2 τραγουδια για αναγνωριση

καλημερα παιδια!ψαχνω 2 τραγουδια,το πρωτο ειναι αυτο που παιζει ο στουραιτης με το μυστακιδη στη μαζωξη του φορουμ(το πρωτο,οχι το καραντουζενι)

Το δευτερο ειναι ενα κομματι που παιζει ο Σκορδιλης στην καντινα,εψαξα στο google στιχους αλλα δν εβγαλε αποτελεσματα!

“Ως ποτε ο μαγκας σου θα σου ξηγιεται τα λουσα και τα γουστα σου…”

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,και καλες βουτιες!

1 «Μου αρέσει»

Ως πότε ο μάγκας σου
Τσιτσάνη
Α’ εκτέλεση με Μπέλλου
(1953) PARL. Β. 74296 [505]

Πηγή για χρονολογία και κωδικούς ηχογράφησης:
http://www.rempetika.com/diafora/alfavitari_tsitsani.htm

Γεια σου φιλε!!!
Ειναι το σολο του Χαρη Λεμονοπουλου!!!Ενα απο τα καλυτερα που γραφτηκαν ποτε!!!Κοιτα εδω!!!Μετα απο το 3:30 λεπτο θα το καταλαβεις!!!:089:

//youtu.be/ByVqWorDMzM

Να ειστε καλα παλικαρια ευχαριστω πολυ!!

“Γκιουζέλ ταξίμ”. Σόλο που έπαιξε ο Χιώτης στις αρχές της δεκαετίας του '50 (1951;). Φυσικά είναι στο όνομα στου Περιστέρη.
Ο Λεμονόπουλος το διασκεύασε αργότερα στην Αμερική, με τον τίτλο “Καμηλιέρικο”, στην πιο γνωστή εκτέλεσή του.

παντως και ο στουραιτης το εκτιμα ιδιαιτερα αυτο το κομματι μιας και οπου τον εχω δει δεν το αφηνει εκτος προγραμματος!υπαρχει περιπτωση να το εχει δισκογραφησει,χωρις να ειμαι σιγουρη!

βοηθηστε και σ αυτο ρε παιδια,εψαξα στο γκουγκλ με τους στιχους αλλα τιποτα

“μολις τελειωνω απ τη δουλεια,στα καπηλεια γυρναω,και με τον πιο καλο μεζε,ρετσινες κοπαναω”

“Χασάπης ζηλευτός” είναι ο τίτλος.

Του Σκαρβέλη οι στίχοι, του Χατζηχρήστου η μουσική, ο οποίος και το τραγούδησε σε πρώτη εκτέλεση.

ευχαριστω παρα πολυ!