25ρακι

Αν δεν σέρνομαι από την κούραση θα παραυρεθώ :78:

Και μιάς και ξεκίνησα (εκτός θέματος βέβαια), και εδώ και σε άλλο θέμα, σεμινάριο γλωσσικής έκφρασης : η καθαρευουσιάνικη έκφραση «εις την εκδήλωσιν παρευρέθησαν οι …» δεν αποδίδεται στη δημοτική με ένα «παραβρέθηκαν» (προσοχή: όχι παραυρέθηκαν, λάθος ορθογραφικό!) που οδηγεί και σε λάθος συνειρμούς για το πόσο σίγουρα βρέθηκαν εκεί (βρέθηκαν και παραβρέθηκαν!), αλλά απλούστατα με κάποια παράφραση: Αν δεν σέρνομαι από την κούραση, θα είμαι και εγώ εκεί, θα έρθω και εγώ. Αυτό είναι δημοτική.

Το καθαρευουσιάνικο παρευρίσκομαι, απλά δεν μεταφράζεται, είναι ψεύτικο. Μου θυμίζει μόνο το χωροφύλακα, πριν αρκετά χρόνια, που με στόμφο με ρώτησε, σε έλεγχο: -Παρευρίσκονται, εντός του οχήματος, το φαρμακείον και το τρίγωνον σημάνσεως; (γιατί αν ρώταγε -Υπάρχουν στο αυτοκίνητο φαρμακείο και τρίγωνο σημάνσεως; θα φαινόταν σύνταξη αμόρφωτου ανθρώπου)

Υπάρχουν και στομφώδεις δηλώσεις κ. Πολίτη για αυτοσαρκασμό… (τον φανατικό πολέμιο του ναρκισισμού).:089:

…μάλλον δεν θα έχω χρόνο για το 25αράκι…γιατί πρέπει να ξαναδιαβάσω τα βιβλία του δημοτικού…:019:…βρε που έπεσα…:090::112::090:

Γειά σου ρε Πρίαμε νταλκαδιάρη και χάι-τεκ… τώρα το είδα!*
Μπορεί να ενσωματωθεί στην εφαρμογή των φορουμοστεκίων;

  • Περιέχει και το σουξέ μες τον ντεκέ τση Μαριγώς, με τον Βλάχο. Μπράβοοο…

ναι βεβαια μπορειτε να το βαλετε.

Κατατζώρτζ: η ερώτηση ήταν τεχνικής φύσεως, πήγαινε στον μάστορα. :slight_smile:

Ελήφθη, μην ανησυχείς. Μπήκε ήδη. :089:

Σήμερα είναι ο Αινίτης;;;;

Θα πάει κανείς από το φόρουμ;

Σήμερα είναι ο Αινίτης στο 25αράκι, αλλά ακόμα και η Τίνα που θα ερχότανε σίγουρα, δεν θα μπορέσει τελικά…οπότε το αναβάλαμε για την άλλη Τετάρτη…:106:

χμμ…εγώ πήγα περιμένοντας να σας δω εκεί αλλά… μου τη σκάσατε!

Ήρθατε δεν ήρθατε δεν πέρασα και άσχημα πάντως…:slight_smile:

Αν ήξερα ότι θα είχα παρέα θα ερχόμουν κι εγώ…:106:

Αντί για το 25αράκι πήγα ωστόσο στο μνημόσυνο του τελευταίου αυτοκράτορα του Βυζαντίου, που έγινε στο Κέντρο Ρουμελιωτών, με τη συμμετοχή της χορωδίας του “Σίμωνα Καρρά”, του καθηγητή κ. Ν. Σαρρή και πολύ ωραία…κόλυβα!

Πάντως Πρίαμε και ο πιτσιρικάς ο Χρήστος παίζει παπάδες!!! (δεν ξανακάνω τσατ)

Για να σε δω…γιατί ‘‘χέρι’’ σε εμένα περί τσατ εύκολα βάζεις!!!:044:

Συγγνωμη και απο μενα για το τσατ…

τι ειναι τσατ?

Κακή λέξη :slight_smile:

Εγώ πάντως σήμερα θα πάω σίγουρα…μιας και την προηγούμενη φορά λόγω “εκτακτων συμβάντων” δε τα κατάφερα…:slight_smile:
Ας έρθει και κανείς άλλος ώστε να μην μονοπωλήσω την προσοχή του Πρίαμου…να έχει και άλλους να ασχολείται!!!:044:

Εγώ πήγα και την προηγούμενη Τετάρτη και την Δευτέρα που πέρασε… Τρίτη φορά μέσα στην βδομάδα;;; Έλεος… ΘΑ δούμε τι μπορεί να γίνει… Μια και ο Αινίτης είνια απο τους αγαπημένους μου!

καλη κατασταση η χθεσινη. εφυγα 2, ας οψεται που ξυπναω 6 καθε πρωι.
τι ωρα τελειωσε?

εγώ την έκανα στις 1:30…
Χτες ήταν πολύ ωραία…
Η tountas priest, η Τινούλα και ο Άρης πρέπει να ξέρουν πότε τελείωσε γιατί δεν φαίνονταν διατεθημένοι να φύγουν!!!:slight_smile: