Εργαλείο μετατροπής video από το youtube σε midi (όσο μπορεί δηλαδή) & ανάλυσης συγχορδιών (όσο μπορεί πάλι)

ΕΤΣΙ ακριβως αυτη ηταν η ιδεα το AUDIO δεν κανει ποτε λαθος.
βεβαια βαζει παραπανω πραγματα αλλα αν ξερεις μπορεις να καταλαβεις τι παιζει.
και εγω επαζα παλια πανω απο 25 χρονια :slight_smile:

Πήρα τα βουνά και δοκίμασα την εφαρμογή: Το βουνό του Χιώτη (πρώτη εκτέλεση εννοείται) και Το βουνό του Χατζηπιερή (Τεμπέλης Δράκος). Το δεύτερο το έβαλα για να μην αδικήσω το πρόγραμμα λόγω γραμμοφωνικής ηχογράφησης (αν και καθαρή), επίσης ως παιδικό τραγούδι έχει καθαρή μελωδία και λίγα όργανα.
Κατ’αρχήν δεν μου έβγαλε καθόλου ακκόρντα, δεν ξέρω τί λάθος έκανα. Η μελωδία πάντως δεν με ικανοποίησε, έβγαλε πολλές νότες με αρκετά κενά. Αν κάποιος έχει το αυτί να ξεδιαλέξει τις σωστές νότες από τις 2-3 που εμφανίζονται ταυτόχρονα, τότε πιστεύω ότι έχει και την δυνατότητα να βγάλει το κομμάτι με το αυτί.
Σε κάθε περίπτωση κάποιος που παίζει όργανο οφείλει να χρησιμοποιεί τα αυτιά του, είναι πολύ πιο εύκολο και γρήγορο και με καλύτερα αποτελέσματα. Για να το ρίξω στην πλάκα, από τότε που βγήκαν τα ηλεκτρονικά κουρδιστήρια παίζουν όλοι ξεκούρδιστοι και από τότε που βγήκαν τα σάιτ με μελωδίες/ακκόρντα παίζουν όλοι λάθος!

Μπορεις να μου στειλεις το link απο το youtube να το δω?

Ετσι ειναι το Αυτι ειναι ο μαεσττρος.

Χιώτης:

Τεμπέλης δράκος:

Τα ακκόρντα πώς θα τα δω; Απο desktop μπαίνω.

οσον αφορα το Βουνο ειναι ΞΕΚΟΥΡΔΙΣΤΗ Η ΚΙΘΑΡΑ στην αρχη γιαυτο δεν μπορει να βρει τις νοτες σωστα τις μισες τις χάνει θα δω τι μπορω να κανω ισως με ενα αλλο προγραμμα να μετατρπει το PITCH στην σωστη τονικότητα.

Στου σωκρλατη Μαλαμα που εχει γκλισαντο μεσα το τρομπονι εκει τι νοτες δηλαδη να παει να βρει?
Για να δουμε ανβ φταιει η ταχυτητα η το ξεκουρδισμα οπως εχω γραψει στην αρχη
εβαλα για τεστ το παρακάτω κοματι.

μπορεις να βαλεις το ιδιο link και δεν θα κανει επεξεργασια επειδη το εχει κανει ηδη και να ακουσεις το Midi file.

Οσο αφορα τα ακορντα πατας το κουμπι δειξε ακορντα στο τελος και σου ανοιγει το video και σαν Υποτιτλους σου δειχνει το τρεχον ακορντο και δεξια το επομενο ακορντο που θα αλλαξει.

Δοκιμασε και αυτο να ακουσεις ακριβως το πιανο και ολες τις νοτες ολοσωστα.

Βλεπω βαζετε Videos 1 Giga
Οποτε αναγκαστικά για να μην γεμιζει ο Server μου θα βαλω οριο το video να ειναι μεχρι 5 λεπτων.
Τα εγραψα στην αρχη ολα αλλα μαλλον δεν εγινα πολυ κατανοητος.
ισως η ανεξελεκτη ελευθερια δεν ειναι αυτο που τελικα μπορει ο καθενας να διαχειριστει.

1 «Μου αρέσει»

Ολα οκευ παλι μεχρι 5:59 λεπτα

Βάζω βίντεο τριων λεπτών (το βουνό) και μου βγάζει μήνυμα για όριο.

γρψε το url προφανως εχω κανει λαθος εδω το κοιταζω αμεσως

Τρομερό εγχείρημα! Συγχαρητήρια! Υπάρχει σε κάποιο github ως open source;

Ό,τι είναι ανοιχτό στο διαδίκτυο είναι σημαντικό να έχει όρια γιατί ο οποιοσδήποτε μπορεί να τα κάνει abuse, ηθελημένα ή αθέλητα.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν κάποιες καλές πρακτικές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις (συνάδελφος προγραμματιστής εδώ!), σίγουρα πολλές απ’ αυτές τις κάνεις ήδη.

  1. rate limiting, δηλαδή να δίνεις τη δυνατότητα περιορισμένου αριθμού προσπαθειών ανά διεύθυνση IP. Έτσι δεν θα μπορεί ένας χρήστης να στο υπερφορτώσει (ηθελημένα ή αθέλητα).
  2. να διαγράφεις τα αρχεία από τον server αφού ολοκληρωθεί η επεξεργασία (ή κάποια λεπτά αργότερα πχ να δίνεις 10λεπτά για να γίνει η μεταφόρτωση και μετά να διαγράφεται το αρχείο).
  3. να δίνεις χρονικό όριο στην επεξεργασία και αν παίρνει πάνω από Χ χρονικό διάστημα να ολοκληρωθεί, να την κόβεις (timeout) ώστε να μην υπερφορτώνεται ο server.
  4. μπορείς ανάλογα τη βιβλιοθήκη που χρησιμοποιείς για το κατέβασμα από το youtube, να κατεβάζεις μόνο το audio track (που πρακτικά αυτό χρειάζεσαι) και όχι ολόκληρο το βίντεο, οπότε να μην χρειάζεται να χειριστείς τεράστια αρχεία.

Και εμένα το βγάζει με αυτό το βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=drcEPVGG0lA

Μισο λεπτο να βαλω τα ορια να παιζουν σωστα και θα διαβασω το μηνυμα και θα απαντησω,
νανε καλα ο φιλος που το ειδε εγω δεν το δοκιμασα

ΕΙναι ΟΚ το δοκιμασα μεχρι 5:59 αφηνω.

Ελα συνάδελφε :slight_smile:
λοιπον θα απαντησω σε ολα που αναφέρεις.

  1. rate limiting
    οσον αφορα το rate limit το ip δεν ειναι και τοσο καλη λυση αφου αλλαζει η λυση θα ηταν να κανει κάποος login με ενα google account πχ για να μην γραφει password ολη την ωρα.( σημειωσε το αυτο σαν Α)

  2. να διαγράφεις τα αρχεία από τον server …
    τα αρχεια δεν τα διαγραφω για 2 λογους.
    1 λογος ειχα σκοπο αν ισχυει το Α που σου ειπα να μπορει ο χρηστης να βλεπει πια αρχεια εχει ανεβάσει και καποια απο αυτα να τα κανει PUBLIC ετσι ωστε και οι αλλοι να βλεπουν τι ετοιμα επεηερασμενα υπαρχουν.
    Ακομα δεν θέλω να τα διαγραφω γιατι οπως ειπα αν καποιος δώσει το Ιδιο URL του το πεταω ετοιμο.

  3. να δίνεις χρονικό όριο στην επεξεργασία…
    Αυτο λυθηκε ελέγχω πρωτα το Duration του Video και αν ειναι πανω απο 6 λεπτα δεν το επεξεργαζομαι

  4. μπορείς ανάλογα τη βιβλιοθήκη που χρησιμοποιείς για το κατέβασμα από το youtube, να κατεβάζεις μόνο το audio track (που πρακτικά αυτό χρειάζεσαι) …

το Video χρειαζετε γιατι αν πατησεις το button VIEW Video Chords θα δεις οτι σαν υποτιτλους ( και αναλογως την γλωσσα που εχεις επιλεξηει ) βλεπεις τα ακορντα.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια οπως ειπα το εφτιαξα για μενα να εχω προσβαση απο παντου .

και οπως ειπα ειμαι λατρης της ελευθεριας και της ανωνυμιας γιαυτο δεν εχω βαλει google Login με ενα κλικ το βαζω γιατι το εχω ετοιμο απο αλλου. Αλλα ειπα να το αφησω ελευθερο και χωρις ορια.
Αλλωστε υπαρχουν σχεδον ιδια με το δικο μου αν ψαξεις αλλα θελουν συνδρομες και login και διαφορες π…ιες

1 «Μου αρέσει»

δεν είναι τέλεια όντως, αλλά το κάνει αρκετά πιο δύσκολο να γίνεται abuse, ειδικά μη ηθελημένο. Και επειδή είναι πολύ εύκολο να το υλοποιήσεις, ίσως αξίζει να το βάλεις (low investment big returns). Τέλος πάντων, θα μπλέξουμε στα τεχνικά που δεν είναι ο σκοπός της συζήτησης αυτής.

Πολύ ωραίες μου ακούγονται οι ιδέες πάντως! Δες μήπως για τους υπότιτλους κάπως απλά δίνεις τα .srt στον χρήστη και παίζουν ως overlay πάνω από το youtube, αντί να ξανασερβίρεις ολόκληρο το βίντεο… :wink:

το .vtt μπορεις με F12 να το δεις και αν το παρεις
θα βαλω ενα google Login να μπορεις πλεον να κανεις και αλλα πραγματα
το στηνω τωρα προαιρετικο θα ειναι.

μπηκε και αλλο ενα Utility
https://midifiles.zgameprovider.com/meletitirio.zip

Αλλάζει την τονικότητα
Αλλαζει τον ρυθμο
και δινεις εσυ τιμες για Equalizer πριν κανεις load το Mp3

Εχει δυνατοτητα λοοπας στο σημειο που θέλεις μαρκαρεις δηλαδη την αρχη και το τελος και παιζει συνεχως αυτο και γενικα ειναι ευκολο

Enjoy!

2 «Μου αρέσει»

Μπηκε και ενα “Προαιρετικο” Login οποιος θέλει μπορει να συνδέεται και θα του δειχνει τι αρχεια εχει ανεβασει.Αυτα αυριο ομως :slight_smile:

Κατάφερα να δω και τα ακκόρντα, νομίζω είμαστε ακόμα πολύ μακριά από το να αυτοματοποιηθεί κάτι τέτοιο με αξιοποιήσιμα αποτελέσματα. Αλλά όπως και στο σκάκι, κάποια στιγμή ο υπολογιστής ξεπέρασε τον άνθρωπο.
Και πάλι όμως αξία έχει να μάθουμε πέντε απλά στοιχεία θεωρίας και αρμονίας και να εξασκήσουμε τα αυτιά μας, όπως έκανε ο άνθρωπος τόσες χιλιετίες.

Στην αρμονια ο τελευταίος κανόνας ειναι “Τωρα οτι κανονες εμαθες ξέχνα τους”
Με την λογικη αυτη δεν χρειαζονται και οι παρτιτουρες.

καποτε σε ενα μαγαζι με 8 μουσικες παιζαμε το γλυκε μου τυρανε.
οταν τους το εφερα γραμμένο γελάγανε επειδη υποτίθεται ολοι ηξεραν τα ακόρντα.
Μολις το παιξαμε το κοματι γυρισε ο ντραμμερ και ειπε 20 χρονια παιζω αυτο το κοματα στα μαγαζια
πρωτη φορα το ακουω τοσο σωστα.

Ακομα θα ηθελα να προσθεσω οτι οτι υπαρχει ειναι καλο γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα το χρειαστεις.
Για παραδειγμα το Drum machine
Ημουν προχτες σε μια ταβερνα και ειχε μπουζουκακια και κιθαρες αλλα δεν ειχαν ρυθμο και ο κοσμος αντε να χορεψει συρτο και καλαματιανο.

Συνδεσα το τηλεφωνο μου στην κονσολα εφτιαχα εναν ρυθμο ρουμπα και αν εβλεπες τι κεφι εγινε.

1 «Μου αρέσει»

δεν μας τα λες καλα φιλε.

το app τα βλεπει ολα 4/4.
και 2 να του βαλεις και 4 και 9,
4/4 σου γραφει.
λες και δεν ξέρουμε τι παίζει.
και γιατι τα γράφει στο κλειδι ΦΑ? δεν του αρέσει το ΣΟΛ?
μπασίστες είμαστε ?

του εδωσα ενα Χιτζάζ που ξέρουμε τι χωράει εκει(κατσε ν’ακούσεις μια πενιά με τον Ξυντάρη ).
ΡΕ, ΣΟΛ-, ΝΤΟ-, ΜΙb
Στο βίντεο έβγαλε τον σκασμό του!
Em7b5/D
Ebdim
Cm6
D7
Ebmaj7
Eb6Am7b5

Ποιός παίζει έτσι το Χιτζάζ?