3ο Φεστιβάλ Λαϊκής Κιθάρας

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΛΑΪΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ

:spiral_calendar: 26-27-28 Απριλίου 2024

:round_pushpin: Αποθήκη Δ, Λιμάνι Θεσσαλονίκης

Αίθουσα Φρίντα Λιάππα - αίθουσα Τώνια Μαρκετάκη - φουαγιέ ισογείου & 1ου ορόφου

𝜮𝜰𝜨𝜜𝜰𝜦𝜤𝜠𝜮 • 𝜮𝜠𝜧𝜤𝜨𝜜𝜬𝜤𝜜• 𝜫𝜜𝜬𝜪𝜰𝜮𝜤𝜜𝜮𝜠𝜤𝜮 • 𝜮𝜯𝜬𝜪𝜞𝜞𝜰𝜦𝜜 𝜯𝜬𝜜𝜫𝜠𝜡𝜤𝜜 • 𝜠𝜥𝜣𝜠𝜮𝜢 𝜪𝜬𝜞𝜜𝜨𝜪𝜫𝜪𝜤𝜤𝜜𝜮 • 𝜫𝜬𝜪𝜝𝜪𝜦𝜢 𝜨𝜯𝜪𝜥𝜤𝜧𝜜𝜨𝜯𝜠𝜬

Το 3ο Φεστιβάλ Λαϊκής Κιθάρας ανοίγει και πάλι τις πόρτες του στις 26, 27 και 28 Απριλίου στην Αποθήκη Δ’, στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης!

Πάντα με την πεποίθηση ότι η λαϊκή μουσική δεν αποτελεί μουσειακό είδος, αλλά πραγματικά ζωντανή παράδοση, το φετινό φεστιβάλ διευρύνει τις θεματικές σε όλες τις δράσεις του.

Σε αυτή την κατεύθυνση, οργανώνει στρογγυλά τραπέζια, σεμινάρια και ομιλίες γύρω από τους σύγχρονους προβληματισμούς που συνδέονται με τη μουσική “βιομηχανία” και τους μουσικούς της, υποδέχεται και συνομιλεί συναυλιακά και με άλλες λαϊκές παραδόσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο, που έχουν φτάσει συνεχώς εξελισσόμενες μέχρι σήμερα, ενώ στον χώρο της οργανοποιίας, φιλοξενεί πλέον όλα τα όργανα που κατασκευάζουν επιδέξια χέρια Ελλήνων οργανοποιών.

Από την άλλη, τιμά το μπουζούκι, τον άρχοντα της λαϊκής μας μουσικής, με συναυλίες κορυφαίων εκπροσώπων του.

𝜫𝜬𝜪𝜞𝜬𝜜𝜧𝜧𝜜 𝜱𝜠𝜮𝜯𝜤𝜝𝜜𝜦

𝜫𝜜𝜬𝜜𝜮𝜥𝜠𝜰𝜢 𝟐𝟔 𝜜𝜫𝜬𝜤𝜦𝜤𝜪𝜰

16.00-17.00

Παρουσίαση βιβλίου: «Η άλεξη γλώσσα των ξύλων - Τα μυστικά του ήχου στο μπουζούκι και στα υπόλοιπα έγχορδα» του Ισίδωρου Παπαδάμου

17.00-18.00

Στρογγυλό Τραπέζι Οργανοποιίας: Επιλογή και οπλισμός καπακιού

Εισηγητής: Γιάννης Παβέζας - Συντονιστής: Κώστας Παπάζογλου

18.15-19.15

Σεμινάριο: Πρώιμο μπλουζ

Εισηγητής: Ηλίας Ζάικος

19.30-20.30

Ομιλία: Η δημοτική ποίηση ως πολυφωνική μαρτυρία

Ομιλητής: Παντελής Μπουκάλας, συγγραφέας – δημοσιογράφος

20.30-21.00

Μουσική στο φουαγιέ με τον Θοδωρή Κότσυφα σε jazz αυτοσχεδιασμούς

21.00-22.00

Συναυλία: Τα αρχέγονα μπλουζ, Ηλίας Ζάικος

22.30-23.45

Συναυλία: “The white rose of Athens - Το μπουζούκι στην Αμερική” με τους Γρηγόρη Βασίλα και Νίκο Τατασόπουλο

Συμμετέχουν: Σταυρούλα Μανωλοπούλου, Γιώργος Νικόπουλος, Γιώργος Βεντουρής, Φίλιππος Παχνιστής

00.15-02.00

Προβολή ντοκιμαντέρ: Μια φωνή μέσα στη νύχτα

Σενάριο-σκηνοθεσία: Όλγα Λασκαράτου

𝜮𝜜𝜝𝜝𝜜𝜯𝜪 𝟐𝟕 𝜜𝜫𝜬𝜤𝜦𝜤𝜪𝜰

11.00-12.00

Παρουσίαση βιβλίου: “Τραγούδια στο χαρτί - Έλληνες συνθέτες λαϊκών τραγουδιών των δεκαετιών 1930-1950” του Σταύρου Κρομμύδα

12.15-13.15

Ομιλία: Αναλύοντας την υβριδική τροπικότητα της αστικής λαϊκής μουσικής: μελωδικά και αρμονικά μονοπάτια σε επιλεγμένα τραγούδια

Ομιλητής: Κώστας Τσούγκρας, καθηγητής συστηματικής μουσικολογίας στο ΑΠΘ και καθηγητής θεωρητικών και σύνθεσης στο Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης

13.30-14.30

Σεμινάριο: Ψηφιακή διανομή της μουσικής

Εισηγητής: Μιχάλης Καλούδης

15.30 – 16.30

Ομιλία: Σωματικά και ψυχολογικά προβλήματα των μουσικών

Ομιλητής: Ηλίας Σακαλάκ, μουσικός (cello), μέλος της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών - συγγραφέας

16.45-18.30

Στρογγυλό τραπέζι: Playlist και ραδιόφωνο: υπάρχει χώρος για τα έργα νέων δημιουργών;

Συμμετέχουν: Δημήτρης Βραχνός (διευθυντής προγράμματος ΜΕΛΩΔΙΑ 99,2), Μαρία Κοζάκου (διευθύντρια Δεύτερου Προγράμματος ΕΡΤ), Λευτέρης Μαρόγλου (πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του Ράδιο Θεσσαλονίκη και του Ερωτικός FM), Αλέξης Καρακατσάνης (Country Manager στο Radioplayer Greece & Cyprus), Όλγα Λασκαράτου (ραδιοφωνική παραγωγός – σκηνοθέτρια του ντοκιμαντέρ “Μια φωνή μέσα στη νύχτα”)

Συντονίζουν: Άκης Σακισλόγλου (δημοσιογράφος – μέλος της καλλιτεχνικής επιτροπής του Φεστιβάλ Μονής Λαζαριστών)

19.00-19.30

Μουσικό πορτραίτο του Άκη Πάνου

Παρουσιάζει ο συγγραφέας Θωμάς Κοροβίνης

20.00-21.15

Συναυλία: Petros Klampanis Trio

Συμμετέχουν: Πέτρος Κλαμπάνης (κοντραμπάσο), Ραφαήλ Μελετέας (πιάνο), Θωμάς Μελετέας (ούτι)

21.45-22.45

Συναυλία: Γιώργης Ξηλούρης (Ψαρογιώργης)

23.15-24.30

Συναυλία: Αψιλίες

Συμμετέχουν: Δημήτρης Μυστακίδης, Ευγένιος Βούλγαρης, Απόστολος Τσαρδάκας

𝜥𝜰𝜬𝜤𝜜𝜥𝜢 𝟐𝟖 𝜜𝜫𝜬𝜤𝜦𝜤𝜪𝜰

11.30-12.30

Σεμινάριο: Εξερεύνησε τις Μουσικές σου Δυνατότητες

Εισηγητής: Πέτρος Κλαμπάνης

12.45-13.45

Σεμινάριο: Ηχοληψία ακουστικών οργάνων

Εισηγητής: Τίτος Καργιωτάκης

14.15-14.45

Μουσική στο φουαγιέ με τους Banda Entopica

15.00-16.00

Συναυλία: “Κλίμα τροπικό”, με την ορχήστρα Τμήματος Λαϊκής Κιθάρας του Δημοτικού Ωδείου Θεσσαλονίκης

16.15-16.30

Τιμητική βράβευση του Γιώργου Ξηντάρη, για τη συμβολή του στην αναβίωση του ρεμπέτικου

Παρουσιάζει – απονέμει ο Γιάννης Τσολακίδης (ραδιοφωνικός παραγωγός)

16.30-18.00

Συναυλία: Γιώργος Ξηντάρης

Συμμετέχουν: Θοδωρής Ξηντάρης, Αντώνης Ξηντάρης

Η Έκθεση Οργανοποιίας θα λειτουργεί στο ισόγειο και τον 1ο όροφο της Αποθήκης Δ, όλες τις ώρες λειτουργίας του ΦΛΚ 2024, με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.

:alarm_clock: 𝜴𝜬𝜠𝜮 𝜦𝜠𝜤𝜯𝜪𝜰𝜬𝜞𝜤𝜜𝜮

Παρασκευή 26 Απριλίου: 15.00-01.30

Σάββατο 27 Απριλίου: 10.30-01.30

Κυριακή 28 Απριλίου: 11.00-18.00

Διοργάνωση: Steady Roots

Με την υποστήριξη του του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού και του Δήμου Θεσσαλονίκης.

Οργάνωση Παραγωγής: Fishbowl Music Tank

Eπικοινωνία: 2310 694799 & info@fishbowl.gr

#flk_festival #flk2024

7 «Μου αρέσει»

Μπράβο! Θα τα πούμε εκεί.
Με μια πρώτη ματιά, ξεχωρίζω Παπαδάμου, Ζάικο και Σακαλάκ.

1 «Μου αρέσει»

Πσσσσσσσςς!! Τι γινεται εδω!

Και μόνο με ονόματα και τίτλους χόρτασα!

Ολόθερμα καλή επιτυχία!

1 «Μου αρέσει»

Πολύ καλό πρόγραμμα… Λέω να έρθω και εγώ…

2 «Μου αρέσει»

@Goulielmosguitars Θα ανεβάσεις και όργανα για την έκθεση ή μόνο ως επισκέπτης;

1 «Μου αρέσει»

Θα ανεβάσει και μουσικούς χεχεχε

1 «Μου αρέσει»

Θα έρθω με όργανα, όπως πέρσι και πρόπερσι… Θα έχω δύο λαϊκές, μια copy Selmer, και μια ηλεκτρική (copy mosrite)

3 «Μου αρέσει»

Ωραια πραγματα!!!..σαββατοκυριακο στην αγαπημενη θεσσαλονικη…Θα μπει πουλμαν?..απο Αθηνα…ωραια θα ητανε…χαχα …!!!..οκ ρε παιδια ενα αστειο καναμε…!!

3 «Μου αρέσει»

καλή ιδέα.
ας το δουν οι διοργανωτές η και
κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο.
μακριά από τραίνο…

2 «Μου αρέσει»

Εγώ λέω να ναυλώσουμε καράβι και να κάνουμε απόβαση! :rofl:

1 «Μου αρέσει»

και στα σκαλιά καλα είναι :blush:

26 Απρ - 28 Απρ 2024

ΦΛΚ 2024: Το 3ο Φεστιβάλ Λαϊκής Κιθάρας στο Λιμάνι Θεσσαλονίκης

2 «Μου αρέσει»

Καλα να περασετε οποιοι τα καταφερετε. Καθε χρονο θελω να ανεβω αλλα δυστυχως συμπιπτει η ημερομηνια με μια εκθεση που συμμετεχει η εταιρεια ως εκθετης και δεν μπορω.

Το φορτηγό στα Τέμπη (την κοιλάδα ντε, όχι τις γραμμές του τρένου) το θυμάστε, με τις μοριοσανίδες που θέρισαν κεφάλια νεαρών μαθητών στο πούλμαν; Να μη σου τύχει είναι κι απέ από πού, βράσ’τα καλύτερα…

Αυτή είναι ωραία Ιδέα… Και εγώ θα ερχόμουν έτσι με όλα τα όργανα.

2 «Μου αρέσει»

2 μηνύματα συγχωνεύτηκαν σε ένα ήδη υπάρχον θέμα: Περί κακής τύχης, κρατικών εγκλημάτων και άλλων, σιδηροδρομικών…

30 μηνύματα διαχωρίστηκαν σε ένα νέο θέμα: Περί κακής τύχης, κρατικών εγκλημάτων και άλλων, σιδηροδρομικών…