότι ξέρω το όργανο ουδέποτε σταμάτησε να παίζεται στην Τουρκία, απλώς ήταν γνωστό μόνο στους ειδικούς της οθωμανικής κλασσικής. Στην Ελλάδα ποιός έπαιζε λάφτα πριν τον Ross Daly?

Τελικά,όπως έμαθα,“η δομή της λάφτας είναι διαφορετική εσωτερικά,για να παράγει ήχο με χορδές ουτιού(πλαστικές και τυλιχτές μεταξωτές) με μικρότερες τάσεις από τις μεταλλικές χορδές του λαούτου.Επίσης το καπάκι του λαούτου είναι φτιαγμένο καμπυλωτό για να αντέχει αυτές τις δυνατές τάσεις,ενώ στη λάφτα και στο ούτι έχουμε καπάκι ελαφρώς βυθισμένο προς τα μέσα.Επιπλέον,θα χρειαζόταν άλλο ύψος τρυπών στον καβαλλάρη(γέφυρα).”
Με λίγα λόγια,δεν κάνει.
Ευχαριστώ

…Παρόλα αυτά,όποιος θέλει να το δοκιμάσει,μπορεί,χωρίς κανένα πρόβλημα στις τάσεις,να χρησιμοποιήσει χορδες ουτιού δηλ. την 2η και 3η για λα και ρε , ενω για σολ μάλλον βολεύει η 5η, και για την ντο η ρε της κλασσικής κιθάρας!

Kαλημέρα σε όσους όλους παρακολοθούν την αλληλογραφία σε αυτό το θέμα,
Θα πρέπει να σας πώ πως είχα την μεγάλη χαρά να παρεβρεθώ φέτος τον Αυγουστο στο Παλαίκαστρο της Σητείας, για ένα βράδυ , να ακούσω μία συναυλία που έδωσαν η Κατερίνα Παπαδοπούλου, ο Σωκράτης Σινόπουλος και ο Περικλής Παπαπετρόπουλος και να πω μία κουβέντα μαζί τους Ήταν ένα βράδυ εξαιρετικό, ύμνος στην μουσική απο αυτούς τους εξαιρετικούς μουσικούς. Ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος , όπου έπαιξαν ο Σωκράτης με τον Περικλή δύο Λάφτες ήταν κάτι το ανεκδιήγητο και το μοναδικό απο κάθε άποψη. Ελπίζω πως μια τέτοια μοναδική δουλειά κάποτε θα ηχογραφηθεί και θα κυκλοφορήσει προς αγαλίαση της ψυχής μας!!!

Έχω μια ηχογράφηση από μια συναυλία η οποία πραγματοποιήθηκε πριν χρόνια στην Αθήνα με τον Περικλή και τον Σωκράτη να παρουσιάζουν ένα πρόγραμμα με λάφτες αλλά η ποιότητα είναι λίγο χάλια… Αν θέλετε μπορώ να το ανεβάσω στο R.Share και να δώσω link…

:089:

Από την Άλλη όχθη; αν ναι, είναι σίγουρα καλύτερη ποιότητα από τη δική μου ηχογράφηση, που σβήστηκε τελικά… Ανέβασέ το!

ΟΚ σε λίγη ώρα θα το 'χετε!

:090:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:06 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:35 —

http://rapidshare.com/files/295888640/__._____________________-___.______________________________.rar.html

Εδω ειμαστε Σ.Σινοπουλος & Π.Παπαπετροπουλος με λαφτες ελπιζω να το ανεβασα σωστα…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:16 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:06 —

http://rapidshare.com/files/295891178/Cemil_Bey_lavta_taksim.rar.html

Και εδω οι παλαιότερες ηχογραφήσεις Λάφτας απο το 1912-13 απο τον Tanburi Cemil Bey… Υπάρχει και ενα αναλογο αρχειο λαφτας με τον Ihsan Ozgen σε πολυ καλη ποιοτητα αλλα ο λαμογιος ο φιλος μου παρακαλαω παρακαλαω και δεν το δινει… Αλλα που θα μου παει θα τον καταφερω και θα το ανεβασω… Αξιζει να το εχετε ολοι σας!!!

δεν το προλαβα… μπορεις να το ξαναανεβασεις γιατι λεει πως κατεβηκε ηδη 10 φορες και δε με αφηνει;…

http://rapidshare.com/files/298641371/__._____________________-___.______________________________.rar.html

Επαε το ξανανεβασα για αλλες 10 φορες…

:088:

merci καργα!

Μήνυμα από συντονιστή: Νίκο φάουλ. Εσύ τουλάχιστον ως παλιό μέλος πρέπει να δίνεις το καλό παράδειγμα. Το μπραβόκουμπο γι’ αυτή τη δουλειά είναι.

Γεια σας

Για την καταγωγή της λάφτας έχω βρει αυτή τη Τουρκική ιστοσελίδα και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι οι Τούρκοι δεν φαίνεται να τη βλέπουν σαν πολυ… τουρκικό όργανο:

The Turkish word lavta is derived from the Greek laouto/lagouto, a corruption of the Arabic el `ud”

“Becoming a sought-after instrument especially in the ensembles performing in nightclubs and cafes with live music, the lavta was played mostly by Greek musicians.”

http://www.turkishmusicportal.org/instrument.php?id=8&cat=1&lang2=en

INSTRUMENTS LAVTA - LUTE Other Instruments ÇengKanunKemançe & RebabKemençeKopuzLavta - LuteSanturSehrudSinekemaniTanburUd
Today, it seems that there is no culture on the earth that does not use at least one instrument in the lute family. The oldest lutes in history belong to the ancient Egyptian or Mesopotamian civilizations. (The Turkish word lavta is derived from the Greek laouto/lagouto, a corruption of the Arabic el `ud. In some Turkish texts of the late 19th and early 20th centuries, the word appears as laguta.)
The most important difference between the lavta and the ud is the presence of frets like those of the tanbur on its neck. Originally made of gut tied onto the neck, the frets are today made of monofilament. As in the tanbur, the number of frets on present-day instruments has increased over that of their forbearers.
The body of the lavta, as of the ud, is constructed of thin staves glued side-by-side. The face is made of reinforced spruce, with a single large sound hole.
The lavta constitutes an intermediate between the ud and the tanbur both in terms of structure and of tone. Before the 19th century, the lavta, along with the kemençe and the tef (tambourine), comprised the kaba saz (vulgar instrument) ensemble that accompanied köçekçe dancers (male dancers who dressed as females). Here it provided a rhythmic accompaniment for the kemençe, which carried the melody. Towards the end of the 19th century however, it entered the ince saz (fine/delicate instrument) ensemble, composed of instruments like the tanbur, violin, ud, kanun and ney. Certain picking styles were developed according to the different usuls (rhythmic patterns). Becoming a sought-after instrument especially in the ensembles performing in nightclubs and cafes with live music, the lavta was played mostly by Greek musicians.
One of our last great virtuosos on the lavta, Tanburî Cemil Bey (1873-1916) played a major role in its transformation from a mainly rhythmic instrument into a melodic instrument. Special picking patterns unique to the lavta, which were adopted by ud players as well, were forgotten after Yorgo Bacanos (1900-1977), who was the last representative of this tradition. During the mid 1980s, the lavta again began to be included in some radio and television programs.

Ιδου μια πολυ πολυ ενδιαφερουσα 5χορδη!!! λαφτα του Αλεξανδρου Καψοκαβαδη απο τους “Ματ Σε 2 Υφεσεις”… μου θυμιζει παρα πολυ τα ουτια ιρακινης κατασκευης… Αραγε γνωριζει καποιος απο που την πηρε η ποιος κατασκευαστης του την εκανε…? θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω!!

Aδερφε tourick γινεται μηπως να ξανανεβασεις την συναυλια με τις λαφτες θα ημουν ευγνωμων οπως και ολοι μας

Για το κουρδισμα της λαυτας εχω ακουσει οτι καποια χορδη απο τις τεσσερις ειναι μονη μηπως ξερει καποιος να με πληροφορησει?

Η μπάσα ρε, στο (πιό διαδεδομένο) κούρδισμα λα (καντίνι) ρε λα ρε

Οι υπολοιπες χορδες πλην του καντινιου λα, εχουν μπουργανα ?

Λάθος μάλλον το εξήγησα: καθ’ ύψος συχνότητας, από υψηλή: λα ρε λα ρε. Η πιό μπάσα (ρε) μόνη της, οι άλλες με δύο χορδές (ίδιου ύψους) η κάθε μία.

Η λαφτα του φιλου Αλεξανδρου ειναι κατασκευης Δημητρη Ραπακουσιου.
Αξιος πολυ παιχτης και καταπληκτικος δασκαλος.Προσωπικα τον συστηνω σε οποιον ενδιαφερεται.Υπεροχο χερι,ταχυτητα και συναισθημα.Αξιος μουσικος