Εργαλείο μετατροπής video από το youtube σε midi (όσο μπορεί δηλαδή) & ανάλυσης συγχορδιών (όσο μπορεί πάλι)

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, αν ξέρεις τον κανόνα τότε πιάνεις πιο εύκολα και τις εξαιρέσεις.

Και μένα μου συμβαίνει συχνά αυτό, με κομμάτια που παίζω χρόνια και τα έχω μάθει επί τόπου στο πάλκο. Κάποια στιγμή κάθομαι και τα βγάζω σοβαρά και βλέπω ότι έπαιζα διαφορετικά από την πρώτη εκτέλεση. Αλλά σε αυτή την φάση με τα διαθέσιμα εργαλεία δεν βλέπω πως μπορεί να βοηθήσει μια εφαρμογή σαν κι αυτή, θέλει πολλή δουλειά ακόμα.

Με συγχωρείς, αλλά αυτό το παράδειγμα με αφήνει παγερά αδιάφορο σε ένα ρεμπέτικο φόρουμ. Μια χαρά γλέντια κάνουμε με κιθαρομπούζουκο, αν είναι κάτι να ξεσηκώσει τον κόσμο είναι ένα βιολί ή μια γυναικεία φωνή.

το app δεν μπορει να εντοπισει Ρυθμό αν ειναι 6/8 9/8 κλπ
Το πενταγραμμο ειναι μονο και μονο για να δεις τι νοτες εχει κανει Extract
Αν τα οργανα δεν ειναι 100% In Tune το app δεν μπορει να βρει κλειδια
τα κλειδια δνε εχουν καμια σχεση και βγαινουν αυτοματα βαση των ηχων πουτ εχει ακουσει πρωτα.

Τα ακορντα γινονται detect απο τις χαμηλες συχνοτητες που υποτιθεται ειναι του μπασου
Αν ομως χαμηλη συχνοτητα ειναι η Φωνη η μια μποτα του ντραμς τοτε το app δεν μπορει να κανει και πολλα
Αυτα τα ακορντα που ειναι πανω απο 4 νοτες πχ Dmaj7/Bb πρεπει να μην λαμβανονται υποψη
Αν τα αφαιρεσω ( πραγμα ευκολο ) τοτε θα αδικησω καποια κοματια που τα εχουν μεσα

Οποτε η λυση ειναι ενα Button που θα λεει Simplify Chords και δεν θα στα δειχνει
Τωρα το πενταγραμμο δεν ειναι ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ ουτε οδηγος ειναι απλα οι νοτες οπως τις εχει διαβασει το MIDI
Ο λογος που μπηκε ειναι επειδη ειχα σκοπο να μπορεις να αφερεις να προσθετεις και να αλαλζεις με το MOUSE τονικοτητα στην νοτα εστι ωστε να το καθαριζεις.Ο δευτερος λογος ηταν γιατι ισως καποια παιδια να μην εχουν εφαρμογες οπως το Cubase για να ανοιξουν τα midi files.

Τα εχω γραψει απο την αρχη
Αν το APP ηταν σε θεση να σου γραφει αυτουσιες ολοες τις παρτιτουρες τοτε δεν μιλαγα στο rembetiko forum αλλα θα με εψαχνες σε καμια εκθεση στην ιαπωνια.
Υπαρχουν παρομοια apps που υποτιθετε κανουν αυτο που κανει και αυτο γιατι δεν δοκιμαζεις εκει την τυχη σου με το ΣΟΛ ΝΤΟ ΦΑ ΣΟΛ και να μας πεις εδω τις εμπειριες σου και τους προβληματισμους σου ετσι ωστε να μπορεσω και εγω να καταλαβω τι ειναι εφικτο και τι οχι?

ευχαριστω

πουθενα δεν διαφωνω μαζι σου
γιαυτο και δεν σε αναγκαζει καποιος να χρησιμοποεις με το ζορι κατι.
Προσωπικα απο το να μπαινω στο facebook και να κανω likes μαρεσει πιο πολυ να ασχολουμε με κατι που αγαπω.και αυτιο ειναι η Μουσικη και να το συνδιαζω με την δουλεια μου και αυτος ειναι ο προγραμματισμος.
Αλλωστε δεκτη καθε αποψη και γιαυτο ζητησα γνωμες οτι ειπατε το επεξεργαζομαι και θα γινουν αλλαγες

Δοκιμασα αυτο που λες με την διαφορα οτι εβαλα το Original

μια χαρα μου εβγαλε ολα τα ακορντα.
Στο συγκεκριμενο Βιντεο που εβαλες ( μεγαλος ο λιοσης ) πιο πολυ ακουγετε το τουμπερλέκι παρα το μπασο αυτος ειναι και ο λογος που σου βγαζει τρελλα ακορντα.

Η παρτιτουρα (πενταγραμο ) βγηκε με κλειδι του ΣΟΛ και οχι του Φα οπως ηταν φυσικο
και το Midi File Μια χαρα το ακουω.
Μεχρι και την φωνη του τσαουσακη περασε μια χαρα.

ναι αυτο φαίνεται χρήσιμο καθως και ενα high pass φίλτρο (ας πούμε 70-75 και πάνω). δεν χρειάζεται να αναλύουμε την μπότα και το τουμπελέκι.
82 ειναι η ΜΙ μπάσο στην κιθάρα.
Τώρα, λεω διάφορα.
ιδέα δεν εχω όμως το τι γίνεται και τι όχι :blush:

Γινετε αυτο που λες να βαλω Range απο ταδε μεχρι ταδε συχνοτητα High and Low.
απλα αυτα πρπεει να τα οριζει ο καθε χρηστης αφου κανει login σε ενα panel γιατι ο αλλος μπορει να μην θελει τα ιδια.
Ετσι θα γινει :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Να πω και εγώ ένα ευαχριστώ για την όλη προσπάθεια.
Θεωρώ ότι μετρονόμος και ρυθμοί μπορούν να βοηθήσουν πολύ τους αρχάριος και ειδικά τους ανθρώπους που δεν έχουν πολύ επαφή με applications, αφού μέσω broswer και 2 κλίκ γίνεται η δουλειά.
Σχετικά με τις νότες και την ανάλυση του κάθε τραγουδιού από 1-2 δοκιμές που έκανα νομίζω ότι έχει μπροστά του δρόμο (εκτός αν έκανα κάτι λάθος). Δεν μου έβγαλε μελωδία να πω την αλήθεια. Δοκίμασα Έχω δικαίωμα Βάσω Κρινή - Κυριαζής Γιάννης - YouTube
Για ακόρντα δεν είμαι γνώστης για να απαντήσω.

Τώρα σχετικά με την ευκολία και την τεμπελιά των αισθήσεων σίγουρα καλό είναι ένας που σπουδάζει η θέλει να πάει την μουσική παραπέρα να κουρδίζει με διαπασών ή πνευστό κουρδιστήρι και τα τραγούδια να τα βγάζει με το αυτί.
Ένας όμως που δεν έχει χρόνο ή κουράγια να πολυπαιδευτεί θα προτιμήσει να βγάλει ένα τραγούδι από video του youtube ή από αυτή την πλατφόρμα, δεν θεωρώ ότι θα του στερήσει πολύ μεγάλη εξέλιση.
Προσωπικά προτιμώ την μέθοδο του αυτιού γιατί κάθε τι που βγαίνει με το αυτό και προστίθεται εμπειρικά, με το καιρό κάνει τα επόμενα τραγούδια να βγαίνουν πιο εύκολα.
Θα πάρω την βοήθεια του κοινού (youtube) αν βρω τα σκούρα αλλά όταν κάτι βγει με το αυτί και είναι και πολύ κοντά στο σωστό, έχω bonus και μια ικανοποιήση / χαρά που πέτυχα κάτι επιπλέον.

2 «Μου αρέσει»

Χμμμμμ το εβαλα το λινκ και οντως δνε βγαζει μελωδια.
Οποτε θα βαλω επιλογουλα να το παιζει στο 1/2 της ταχυτητας εκει σιγουρα θα βρει τι ςνοτες πρεπει να δω γιατι δυσικολευεται να βρει τονους σε αυτο το τραγουδι αυτο μαλιστα ειναιοντως μεγαλη αποτυχια αφου απο τις 10 νοτες παιζει την μια .
τα ακορντα πανως απο κατω σωστα τα βλεπω αν και δνε επιασα οργανο να τα παιξω μαζι τους.
θα γινει ερευνα πανω σε αυτο οτ τραγουδι :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ, μην με πεις παράξενο (που είμαι) αλλά με είχε παιδέψει πολύ αυτό, ξέρει ο Νικόλας πολύ καλά (@liga_rosa ).

Λοιπον οπως το φανταστηκα ιναι ξεκουρδισμενα εντελως αλλες συχνοτητες,
Τι σου εφτιαξα λοιπον
του αφαιρεσα οσο μπορουσα τις φωνες κλπ και αφησα μπουζουκια μονο
του αλλαξα τονικότητα πειραξα και λιγο τις συχνοτητες,
και μπορεις να το παρεις απο εδω https://midifiles.zgameprovider.com/m.mp3
και πες σε πιο σημειο εχεις το μπερδεμα να βοηθησω.

1 «Μου αρέσει»

Σου εφτιαξα την παρτιτουρα της εισαγωγης στο εχω δικαιωμα.
Σου ανέβασα και το Midi FIle να το μελετησεις εδω
https://midifiles.zgameprovider.com/midi1.mid

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ παρα πολυ, αλλα επρεπε να αναφερω οτι βγήκε τελικα το ασμα πριν μηνες και με το χερακι του Νικου.
Παντως είναι μια καλη ευκαιρια να δω αν υπαρχουν καπου διαφορες :wink:

Προστέθηκε κατι ακομα που θεωρώ πολυ σημαντικο και μου πηρε λιγο χρονο για να φτιαχτει.

******* Αν εχεις κανει Εισοδο με google **********

τοτε εκτος απο τα γνωστά σου διαχωρίζει και τις φωνες.
για παραδειγμα στο URL που εχω μπορειτε να ακουσετε το αποτέλεσμα
Τa κουμπια ειναι DOWNLOAD VOCALS ONLY και DOWNLOAD ORCHESTRA ONLY

οταν βρω χρονο θα βαλω και την λιστα του καθε user να βλεπει το History του.

3 «Μου αρέσει»

προστεθηκαν μακαμια ( οταν κανεις Login )