Kithara.vu

κατ’αρχήν, βολεύει περισσότερο γιατί είναι πιο σύντομος ο συμβολισμός -οπότε είναι πιο ευανάγνωστος και χωράει ακριβώς πάνω στη συλλαβή. για χρήση σε απλή μορφή στίχοι-ακκόρντα αυτό είναι πολύ σημαντικό.
επίσης είναι ένα πλήρως κωδικοποιημένο σύστημα που καλύπτει κάθε πιθανή μορφή συγχορδίας (πχ Em7/b5, Αadd2) με σαφήνεια.
σαν αντιπαράδειγμα, κάποια βιβλία με παρτιτούρες του λοΐζου και του σαββόπουλου, όπου είναι άθλος να διαβάσεις άμεσα και εύκολα τα ακκόρντα, ειδικά στις περίεργες συγχορδίες του νιόνιου που αναρωτιέσαι τί συγχορδία εννοεί κάθε φορά.
προσωπικά χρησιμοποιώ το αμερικάνικο στα ακκόρντα και το ελληνικό στις κλίμακες (πχ ντο+ = ντο μείζονα, φα- = φα ελάσσονα).

υγ: σωστός ο κάπας!

Μου εξηγείτε κάτι σχετικά με τις λάθος συγχορδίες στο κιθάρα.το;

Ανεβάζω ένα τραγούδι. Έχει λάθη. Το διαβάζει ο Λίγκα και στέλνει σχόλιο «στο τάδε σημείο δε θέλει Μι- αλλά Ντο+». Ωραία, μετά τι θα γίνει; Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί στην αρχική ανάρτηση, ή θα πρέπει ο χρήστης να διαβάσει όλα τα σχόλια και να διαλέξει μόνος του; Επίσης, τι γίνεται με τα πολλαπλά ανεβάσματα; Μερικά τραγούδια υπάρχουν πάνω από μία φορά.

Είναι οι σωστές συγχορδίες θέμα δημοκρατίας, ή το σάιτ έχει προβλέψει κάποια άλλη λύση;

Εγω παντως σπανιως εχω παρατηρησει διορθωσεις απο σχολια, να αντικαθιστουν την αναγραφομενη εκδοση. Εχω δει να γινεται, νομιζω το μελος που το ανεβασε πρεπει να εισηγηθει την αλλαγη στο διαχειριστη ή κατι τετοιο, δηλαδη δεν γινεται απο τη συντονιστικη ομαδα απο μονη της. Συνηθως ψαχνω τα σχολια να δω ολες τις πιθανες διορθωσεις κ το πηγαινω δοκιμαζοντας. Προσωπικα, αυτο που βρισκω ανυποφορο ειναι οτι τα περισσοτερα σχολια ειναι 1) Αφιερωσεις, 2) Κριτικη στον καλλιτεχνη ή στο τραγουδι/το συγκεκριμενο το ειπε καλυερα ο ταδε κλπ 3) Αντιπαραθεσεις χωρις ουσια μεταξυ σχολιαστων (εισαι ανιστορητος-ασχετος-κανεις λαθος κλπ). Οποτε, ειδικα αν το τραγουδι ειναι σχετικα δημοφιλες, ειναι χρονοβορο να ψαξεις τα σχολια για διορθωσεις στα ακορντα.

Εγώ λέω να πάψουμε να ασχολούμαστε με τα άλλα σάιτ και να δούμε αν μπορούμε εδώ στο φόρουμ να έχουμε τη δική μας βάση δεδομένων για ακκόρντα ΣΕ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, βασισμένο στις πρώτες εκτελέσεις (και τις επόμενες ως παραλλαγές).
Εκτός αν τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων…

Μπάμπη, δεν είναι κακή ιδέα. Άλλωστε είναι βέβαιον ότι το κιθάρα.το, όσο πλούσιο κι αν είναι, δεν είναι σημείο αναφοράς για το ρεμπέτικο.

Από την άλλη, εξίσου βέβαιον είναι ότι το κιθάρα.το ενδιαφέρει πολλούς από εμάς στις εξωρεμπέτικες αναζητήσεις τους. Εγώ προσωπικά το επισκέπτομαι όποτε πρόκειται για τραγούδια που δε θα τα έβγαζα εύκολα (ή καθόλου) με το αφτί. Στα ρεμπέτικα εμπιστεύομαι αρκετά τον εαυτό μου, όμως οι περιστάσεις του βίου απαιτούν καμιά φορά να βγάλεις π.χ. ένα τραγούδι του Σαββόπουλου. Ανοίγεις το κιθάρα.βου, δε βρίσκεις τίποτα, ποιον θα ρωτήσεις; Ε, προφανώς το ρεμπέτικο φόρουμ όπου όλο και κάποιος θα ξέρει (όπως και αποδείχτηκε)!

αυτο ακριβως εννοουσα στο μηνυμα μου #7 λεγοντας να βρεθει καποιος πρακτικος τροπος να διορθωνοται τα λαθη στις συγχορδιες και οχι μονο…

να δουμε αυτο που εγραψε ο μπαμπης αν μπορει να γίνει; καλη ιδεα είναι…

Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα με πνευματικα δικαιωματα γιατί υπαρχει και το kithara.gr που εχει συγχορδίες αλλα με μισους τους στίχους…

Εννοώ βέβαια ότι θα μπορούσαμε κι εμείς να προσφέρουμε στο είδος μας… δεν αποδοκιμάζω τους άλλους

Συμφωνω κ εγω με τον Μπαμπη, κυριως διοτι στα ρεμπετικα ειναι σημαντικο να ανεβαινουν κ πληροφοριες που δεν τις βρισκει κανεις στα προηγουμενα sites (οπως σε ποιο δρομο ειναι γραμμενο το κομματι, μερικες πληροφοριες για την μπασογραμμη κλπ), κ νομιζω -αν κ ειμαι νεος στο φορουμ- οτι υπαρχει αρκετη σοβαροτητα και καλη διαθεση ωστε να κρατηθει σε καλο επιπεδο.

θέμα πνευματικων διακαιωματων δεν νομιζω να υφίσταται διοτι στο http://www.diymusic.org/forumsmf/index.php?topic=2390.1170 δημοσιευονται απο μέλη διαφορες ταμπαλτουρες και παρτιτουρες για τριχορδο μπουζουκι και μετα οι ιδιες αναδημοσιευονται στο http://www.bouzouksis.com/ χωρις μεχρι σημερα να υπαρξει προβλημα…

Κατά τη ταπεινή μου άποψη όταν κάτι σου προσφέρεται δωρεάν, δεν πρέπει να έχεις και παραπανίσιες απαιτήσεις. ¨η δεν το παίρνεις, ή το παίρνεις και είσαι και ευχαριστημένος επί πλέον. Από κάποια σελίδα που δεν είναι συνδρομητική θα τους πούμε να ελέγχουν καθημερινά όλες τις καταχωρήσεις που κάνει ο καθένας και να τις διορθώνουν ή να κάνουν το χωροφύλακα στα σχόλια, για να γίνει σύμφωνα με τα δικά μας πρότυπα? Με ξένα κόλλυβα μνημόσυνο, που λένε.

Καλό θα ήταν να γινόταν βάση δεδομένων για τα ρεμπέτικα, αλλά νομίζω ότι θα υπάρχει θέμα με την ΑΕΠΙ και τον κανονισμό του φόρουμ

δηλ εγω αν δημοσιευσω τωρα εδω στη σελιδα αυτη τις συγχορδιες πχ για το "νυχτωσε σε χωρις φεγγαρι"θα υπαρχει θεμα με την ΑΕΠΙ?
για πιο λογο?
εχει κατωχυρωσει ποτέ κανεις τις συγχορδιες των ρεμπετικων?και αν ναι ποιος?

To οτι κανω κριτικη, δε σημαινει οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος. Καλοπιστα λεω οτι λεω, για να γινει το site ακομα καλυτερο. Επισης το μεγαλυτερο μερος της ευθυνης το εχουν μαλλον οσοι σχολιαζουν. Θεωρω εντελως ηλιθιο και χωρις νοημα να σχολιασεις, “ποσο τρομερο τραγουδι ειναι αυτο!” (_σωωωπα! αν δε μου φαινοταν ωραιο γιατι να μπω στον κοπο να το παιξω εξαρχης :085:?), “αφιερωμενο στο μωρο μου που με ξεχασε” (_σεβαστες οι ραγισμενες καρδιες, αλλα ρε φιλε/φιλη, εχεις μπερδεψει τα μεσα… εδω δεν ειναι ραδιοφωνο!), “ο Χ καλλιτεχνης το εχει πει καλυτερα, ο Ψ καλλιτεχνης που το λεει εινια χαζος - τι λε ρε φιλε που ειναι ο Ψ χαζος… κλπ” (_χωρις ποτε σχεδον να παρατιθεται καποια διαφορα στις 2 εκτελεσεις… απλος τσακωμος. get a chatroom!).

Θα βοηθουσε να υπαρχει ενα σαφες πλαισιο κανονων του τι επιτρεπεται να γραψεις, απο τη μερια της συντονιστικης ομαδας -προφανως ειναι δυσκολο να αστυνομευεις και να τα ελεγχεις ολα, αλλα τουλαχιστον φτιαξε μια λιστα για το τι ειδους σχολια δε θα ηταν καλο να αναρτωνται, για την ευκολια ολων μας και οχι επειδη ο Αντωνης ειναι γκρινιαρης- και απο εκει και περα να ειμαστε ολοι ο καθενας ξεχωριστα προσεκτικοι, κοσμιοι και σοβαροι, ωστε να συμβαλουμε στο να γινουν οι σελιδες αυτες καλυτερες.

Συμφωνω με την βαση δεδομενων για ρεμπετικα [αν ειναι δυνατον νομικα]. Θα ηθελα ομως να σημειωσω την ΤΕΡΑΣΤΙΑ βοηθεια που προσφερει το kithara.to , κυριως σε νεοεισερχομενους στον χωρο της κιθαρας και κυριως σε οσους [σαν εμενα] δεν εχουν γνωσεις μουσικης [πενταγραμμο κλπ]. Τελος οσον αφορα τα λαθη στα ακορντα μπορουν να διορθωθουν με το αυτακι μας , αλλα και με τα ανεβοκατεβασματα των ημιτονιων που παρεχονται απο κατω.

η αλλαγη των ημιτονιων δεν διορθωνει το λαθος. Αλλαζει απλα τον τονο και παραμενει το λαθος.

Εγω εγραψα οτι δε θα υπαρχει προβλημα με τα πνευματικα δικαιωματα αν γραφονται οι στιχοι μισοι οπως στο κιθαρα.gr
Αλλιως μαλλον θα υπαρχει προβλημα, αφου και οι στίχοι κατοχυρόνονται στην ΑΕΠΙ και αποτελουν πνευματικη ιδιοκτησία. Αλλιως και η kithara.vu to η οτι άλλο θα ήταν μονο gr.

Πχ ΦΡΑΓΚΟΣΥΡΙΑΝΗ

ΣΟΛ …ΡΕ7
Μια φουντωση …καρδια
…ΝΤΟ
λες και μα…

Μια βάση δεδομένων για το ρεμπέτικο τραγούδι, έστω της μορφής που αναφέρει ο φίλος georgalasg, νομίζω είναι κάτι που όλοι θα θέλαμε και μπορεί να αρχίσει να γίνεται σιγά σιγά. 2-3 ακόρντα να ανέβουν απο κάθε ενεργό μέλος και θα δημιουργηθεί αμέσως μια αξιόλογη σε αριθμό τραγουδιών βάση δεδομένων. Αρκεί αυτή να στηθεί με στόχο την αξιοπιστία. Το kithara.to θέλει πολύ δουλειά στον τομέα αυτό.

Οπ! “λάθος” Γιώργο, ο Μάρκος δεν βάζει ντο+ αλλα κρατάει ρε7:)

Οπ! “λάθος” Δημήτρη,
ντο- θα ήτανε αν ήτανε! Cm εν πάσει περιπτώσει. να ψηφίσουμε;

Ας ψηφίσουμε λοιπόν. Εγώ λέω ντο- θα ήταν εάν ήταν.:112:

Καταλάβατε τώρα γιατί υπάρχουν παράπονα για το κιθάρα.το;