Μάτσικας Διονύσης

Γεια σας μαγκες! Εχει καποιος να μου πει κατι περι του “κατασκευαστα Ματσικα Διονυσιου”; Ψαχνομαι για μπουζουκι τετραχορδον και μουχει φαει ταυτια ενας δικος μου να παρω οργανο απο αυτον. Εγω δεν τον γνωριζω καθολου. Κανει καλα οργανα; Παιζει κανενας γνωστος δικο του οργανο; Αυτος μου ειπε ο παιζει ο Καραντηνης με οργανο του, ειναι αληθεια; Ειναι το πρωτο οργανο που θα φτιαξω και θελω να ειναι κατι καλο…

"ευχαριστω εκ των προτερων:109: "

Σαν να λεμε Νισσαν …

μην παραμυθιαζεσαι ουτε απο τους φιρματους, ουτε απο τους γκλαμουρατους, ουτε … ουτε …

Κανε ενα κοπο να διαβασεις εστω και μερικα ποστ εδω …
και θα βρεις απαντησεις !!

ο τζουράς μου δια χειρός Μάτσικα ειναι κλάσεις ανώτερους από πολλούς “ταβερνιαρεϊκους” που χω παιξει (χωρις υπερβολες) παρότι ειναι το φτηνότερο μοντέλο του.βεβαια οπως μάλλον εννοει και ο Γιωργος,ειναι καθαρα προσωπικο θεμα η αγορά οργάνου.παιξε με οσο περισσοτερα μπορεις πριν αγορασεις.ειτε ακριβα,ειτε φτηνα.και στην τελικη, η αγορα καλου οργανου ειναι και λιγο “λαχειο”…

Καλα το ειχα ψιλιαστει οτι κατι δεν πηγαινε καλα, αλλα ειπα να κανω μια ερωτηση για να δω αν κανω τοσο λαθος… Τες πα εχει κι αλλου πορτοκαλιες! :087:
Ευχαριστω πολυ παντως

huzzam καλα θα ηταν να μπορουσα να παιξω καποιο απο τα οργανα του αλλα ειμαι απο Εβρο και λιγο οι δουλειες, λιγο η αποσταση, λιγο οτι δεν εχω ενα γνωστο που να εχει οργανο του, μου καθιστουν αδυνατο να παιξω οργανα του. Ετσι απο το πρωτο μυνημα την πηρα την ψυχρα μου:082:

Αγαπητέ Ακρίτα

Εξαρτάται τι ψάχνεις να βρείς και ιδιαίτερα πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις.
Τα όργανα του Μάτσικα γίνονται στη βιοτεχνία του (εργοστάσιο?) στο Μεσολόγγι. Προσωπική άποψη για την ποιότητά τους δεν έχω. Όμως έχω ακούσει από μερικούς οργανοποιούς (και αυτό έχει σημασία) ότι για τιμές μέχρι 1000?, ο Μάτσικας φτιάχει καλά όργανα για τα λεφτά τους (τιμή/απόδοση ή αλλιώς value for money).

Άν όμως ψάχνεις για ένα χειροποίητο όργανο επώνυμου κατασκευαστή με 1000-1500? ή και περισσότερα, τότε πρέπει να επισκευθείς εσύ ο ίδιος κάποια εργαστήρια και να πεις στο μάστορα τι ακριβώς ψάχνεις να βρείς. Μάλιστα το καλύτερο θα ήταν να έχει έτοιμα όργανα για να τα παίξεις και να τα ακούσεις άμεσα. Εκτός και αν έχεις δει αρκετά όργανά του σε φίλους και γνωστούς και άρα τον εμπιστεύεσαι για να του παραγγείλεις όργανο από μακρυά.

ελα ρε ακριτα νταξει δεν ειναι και το άπαν ο Μάτσικας…βρες κατασκευαστες εκει κοντα και ψάξου ή κατεβα και μια εκδρομούλα στην Αθήνα για το σκοπο αυτο.εμενα οι γνωσεις μου σταματουν εκει παντως…και επαναλαμβανω(απ’τα λιγα που ξερω)καλο θα ηταν να μη βιαστεις να αγορασεις κατι

Ακρίτα, άκου τον Παναγιώτη, σωστά τα λέει. Μη σκέφτεσαι τον Μάτσικα ούτε καν σαν επιλογή - βρίσκεσαι σε άλλη κατηγορία…

ΥΓ - Με τί μπουζούκι είπες παίζει ο Καραντίνης;:019:

Παιδιά κακά τα ψέματα με 700 800 ευρώ που δεν είναι και λίγα τα λεφτά, αν βρεις κάτι στους επώνυμους θα είναι κατά 80% μάπα. Ένα φιλαράκι μου έδωσε τόσα για ένα τρίχορδο στον Μάτσικα το χει κανά δυό χρόνια και είναι πολύ έντιμο για τα λεφτά του ως πολύ καλό θα έλεγα. Τώρα τελευταία έχω αρχίσει και τσαντίζομαι πολύ με τους επώνυμους κατασκευαστές γιατί μου φαίνεται πάνω σε μας τους μερακλήδες έχουν χτίσει φήμη και μας έχουν κάνει κορόιδα, λες και μας κάνουν χάρη που μας φτιάχνουν όργανα. Τις προάλλες πήγα σ έναν και είδα ένα όμορφο οργανάκι το οποίο φαινόταν ότι ήταν της κατηγορίας των 700 ευρώ το πολύ, και το πιάνω και αρχίζω και παίζω μπούρδες μόνο και μόνο για να δω τον ήχο και φαίνετε του γυάλισε το μάτι του κυρίου και ρωτάω how much? 1500 μου λέει ο κύριος. Εκεί τί να του πείς; Του φέρνεις το μπουζούκι κολάρο και άμα τα χεις τα 1500 του τα στουμπώνεις στο στόμα και τα χαίρεσε και περισσότερο. Τι άλλο να πω έβγαλα το άχτι μου προς το παρόν. Γειά σας.

Παραφράζοντας τον Χάρυ Κλυν θα έλεγα πως για εμάς τους “μεροκαματιάρηδες” μπουζουξήδες που πέρνουμε ένα όργανο με χίλιους κόπους ισχύει το έξής :

“Το μπουζούκι είναι σαν το εστιατόριο : μόλις σου φέρουν το πιάτο που διάλεξες, ζηλεύεις το πιάτο του διπλανού σου…”

Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι να πάρεις κάτι που την συγκεκριμένη στιγμή είσαι σίγουρος ότι ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
Μην ρωτάς τους άλλους, δοκίμαζε όργανα.

Συνηθίζω εκ συστήματος να αποφεύγω να παίρνω μέρος σε συζητήσεις που αφορούν δουλειά συναδέλφων, και τιμές οργάνων του κάθε εργαστηρίου, μια και όπως γνωρίζετε και εγω ασχολούμαι με το αντικείμενο.

Δεν παύουν όμως να με στενοχωρούν βαθύτατα κάποια που κατά καιρούς γράφονται και θα μπω στον πειρασμό να πω δυό τρία πράγματα.

Ηλία, γιατί τόσο πάθος ; Ομολογώ δεν το περίμενα . Δεν ξέρω αν με κάποιον έχεις κάτι προσωπικό, αλλά είναι τουλάχιστον άδικο να εκφράζεις δημόσια τέτοιες απόψεις.

  1. 700 ευρώ δεν είναι λίγα λεφτά για επώνυμο όργανο ;;;Δεν το σχολιάζω καν.( Σε άλλη συζήτηση έχω τοποθετηθεί πιό ολοκληρωμένα, με τίτλο : Μην πυροβολείτε τους οργανοποιούς. )
    2.Αυτό που θα βρείς με αυτά τα χρήματα σε επώνυμα εργαστήρια, δεν είναι δική τους δουλειά αλλά όργανα φασόν που μεταπωλούν. ( όσοι είναι τίμιοι, θα σου το πουν κιόλας ! )
    3.Κανεις δεν κάνει σε κανέναν χάρη που του φτιάχνει όργανο. Κάνει τη δουλειά του όσο καλά ξέρει, την αξιολογεί και ανάλογα την πουλά για να ζήσει. Τώρα, αν κάποιος νομίζει πως τον πιάνουν κορόιδο, απλά…δεν την αγοράζει!
    4.Με ποιά κριτήρια αξιολόγησες δουλειά επώνυμου οργανοποιού για 700 ευρώ; Μήπως αλήθεια, θάπρεπε εκείνος και όχι εσύ να προσβληθεί και να σε πετάξει έξω;
    5.Για « να δεις τον ήχο » ενος οργάνου, αρχίζεις και παίζεις μπούρδες;
    Δεν τόξερα μέχρι στιγμής αυτό, ότι έτσι τεστάρουμε τα όργανα. Δεν πειράζει, τάκουσα κι`αυτό !!!
    6.Τόσα χρόνια …φούρναρης, δεν έχω γνωρίσει κανένα « μερακλή » να θέλει « μερακλίδικο » όργανο με 700 ευρώ.

Και μια και το θέμα ήταν τα όργανα Μάτσικα.
Όπως είπε και ο Παναγιώτης, δεν πρόκειται για επώνυμα όργανα ενός κατασκευαστή, αλλά για δουλειά βιοτεχνίας παραγωγής οργάνων.( Άλλωστε δεν έχουν και ετικέτα που να αναφέρει, επώνυμα, κάποιον κατασκευαστή ). Και είναι πράγματι, πολύ τίμια και καλά για τα λεφτά τους. Τα συνιστώ δε ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει ένα καλό, φτηνό όργανο.

Κοιτάξτε πάντως και την ιστοσελίδα του Μάτσικα. Τα όργανά του διακρίνονται και οπτικά ( φιγούρες, σχήμα καράολου κ.λ.π. ). Και το λέω αυτό διότι έχω δει και όργανα Μάτσικα να πωλούνται με κολλημένη εσωτερικά ετικέτα άλλου κατασκευαστή !

Και αυτό, όντως, είναι απάτη !!!

Κυριε Φρονιμοπουλε,δειχνετε πραγματικα ηθος με το να μη “θαβετε” τον συναδελφο σας.Θα συμφωνησω στο “για τα λεφτα τους”.Απ τα λιγα που γνωριζω-επαναλαμβανω-ο Ματσικας εχει πετυχει αρκετα καλες τιμες και ποιοτητα.Παντως η ετικετα (και ο,τι συνεπαγεται) δεν ειναι δεσμευτικη συνθηκη για καποιο καλο οργανο,αν δεν κανω λαθος.

Εχοντας ως αντιπαραδειγμα καποιον κατασκευαστη στη γειτονια μου με “επωνυμα” οπως λετε οργανα ,που παρεμπιπτοντως εχουν κατακλυσει ολες τις ταβερνες της περιοχης,και εχοντας παιξει με κάμποσα απ’αυτα,αυτα απορω πού πληρωσαν τοσα λεφτα οι αγοραστες τους.Μανίκια-τσαποστύλιαρα,2+ κιλα ο καθε τζουράς και πολλα αλλα “καλα”…Συν τοις αλλοις όποτε περναω απ’το εργαστήριό του,βλεπω καμια 10αρια μπαγλαμαδες υπο κατασκευην και αλλους τοσους τζουράδες.

Περιμενω τις απαντησεις σας (προς επιμορφωση εμου και…παντός ενδιαφερόμενου)

Φίλε Huzzam,

Αν και όπως καταλαβαίνεις έχω και άποψη και κρίση και για τους οργανοποιούς ( που γνωρίζω δουλειά τους ) ,και για τα όργανα και για τις τιμές τους, αποφεύγω να μιλάω δημόσια για οτιδήποτε αρνητικό.

Όποτε μιλάω, μιλάω αυστηρά και μόνο για την οργανοποιία και για τα όργανα, προσπαθώντας ακόμη να μη « φωτογραφίζω » καν πρόσωπα.

Η ετικέτα, φυσικά δεν είναι δεσμευτική για το καλό όργανο. Απλώς συνιθίζεται το προσωπικό, χειροποίητο όργανο. να υπογράφεται κιόλας μ` αυτόν τον τρόπο.

Γνωρίζοντας τη δουλειά του οργανοποιού, ( σε πιό βαθμό προσωπική δημιουργία του δηλαδή είναι αυτό που υπογράφει, πώς αξιολογείται η δουλειά του, πόση είναι η ετήσια παραγωγή του εργαστηρίου του κ.λ.π.)
ξέρεις και τι ακριβώς σημαίνει η ετικέτα που βλέπεις κολλημένη στο εσωτερικό του οργάνου.

Είναι ανεξάντλητες εξ`άλλου οι ιστορίες για πραγματικές και ψευδεπίγραφες ετικέτες που αφορούν παλιότερα Μπαρόκ και Αναγεννησιακά μουσικά όργανα.

Από τις ετικέτες τους εξ άλλου, μπορούμε θετικά να προσδιορίσουμε και να αναγνωρίσουμε τη δουλειά και των δικών μας, παλιότερων Ελλήνων οργανοποιών, που μόνο η φήμη τους έχει φτάσει σ`εμάς.

Χαμηλές τιμές τώρα, μόνο βιοτεχνία κατασκευής ( με τυποποίηση, αλυσίδα παραγωγής, μείωση κόστους υλικών λόγω μεγάλων αγορών, φτηνά ανειδίκευτα η εκπαιδευόμενα εργατικά χέρια, εκτεταμένη χρήση μηχανημάτων , συμπίεση κέρδους λόγω μεγάλης παραγωγής κ.λ.π. ) μπορεί να πετύχει.

Παρόμοιες η σχετικές τιμές για τον οργανοποιό που δουλεύει μόνος του, ακόμη κι`άν το προσδοκόμενο ημερομήσθιο είναι αυτό του ανειδίκευτου εργάτη, είναι πέρα γιά πέρα ανέφικτες !

Γι` αυτό, αν κάπου, κάποτε τις συναντήσετε, να ξέρετε ότι…κάποιο λάκο έχει η φάβα !

Φίλοι μου, έχοντας μιά ελάχιστη εμπειρία από την οργανοκατασκευή είδα τον κόπο που απαιτείται για την κατασκευή ενός χειροποίητου οργάνου. Θεωρώ ότι 1500-2000 € για χειροποίητο καλό όργανο δεν είναι ακριβά.
Στην πραγματικότητα, εκείνο που μας διαφεύγει, (ειδικά μετά την καθιέρωση του Ευρώ), είναι ότι το εισόδημα του μέσου έλληνα, είναι πάρα πολύ χαμηλό, δυστυχώς. Αυτή είναι η ουσία του προβλήματος.
Ορισμένοι, από τους νεότερους ίσως, δίνουν κάθε τόσο 300 ή και 500 € για νέα μοντέλα κινητών τηλεφώνων με 3G,mp3, παπάδες-δεσποτάδες κ.λ.π., απλά και μόνο για να σαχλαμαρίζουν…
Πιστεύω ότι η αγορά καλού οργάνου είναι επένδυση, από κάθε άποψη. Νομίζω ότι ένα καλό κριτήριο για την αγορά του είναι όχι ο επιπόλαιος, αλλά ο κεραυνοβόλος, μακράς διαρκείας έρωτας!

Γεια σας παιδιά βλέπω ότι οι τόνοι ανέβηκαν αρκετά κάτι που δεν το ήθελα. Σήμερα πάντως και όλος τυχαίος έπεσε ένα όργανο του εν λόγο κατασκευαστή στα χέρια μου και το είχε ένας πιτσιρικάς που ούτε καν ήξερα ότι παίζει μπουζούκι.(δώρο του παππού του:063: ) το έπαιξα για λίγο και δεν μπορώ να ρω ότι δεν μου άρεσε!

φιλε ειχα 4χορδο του ματσικα κατασκευής του 1993. το ειχα κανει παραγγελια. Το οποί το πλήρωσα σε δραχμές τότε 350.000 .
Για τα χρονια που μιλαμε βεβαια το εφτιαχνε ο ιδιος γιατι τωρα πλεον νομιζω οτι εδω αθηνα δουλευεε και φτιαχνει μονο ο γιος του. Καλο οργανο ηταν αλλα με ταλαιπωρησε για 4-5 χρονια το μανικι τιυ πηγαινοερχοταν μπρος πισω αναλογα τον καιρο. Απο ηχο ηταν πολυ καλό ομως και σαν κατασκευη, Το πουλησα πριν 2 μηνες γιατι φτιαχνω τριχορδο το οποιο παραλαμβανω εντος των ημερων.Σημερα επισης νομιζω στα μπουζουκια του ο ματσικας βαζει βεργες στα μανικια. Πραγμα οχι και τοσο καλό δηλ. , δεν ξερω βεβαια εαν το κανει σε ολα. Δεν γνωρίζω τι ποσο εχεις σκοπο να διαθεσεις αλλα εαν χρειαζεσαι καποια συμβουλη η θες να παρεις καποια ιδεα μπορω να σου πω κατασκευαστή που φτιάχνει καλά και οικονομικά οργανάκια. Το καλυτερο δε απο ολά θα ηταν να μπορεσεις μονος σου να ακουσεις οργανα απο διαφορους κατασκευαστες ,γιατι οσον αφορα τον ηχο καθε οργανου ειναι σιγουρα και λιγακι υποκειμενικο για το ποιός αρεσει σε καθε εναν μας.
Και καλό ειναι όπως είπε και ο φίλος Νικος , να μη θάβουμε κανέναν οργανοποιό .Για να μην πω όλοι αλλα οι πιό πολλοί ξέρουν να φτιάχνουν καλά όργανα. Και σίγουρα τον κάθε έναν τους θα πρέπει να τον κρίνουμε με τα ποσοστά επιτυχίας τους και αποτυχίας τους , όχι να έιμαστε απόλυτοι. Άλλωστε πρέπει να υπολογίσουμε και την παράμετρο ότι έχουμε να κάνουμε με ξύλα βρε παιδιά , ζωντανός οργανισμός ,δεν είναι κανένας μέσα τους. Υπάρχει και λιγάκι το θέμα τύχης δηλ.

Παιδιά μάλλον εγώ φταίω που πήραν μια ένταση οι κουβέντες.
Νίκο εγώ μπορώ να διακρίνω τι αγοράζω έχω παίξει με αρκετά όργανα και τουλάχιστον μπορώ να πω οτι έχω την ικανότητα να καταλάβω αν το όργανο είναι όντως όργανο και δεν είναι δυο λαλούν και τρεις χορεύουν.
Άμα ήταν όμως ένας πιτσιρικάς στη θέση μου και του χε γυαλίσει το μπουζουκάκι και τα έδινε τα λεφτά, για μένα θα πιανόταν κορόιδο. Γι αυτό όπως λες κι εσύ “δεν το πήρα”.
Για να δω τον ήχο ενός οργάνου δεν παίζω μπούρδες, απλά δεν έπαιξα ούτε καν κομμάτι, αυτό ενοούσα, βάρεσα μια όλες ανοιχτές και με το καλημέρα σας ήρθε το πρώτο τρίξιμο ε μετά δεν χρειάζετε και πολλά να καταλάβεις οτι το σολ απ τη μέση και κάτω μόνο σολ δεν ήταν. Το μπουζούκι δεν ήταν άχριστο απλά δεν ήταν για 1500.
Και προς θεού δεν νομίζω σε καμία περίπτωση οτι θα πάρω καλό όργανο με 700 800 ευρώ, αυτό ούτε στον ύπνο μου δεν το χω δει, γι αυτό και περίμενω εδω και δύο χρόνια τη στιγμή που θα μπορέσω να διαθέσω τουλάχιστον 2000 μια και καλή για να πω ότι κάτι έκανα και πήρα κάτι σωστό.
Όσο περι αδικίας δεν νομίζω να έθιξα κανέναν προσωπικά. Αδικία είναι γι αυτούς που κάνουν έντιμα τη δουλειά τους να έχουν απατεώνες συνάδελφους.
Εγώ αγαπάω τη μουσική και πιστεύω σε κάθε όργανο και κάθε ήχο και μακάρι να με είχε αξιώσει η τύχη μου να μπορούσα να ασχοληθώ με την οργανοποιεία.
Αυτά που είπα πιο πάνω είχαν και μια δόση χιούμορ, σιγά να μην έσπαγα το μπουζουκάκι και σιγά να μην του άφηνα τα 1500, είπα και ευχαριστώ και τον χαιρέτησα φεύγοντας, απλά δεν πρόκειται να ξαναπάω. Kι αν με ρωτήσει κάποιος δεν θα τον κακολογήσω θα του πώ πήγαινε να δεις μόνος σου.
Ελπίζω να διορθώθηκα λίγο Νικόλα μου, να ξέρεις ότι εκτιμώ τη γνώμη σου, δεν σε ξέρω σχεδόν καθόλου αλλά η φυσιογνωμία σου είναι πολύ θετική και τα λόγια σου σωστά, δεν διαφωνώ σ αυτά που λες, απλά μάλλον τα βλέπω καθισμένος αλλού.

ποτέ δεν είναι αργά, ξεκίνησε και δεν θα χάσεις…
εγώ δουλεύω ήδη το Νο 000002 οργανάκι μου!:slight_smile:

Δηλαδή πόσο πιτσιρικάς;

ποτέ δεν είναι αργά, ξεκίνησε και δεν θα χάσεις…
εγώ δουλεύω ήδη το Νο 000002 οργανάκι μου!:)[/quote]

Πως ρε συ Θεέ μου? Οι γνώσεις μου είναι μηδέν, εργαλεία δεν έχω, και να είχα δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, και να ήξερα από που να ξεκινήσω δεν θα ήξερα από που να συνεχίσω!!