CD από τη Σίκινο

«έλα να πάμε δαίμονα, στον Άγιο Παντελέμονα»

Η ανθρωπότητα θρηνεί και αποχαιρετά τον Michael Jackson και ο Λιάτσος, στο δελτίο του Star, ακούει πρώτη φορά τη λέξη Motown.
Εν τω μεταξύ, κυκλοφορεί εδώ και μερικές μέρες από την ομάδα Media dell’Arte το CD με τίτλο «Οι Μουσικοί της Σικίνου» που περιέχει τραγούδια και σκοπούς από το νησί αυτό των Νοτίων Κυκλάδων (και όχι της Καλιφόρνιας). Οι ηχογραφήσεις έγιναν το Μάρτη του 2008 στη Σίκινο με το παραδοσιακό σχήμα βιολί-λαούτο. Βιολί παίζει ο παπά-Θοδωρής Αρσενικός και λαούτο ο Πέτρος Φρονίστας. Τραγουδούν εκτός του παπά-Θοδωρή και κάτοικοι του νησιού.
Τα τραγούδια εκτελούνται παραδοσιακά και νοικοκυρεμένα και δε χάνουν καθόλου όσον αφορά στο θέμα ευθυμία και κέφι. Βέβαια όσοι είστε εθισμένοι (όχι πολλοί εδώ μέσα) σε χαβαλετζίδικα νησιώτικα θα απογοητευτείτε. ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται τραγούδια του τύπου «Έλα να κάνουμε έρωτα», «Κοριτσάρα μου για σένα οοοοολα τα λεφτά» κλπ.
Περιλαμβάνεται «Ο Μάης» (συρτό) ο οποίος αναφέρεται ότι προέρχεται από την Κύθνο. Το τραγούδι αυτό έχει ηχογραφηθεί τη δεκαετία του 30 και από τη Ρίτα Αμπατζή με βιολί από το Σέμση.
Βρίσκουμε επίσης την «Ακρίδα» (συρτό) και το «Μπάλο» με τα οποία είχαμε ασχοληθεί στο forum

αλλά άκρη δε βγάλαμε (τουλάχιστον για την «Ακρίδα»)
Η επιρροή από άλλα νησιά και κυρίως από τη Σίφνο εκφράζεται εκτός από την «Ακρίδα» και από τα «Ωραία που ‘ναι την αυγή» (συρτό) και το «Χερρόνησος» (συρτό).
Μου άρεσαν πολύ και τα υπόλοιπα όπως το «Πρώτ’ αγαπούσα στο χωριό» (συρτό), η «Πόλκα» (yes!), «νύφη μου είσαι όμορφη» και τα Πρωτοχρονιάτικα κάλαντα.
Το CD μπορεί να αποτελέσει σημείο αναφοράς για όσους ασχολούνται με τα της παραδοσιακής (νησιώτικης και όχι μόνο) μουσικής. Ταυτόχρονα, μπορούμε και να διασκεδάσουμε, το οποίο αποτελεί για μένα σημαντική παράμετρο.
Οι προσπάθειες αυτές πρέπει να ενισχύονται και να προβάλονται. Απ’ ό,τι πληροφορήθηκα από τον κύριο Πατεράκη το CD θα διατίθεται σίγουρα στη Σίκινο. Περισσότερες πληροφορίες στο site του Media dell’Arte:
http://www.mediadellarte.gr/index.html
Για την ιστορία, η ομάδα αυτή διοργανώνει συναυλία στη Σίκινο στις 18 Ιουλίου με το Δημ. Μυστακίδη.

… Στη πανέμορφη Σίκινο το «Ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς» δεν υπάρχει… Οι ιερείς Σπυρίδων Βουρλάκος και Θοδωρής Αρσενικός έχουν τις απαντήσεις…

cd-sikinos

http://mediadellarte.gr/greek/books/publications_gr.html