Εργαλείο μετατροπής video από το youtube σε midi (όσο μπορεί δηλαδή) & ανάλυσης συγχορδιών (όσο μπορεί πάλι)

Θα ηθελα να μου πειτε αν βρισκετε χρησιμο το παρακάτω utrility που εφτιαξα για μελέτη.
Προσπαθησα να το κανω οσο το δυνατον πιο ευχρηστο.
Ο συνδεσμος ειναι εδω https://midifiles.zgameprovider.com/

δνουμε το Youtube url με το τραγουδι και παταμε analyze
Στην συνέχεια θα παρουμε το Midi File ( για τα midi files καλο ειναι να βρισκουμε 1 οργανο για να μας δειχνει σωστα την παρτιτουρα ) και οσο το δυνατον πιο καθαρο και πιο κουρδισμένο.

και ακομα θα παρουμε video με τα πιθανον ακόρντα που εχει το κοματι.
Ολα εξαρτώνται απο την καθαροτητα των οργάνων αλλα εγω που το δοκιμασα σε λαικα που με ενδιαφέρουν ολα ειναι μια χαρα.

Μπορειτε να κατεβασεται και το video ( με δεξι κλικ πανω στο video και Save as… - Σώσιμο σαν )
και να κατεβασετε και το Midi file.

Ακομα δειχνει και τις νοτες στο πενταγραμο
Ο σκοπός του ηταν για να βλεπω τα ταξίμια.

Καλο θα ειναι τα url απο το youtube να μην ειναι πανω απο 10 λεπτα γιατι μετα χανεστε.

Ευχαριστώ.

8 «Μου αρέσει»

Εκανα μερικες αλλαγες.

1η αλλαγη μπορεις πλεον να επιλεξεις την μορφη των ακόρντων Ελληνικα / Αγγλικα
2η αλλαγη μεσα στο βιντεο σου δειχνει το τρεχον ακορντο και δεξια αυτο που θα αλλαξει.
3η αλλαγη Επειδη το πενταγραμο αργουσε να φορτωσει το εκανα Optional αν θες να δεις τις νοτες πατας το αντιστοιχο κουμπι.

και μπηκε και ενα Play Midi και Stop για να ακουγεται γρηγορα η μετατροπη απο video σε Midi.

3 «Μου αρέσει»

Γηράσκω αεί διδασκόμενος (και θαυμάζων…).
Προφανώς είναι χρησιμότατο, icinema, ακόμα και για όποιον τα πιάνει με το αυτί και δεν το έχει ανάγκη - πολλές φορές δεν είμαστε σίγουροι για ένα ακόρντο, υπάρχουν άλλες, καλύτερες, προτάσεις κλπ. Το ότι το φτιάχνεις και το προσφέρεις εδώ είναι εξαιρετικό και ένα ευχαριστώ είναι λίγο.

1 «Μου αρέσει»

Λειτουργεί και απο κινητό?

1 «Μου αρέσει»

ναι γιατι οχι αφου στην ουσια ολα γινονται απο την μερια του Server

Διονυση ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Απλα οταν εχω κατι για μενα και βλεπω οτι βοηθαει λιγο πιος ο λογος να μην το βλεπουν και αλλοι.

Ο λογος που το εφτιαξα ετσι ειναι επειδη εχω κουραστει να βλεπω συνεχως διαφημισεις για να κανεις μια δουλεια.Υπαρχουν πολλα παρομοια αλλα για να παρεις αυτο που θες σου βγαινει η πιστη.Εγω χρονια τωρα εχω αλεργια με τις διαφημισεις θεωρω οτι ειναι σκουπιδια και χαλανε ολη την διασκεδαση του ιντερνετ.

2 «Μου αρέσει»

Προστεθηκε ενα Drum machine με Ελληνικους ρυθμους και ενας μετρονόμος.
μπαινει και ενα Κουρδιστηράκι το απογευμα.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου. Προσπάθησα να το δοκιμάσω από κινητό. Έχω android και χρησιμοποίησα chrome. Βάζω το λινκ πατάω το κουμπί αλλά δεν προχωράει η διαδικασία. Περιμένω δύο τρία λεπτά αλλά τίποτα.
Θέλει ίσως περισσότερη ώρα; Αν ναι ίσως να υπάρχει κάποια ένδειξη ότι φορτώνει; Γιατί τώρα φαίνεται σαν νεκρό. Δες στην παρακάτω εικόνα πως το βλέπω αφού πατήσω το κουμπι

Ίσως να φταίει και το κινητό μου. Είναι ένα φτηνό κινεζικό. Το τραγούδι που έβαλα για να δω είναι το πριν το χάραμα για να συγκρίνω τις συγχορδιες.

Και πάλι μπράβο για την προσπάθεια.

μισο να το δω.θα σου απαντησω αμεσως.

Εβαλα αυτο και παιζει μια χαρα Στέλιος Καζαντζίδης - Πριν το χάραμα μονάχος - Official Audio Release - YouTube
Δοκιμασε με ChROME και πες μου .
δεν εχει σημασια το κινητο αφου ολα γινονται απο εμενα.

Ακομα δεν το εχω δει απο κινητο τωρα που το βλεπω οτι δειχνει ετσι θα το φτιαξω να φαινετε καλα και απο κινητο.ειναι λαθος να τα δειχνει ετσι.

Τίποτα και με αυτό. Πάλι νεκρό φαίνεται.
Μάλλον θα πρέπει να το δοκιμάσει και κανένας άλλος, από άλλο κινητο

Κανε refresh μπαινω εγω απο το κινητο μου να δω.

Μολις το δκοιμασα απο Samsoung και παιζει μια χαρα απο CHrome.

Άρα φταίει η κινεζια μου μάλλον.
Κάτι άλλαξε στην εμφάνιση παντως

Τωρα βλεπω το URL μην βαζεις Youtube.be

to url πρεπει να ειναι της μορφης YouTube

Αυτο φταει!

σε 2 ωρες που θα βρω χρονο θα το βαλω να αναγνωριζει και youtube .be εκει ειναι το λαθος δοκιμασε με Url απο dekstop.
πηγαινε στο chrome στις τελιτσες και πατα Desktop και κανε copy απο εκει το url.
100% θα παιξει.

Οκ. Δούλεψε. Έκανα copy από το κουμπί “κοινοποίηση” που έχει το youtube και γι’αυτό αυτό το λινκ.
Τώρα έκανα copy από τη μπάρα πάνω όπως μου είπες (έκδοση υπολογιστή) και όλα μια χαρά.

Δεν το έψαξα πολύ αλλα ακουσα το midi και καταλαβαίνεις αρκετά πράγματα.

Ας το εξηγησω εδω και για αλλους φιλους.

οσο πιο Λιγα οργανα ( και πιο σωστα κουρδισμένα εχει ) τόσο το καλυτερο.
Δηλαδη αν βαλουμε ενα ταξιμι απο μπουζουκι θα το παρει πολυ σωστα
καλο ειναι αν αφαιρεσουμε ολα τα Pitch bend που εχει μεσα γιατι αλλαζουν οι νοτες.

Αν τώρα βαλουμε ενα πιανο μονο του παλι σωστα θα το μετατρέψει.
Αν βαλεις τωρα μεγαλη ορχηστρα μεσα με πολλες συχνότητες οπως καταλαβαίνεις εκει θα υπαρχειθεμα αλλα παλι μπορεις να δεις τις νοτες που σε ενδιαφερουν

Οσον αφορά τα ακκόρντα εκει ειναι προβλεψη πιο πολυ βαση της αλλαγης των συχνοτητων.
Αν δεις ας πουμε ακορνο Dmaj7/A μαλλον ΛΑ ματζόρε θα ειναι αλλα και παλι βοηθάει πολυ.

Εξαιρετική δουλειά συνάδελφε. Μπράβο!!!

1 «Μου αρέσει»

Θα βαλω και ενα κουρδηστηρακι με μικροφωνο η καμερα Access.
και θα βαλω 2-3 πραγματα ακομα οπως ενα εργαλειο για Windows που εκτος απο το να σου αλλαζει το τεμπο σε αργο γρηγορα αλλαζει και την τονικότητα δηλαδη απο ρε το πας φα χωρις να χαλαει η ποιοτητα και το τεμπο :slight_smile: ισως μεχρι το βραδυ

1 «Μου αρέσει»

Φοβερή δουλειά και παρά πολύ χρήσιμο … παρολο που παίζω χρόνια και είμαι επαγγελματίας , υπάρχουν περιπτώσεις που δεν είμαι σίγουρος για ένα ακόρντο και συνήθως στις ιστοσελίδες με ακορντα για κιθάρα έχουν λάθη . Σε ευχαριστούμε παρα πολυ πραγματικά έφτιαξες κάτι που έλειπε απ την αγορά