EIMAI ΠΡΕΖΑΚΙΑΣ (πρέζα όταν πιείς)

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Ψάχνω το συγκεκριμένο τραγούδι εδώ και μήνες αλλά πέρα από την εκτέλεση του Νταλάρα(:093:), δεν το βρίσκω από κάποιον άλλον ερμηνευτή. Πρόκειται για το τραγούδι που λόγω λογοκρισίας, αντί για “πρέζα όταν πιείς”, ο στίχος άλλαξε σε “ούζο οταν πιείς”. Επίσης όποιος ξέρει συνθέτη και στιχουργό ας τον αναφέρει παρακαλώ. φχαριστώ…

το πρεζα οταν πιεις ειναι παραδοσιακο το εχω σε κασετα το ερμηνευει μαλλον η εσκεναζυ

δες λιγο εδώ και διάβασε τα σχόλια απο κάτω
http://stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=5099&hl=αμολάω

Καλώς τον Fidel!
Μάλλον εννοείς το τραγούδι: “Πρέζα όταν πιεις” ή “Δική μου είναι η Ελλάς”

Στιχουργός ο Αιμίλιος Σαββίδης, φανατικός πολέμιος του ρεμπέτικου… υποτίθεται και λόγω των στιχουργημάτων που μιλούσαν για “ουσίες” … στιχάκια βέβαια που δεν παρέλειψε να γράψει και ο ίδιος!
Τη μουσική έγραψε ο Ιωαννίδης.

Και μια άλλη εκτέλεση με τη Χάρη Αλεξίου εδώ.

αγαπητε φιλε το πες μας τωρα τα ζοριλικια του θαλαμου ειναι απτο παραδοσιακο ρεμπετικο ΣΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΟΥ ΩΡΟΠΟΥ και το ερμηνευει Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΤΗΣ

Να ρωτησω κατι την Ελενη εχεις αυτο το τραγουδι σε δισκο κιαν οχι απο που τα μαθες ολα αυτα΄?

Οι συντελεστές του τραγουδιού είναι γνωστοί.
Αν ρωτάς για τον Αιμίλιο Σαββίδη, άρθρα του πύρινα για το ρεμπέτικο υπάρχουν στα βιβλία του Κώστα Βλησίδη, από εφημερίδες και περιοδικά της εποχής.

Ο Αιμ. Σαββίδης έγραφε και με το ψευδώνυμο Σαβαίμ.

Ο Αιμ. Σαββίδης έγραφε και με το ψευδώνυμο Σαβαίμ.

Ή Βοσπορινός και ο Ιωαννίδης ως Ψυριώτης.Ακόμη βρήκα οτι το έχει πει και η Εσκενάζυ.

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν.Το “πες μας τώρα και τα ζοριλίκια…” ειναι η "υπογραφή μου retsinakias.Ξέρω από που προέρχεται…Εκτός από Νταλάρα και Αλεξίου(ούζο όταν πιείς) είμαι κι εγώ σίγουρος ότι το χει τραγουδήσει η Ρόζα Εσκενάζυ.Πάντως Ελένη, είσαι σίγουρη ότι ο τίτλος του τραγουδιού δεν είναι “Είμαι πρεζάκιας”?Όποιος έχει το τραγουδάκι(εκτός την live εκτέλεση του Νταλάρα) μπορεί να μου το στείλει με κάποιο τρόπο;

Φιδέλ (ρ), ο τίτλος είναι αυτός που λέει η Ελένη και το τραγουδάει η Ρόζα με τον Μπάτη. Με το όνομα “είμαι πρεζάκιας” υπάρχει άλλο προπολεμικό τραγούδι, του Γιοβάν Τσαούς.

Έχε υπ’ όψιν σου πως στο φόρουμ απαγορεύεται η ανταλλαγή μπ3 κ.λπ.

Το τραγούδι με τους στίχους Πρέζα όταν πιείς / Δική μου είναι η Ελλάς κυκλοφόρησε το 1934 με τίτλο «Είμαι πρεζάκιας» σε δύο εκτελέσεις: α) με την Άννα Πολίτισσα, Columbia DG-6064 και β) με τη Ρόζα, HMV AO-2179. Και στις δύο, μουσική «Ψυρριώτης», στίχοι «Νίκος Δέλτας». Το 1935 κυκλοφορεί το «Μάγκισσα, ματσαράγκισσα», με την Κίτσα Κορρίνα, ODEON GA-1850 σε μουσική Σώσου Ιωαννίδη και στίχους Αιμιλίου Σαββίδη, όπου η μουσική είναι εκείνη του «είμαι πρεζάκιας». Το 1936 κυκλοφορεί το «Ο πρεζάκιας», HMV AO-2295 με τον Αντώνη Καλυβόπουλο, σε στίχους και μουσική Ιωάννη Εϊτζιρίδη. Λογοκρισία επιβάλλεται το 1937.

το τραγούδι αυτό το τραγουδάει ο Καλυβόπουλος με συνοδεία ο Γιοβάν Τσαούς στο ταμπουρά το 1934. υπάρχει ένα cd ολόκληρο με τα λίγα ηχογραφισμένα τραγούδια του Τσαούς.

κι εγω χωρις να προσεξω την παρενθεση στο θεμα νομιζα οτι αναφερεται σε τραγουδι του Δελια, αλλα μετα θυμηθηκα οτι αυτο εχει τιτλο “ο πρεζακιας”:082:

Παίδες,το συγκεκριμένο τραγούδι εχω την εντύπωση πως το εχω ακούσει να το λένε και “Το Ερινάκι”. Όντως το λέει η Εσκενάζυ,το εχω και εγω σε αυτην την εκτέλεση.Εκτως απο αυτο και την λογοκρισία, στην οποία άλλαξαν οι στιχοι, πλέον το συγκεκριμένο τραγουδιέται με διαφοροποιημένους τους στίχους στα κοσμικά κέντρα,για να μην αμαυρώσει τον καθεπρεπισμο μας.Κρίμα

Άλλο το Ερινάκι ή Φέρτε πρέζα να πρεζάρω και άλλο το είμαι πρεζάκιας της Εσκενάζυ.Οι στίχοι στην έκδοση που έχω εγώ είναι:

Από το βράδυ ως το πρωί
Με πρέζα στέκω στη ζωή
Και όλο τον κόσμο κατακτώ
Την άσπρη σκόνη σαν ρουφώ

Όλος ο κόσμος είναι κτήμα μου
Σαν έχω πρέζα και ρουφάω
Κι οι πολιτσμάνοι όταν θα με δούν
Μελάνι αμολάω

Σαν μαστουρωθείς
Γίνεσαι ευθύς
Βασιλιάς δικτάκτορας θεός και κοσμοκράτορας
Πρέζα όταν πιείς
Βρε θα ευφρανθείς
και όλα πια στον κόσμο
Ρόδινα θε να τα δεις

(οοο θα πρεζάρω αδερφέ μου μέχρι Ανάσταση)

Δική μου είναι η Ελλάς
Που στην κατάντια της γελάς
Της λείπει το να της ποδάρι
Ρε και το παίξανε στο ζάρι

Εγώ θα είμαι ρε δικτάκτορας
Και ο κόσμος στάχτη αν θα γίνει
Ο ένας θα μ’ ανάβει το λουλά
Και ο άλλος θα το σβήνει

Σαν μαστουρωθείς
Γίνεσαι ευθύς
Βασιλιάς δικτάκτορας θεός και κοσμοκράτορας
Πρέζα όταν πιείς
Βρε θα ευφρανθείς
και όλα πια στον κόσμο
Ρόδινα θε να τα δεις

(Ρόζα μου για σένανε έγινα πρεζάκιας, ωωωωχ)