Chat στην Κλίκα (2005)

Αγαπητοί φίλοι,

Σας ανακοινώνουμε ότι λειτουργεί <font size="+1"><font color=“ff0000”>Chat room</font></font> στo περιοδικό μας (“Η Κλίκα” - www.klika.gr).
Το σύστημα της συνομιλίας σε πραγματικό χρόνο είναι web based οπότε δεν χρειάζεται να εγκαταστήσετε κανένα πρόγραμμα στον υπολογιστή σας. Διαλέγετε ένα ψευδώνυμο και μιλάτε με τους άλλους ρεμπετόφιλους.

Όσοι πιστοί προσέλθετε…

Σωστος!!!
Εχω την απορια μου εδω και καιρο,γιατι δεν ειχε chat room το φορουμ!!!

Περίεργο…
Τόσες φορές μπήκα και δεν βρήκα κανέναν.
Ρε μπας και πάτε στο κανάλι #Single Men ή στο #Playboy ?

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση, διότι ο Admin χτες φύλαγε καραούλι…

Ρε παιδιά τι σόι chat είναι αυτό?μόνο chat για μουσική δεν είναι?
μήπως έγινε κάποιο λάθος?

Οχι Τάσσο.
Τσατ για ό,τι τραβάει η ψυχή σου είναι.
Σάματις το forum μόνο για μουσική το χρησιμοποιούμε;

Για να κάνουμε κάτι:
Δεν ξέρω αν τιαριάζουν οι ώρες μας, αλλά εγώ κάθε μέρα κατά τις 18:00 μπαίνω από το σπίτι και μένω online ως αργά το βράδυ. Θα φυλάω σκοπιά στο chat μπας και βρω κανένα ρεμάλι.
Μπαίνω σαν “kostas_tm”.

Πλάκα έχει! (για μένα που δεν τσατίζω).
Κι εγώ έκανα τη βόλτα μου, αλλά μόνο Μάστερ και Αντμιν πέτυχα.
Αααα, όχι…και λίγο τον Τάσο (κι ένα Δημήτρη, που μόνο που δεν με κυνήγησε!!! -απ’ τις πολλές ερωτήσεις μου!)
Μου ήρθε -τώρα- και μια ιδέα!!! Να κάνουμε “μαζώξεις” τα Π/Σ και να ακούμε όλοι μαζί την εκπομπή του Άρη.
Μπορεί Μάστερ να γίνει αυτό? Θέλει άδεια απ’ τον 902 η μετάδοση από εκεί?

παιδες!να καθορίσουμε σε ποιό δωμάτιο του τσάτ θα τσατιζόμαστε.
αλλιώς θα χαθούμε,είναι σιγουρο

Στο #klika Τάσο.
Αν δεν κάνω λάθος σε πετάει εκεί απ’ την αρχή.

Να σημειώσουμε πως από εταιρικό περιβάλλον το chat κόβεται.
Δεν καταλαβαίνω το γιατί βέβαια.

Κώστα Κάτσ, υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να γίνει χωρίς να ανακατεύουμε τους όχι και τόσο εξυπηρετικούς σύστεμ-αδμίνορες;

(η ερώτηση τίθεται δημόσια γιατί ενδεχομένως να αφορά και άλλους φίλους η απάντηση)

Κωστα:
Δυστυχως, απο εταιρικο περιβαλλον, μεσω LAN δηλαδη, δε γινεται να μπεις, διοτι οι admins στις εταιριες κλεινουν τα ports που χρησιμοποιουν τα chat clients (και δεν το κανουν κατα λαθος…!).

Τασο:
Το chat room #klika ειναι ηδη δημιουργημενο, εκει μπαινεις με το που συνδεεσαι. Ειναι ιδιωτικο και εγγεγραμμενο. Δεν προκειται να χαθεις. Απλα, αν πλακωσουν πολλοι και ξεκινησουν πολλες συζητησεις ταυτοχρονα, εχεις παντα την επιλογη με διπλο κλικ στο ονομα καποιου, να ξεκινησεις ιδιωτικη συζητηση μαζι του. Δε φαινεται να εχεις εμπειρια απο chat στα νιατα σου…

Ιωαννα:
Σε chat room δεν αναμεταδιδεται ραδιοφωνο. Ο μονος τροπος ειναι ολοι οι συνδεδεμενοι να ανοιξουν τα ραδιοφωνα τους εκεινη την ωρα και να ακουν. Θα μπορουσαμε να κανουμε αναμεταδοση μεσω του site της Κλικας, αλλα δεν εχουν ολοι γρηγορες συνδεσεις και θα ακουν με διακοπες.

Επισης, μπαινοντας στο chat room, βλεπετε δεξια μια λιστα αλλων rooms. Μην ψαρωσετε. Ειναι ασχετα με την Κλικα, απλα φαινονται “αναγκαστικα” λογω του οτι χρησιμοποιουμε κοινο server και εφαρμογη του irc.
Καλο θα ηταν να μην μπειτε στον πειρασμο να τα επισκεφθειτε, διοτι σε πολλα απο αυτα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κολλησετε ιους.
Και ποτέ, μα ποτέ, μη δεχθείτε να επισκεφθείτε site που θα σας προτεινει καποιος που δε γνωριζετε, ή που δεν εχετε ξανακουσει.

παιδιά, με το μπήκα παίρνω αυτό το μύνυμα …
καμια ιδέα;

ευχαριστώ!

Trying to Connect - irc.icq.com
Not Connected.
Trying to reconnect in a few seconds…
Trying to Connect - irc.icq.com

Αν μπαινεις απο LAN δες παραπανω.
Αλλιως, χρησιμοποιεις καποιου ειδους firewall που εμποδιζει τη συνδεση σου. Απενεργοποιησε το και θα συνδεθεις.

καλημέρα Κώστα,

σε ευχαριστώ… μπαίνω απο LAN μιας και μπαίνω απο το δίκτυο της εστίας του Πανεπιστημίου …

ατύχησα δηλαδη, ετσι?

Δυστυχως…
Δεν εχεις καποια dial-up ή εστω εξωτερικη γραμμη;
Αν εχεις, πριν συνδεθεις, κανε disconnect στη LAN γιατι θα σε ανιχνευσουν. Η εξωτερικη γραμμη ανοιγει δικο της port για τη συνδεση, και ο admin του Πανεπιστημιου θα το δει αμεσως.

δεν μπορω στο campus που είμαι να χρησιμοποιήσω dial up.

το περιέργο είναι οτι στο γραφείο στο τμήμα οπου και εκει μπαίνουμε απο LAN αλλα διαφορετικο (νομίζω) με έβαλε κανονικά στο τσατ. μόνο που ήμουνα μόνος μου :smiley:

Μαγκες αντε για κανενα τσατ,
θα ειμαι μεχρι 12.15 στο τσατ
της Κλικας οποιος γουσταρει
να τα πουμε

Απ΄την αλλη οπου ναναι θα βγει
το νεο “τευχος” της Κλικας αλλα
δεν βλεπω καποια σχετικη “προδιαφημιση”
ή ενημερωση για τα θεματα του τευχους (;:wink:

Το νέο τεύχος της κλίκας υπολογίζεται να βγει στις αρχές Ιούλη.