Mozilla Firefox vs Internet Explorer

Εδώ και αρκετό καιρό (μερικά χρόνια) χρησιμοποιώ το Mozilla που το βρήκα πολύ πιο αξιόπιστο από τον Ι.Ε. Αντιμετωπίζω όμως τελευταία ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια, όποιου μπορεί να βοηθήσει.
Από κάποια αναβάθμιση και μετά που έγινε το Σεπτέμβριο στο Mozilla, to plug in recorder τα έπαιξε και γράφει μόνο τα 5 πρώτα δευτερόλεπτα από τα βίντεο αρχεία του youtube. Το ίδιο συμβαίνει και αν χρησιμοποιήσω άλλα recorder, όπως το realplayer ή to Orbit. Όλα τα παραπάνω δουλεύουν μια χαρά όταν τα χρησιμοποιήσω με τον Internet Explorer. Έτσι ενω χρησιμοποιώ το Mozilla σαν browser, όταν θέλω να γράψω κάτι, ανοίγω αναγκαστηκά και τον ΙΕ. Το Mozilla κατεβάζει κανονικά τα αρχεία ήχου stream χωρίς πρόβλημα. Στα βίντεο έχει το πρόβλημα.
Αν ξέρει κάποιος κάποια λύση για το πρόβλημα, θα είμαι υπόχρεος αν μου την πει.

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να κατεβάζεις και να αποθηκεύεις στον υπολογιστή σου βίντεο από σελίδες όπως το youtube.

Στην περίπτωση αυτή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το add-on Video DownloadHelper που ενσωματώνεται στον Mozilla και θα κατεβάζεις ότι θέλεις. Είναι δωρεάν και μπορείς από τις ρυθμίσεις του Mozilla να επιλέξεις να κάνει αυτόματα ενημερώσεις για κάθε νέα έκδοση.

Θα το βρεις εδώ: https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3006/ ή (αν δεν λειτουργεί το link) πήγαινε στην σελίδα με τα add-ons και δώσε το όνομά του στη αναζήτηση. Έχει πολλά αντίστοιχα add-ons, αυτό είναι από τα πιο δημοφιλή και εύκολα στη χρήση, εγώ αυτό χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Σου δίνει και τη δυνατότητα να κάνεις μετατροπή του αρχείου που κατεβάζεις από flv ή mp4 σε άλλες μορφές.

Ευχαριστώ φίλε μου, αλλά το ίδιο μου κάνει και αυτό.

η εναλλακτικα αυτο

http://youtubedownload.altervista.org/

Δοκιμασε φιλε peven να μπεις στο mozila σε safe mode. Πας εναρξη βρισκεις το mozila αριστερο κλικ και επιλογη ασφαλη λειτουργεια. Επελεξε απο εκει τα ακολουθα και δοκιμασε το. Αν λειτουργει εκει σημαινει οτι εχει ψιλοκρασαρει η εφαρμογη σε κανονικο περιβαλλον εκκινησης απο κακη αναβαθμιση η κατι σκαλωσε στην εγκατασταση του. Αν οντως ειναι ετσι η δεν δουλευει σε safe mode το προσθετο κατεβασε την εκδοση του mozila που χρησιμοποιεις ηδη και χωρις να απεγκαταστησεις την υπαρχουσα τρεξε την σαν να το κανεις πρωτη φορα. Μ αυτο τον τροπο θα κανει repair καποιο αρχειο η καποια καταχωρηση μητρωου που εχει crashαρει η κατερευσε και πιστευω πως θα φτιαξει.

Υ.Σ παντως ο mozila ειναι πολυ ποιο καλος και αξιοπιστος σε σχεση με τον ΙΕ αν και καμμια φορα ψιλοκολλαει επικυνδυνα. Ομως υπαρχει πληθωρα δυνατοτητων και εφαρμογων απο πολλα αλλα προγραμματα περιηγησης

Ελπιζω να σε βοηθησα

Τα ίδια περίπου προβλήματα είχα και εγώ με τον Mozilla, αυτό που μου δουλεύει αξιόπιστα είναι το παρακάτω.
http://keepvid.com/?url=chrome%3A//fastbook/content/aboutTabs.htm

Ευχαριστώ όλους. Θα τα δοκιμάσω όλα.

Τζίφος. Μία από τα ίδια. Κάτι πρέπει να έχει αρπάξει το firefox και δε βρίσκεται. Ή κάποιο από τα υπόλοιπα εγκατεστημένα προγράμματα του δημιουργεί το πρόβλημα.

Δοκίμασε τότε και αυτό ως τελευταία επιλογή
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/220/
όταν παίζει το βίντεο βγάζει ένα μικρό εικονίδιο κάτω γωνία δεξιά, πάνω από την ώρα. Το πατάς και ακολουθείς τα γνωστά από κει και πέρα.

Ευχαριστώ Δημήτρη. Θα το δοκιμάσω και αυτό. Αλλά πιστεύω ότι δε φταίνε τα add on που χρησιμοποιώ, γιατί τα ίδια δουλεύουν κανονικά στον ΙΕ και δούλευαν πριν και στο Mozilla. Κάτι έχει γίνει με το Mozilla και γράφει μόνο 5 με 10 δευτερόλεπτα, είτε κουμπάκι recorder χρησιμοποιήσω, είτε εξωτερική εφαρμογή (video grabber).

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις ολα τα add on του mozilla και ασε μονο αυτο που θες να δουμε αν αλλαξει κατι που στην ουσια αυτο που φταιει θα φανει αν κατι το μπλοκαρει

Μία από τα ίδια. Το είχα κάνει και σε safe mode που μου είπες. Μια διόρθωση να κάνω μόνο μήπως έχει σημασία. Ο χρόνος που γράφει δεν είναι 5 με 10 δευτερόλεπτα. Είναι 21 δευτερόλεπτα ακριβώς.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 08:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 07:45 —

Έχεις δίκιο τελικά. Κάποια στιγμή λειτούργησε με τον real player για recorder. Νόμιζα ότι έφταιγε το fast browser add on, επανέφερα τα υπόλοιπα και τα ξανάπαιξε. Τα απενεργοποίησα πάλι και δεν επανήλθε. Πάντως το πρόβλημα εντοπίστηκε. Θέλει χρόνο για δοκιμές και πιθανόν και επανεκίνηση του υπολογιστή κάθε φορά.

Μαλιστα… Αφου βρηκαμε το προβλημα τωρα μενει να τα απενεργοποιησεις ολα και να αφησεις το recorder που θες. Μετα ενεργοποιησε καθε φορα ενα ενα τα add on για να δεις ποιο ακριβως κολλαει! Αλλα ενα καθε φορα και εππανεκκινηση του firefox οχι του pc. Μετα αν εντοπισεις ποιο φταει απλα καντο απεγκατασταση.

Πάλι τα ίδια. Με απενεργοποιημένα όλα και μόνο το real player ενεργοποιημένο 21 δευτερόλεπτα.

Πέτρο, μάλλον δάκτυλος της ΑΕΠΙ είναι. Έχεις δηλώσει στην ΑΕΠΙ ότι κατεβάζεις αρχεία; Ως γνωστόν, χωρίς καταβολή αντιτίμου επιτρέπουν μόνο μικρά αποσπάσματα μέχρι 30 δευτερόλεπτα.:019:

Μάλλον παίρνει δικαιώματα από τον ΙΕ και όχι από Mozilla

Έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση στο διαδίκτυο και βρήκα σε ένα άλλο φόρουμ κάποιο χρήστη που αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα. Τελικά το έλυσε με επανεγκατάσταση του Real Player πάνω από την ήδη υπάρχουσα. Δοκίμασέ το ίσως δουλέψει και σ’ εσένα.

Αν δε λυθεί το πρόβλημα ίσως πρέπει να απεγκαταστήσεις το Mozilla και τον Real Player και τα εγκαταστήσεις ξανά. (μην ξεχάσεις να κάνεις ένα αντίγραφο ασφαλείας από τα bookmarks του Mozilla για να τα περάσεις στη επόμενη εγκατάσταση)

Τον real player τον εγκατέστησα μήπως και λυθεί το πρόβλημα. Κάνει το ίδιο με όλους τους recorders, οι οποίοι δουλεύουν όλοι με τον ΙΕ κανονικά.

Γιατί δεν κάνεις…Απεγκατάσταση του Μοτζίλα, Επανεκκίνηση, Καινούρια Εγκατάσταση του Μοτζίλα ?

Θα το δοκιμάσω και αυτό. Αν δε γίνει τίποτα μάλλλον θα τα παρατήσω γιατί μου τρώει το χρόνο μου.