🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

2 «Μου αρέσει»

Godin δεν είναι; αυτές χωρίς πρίζα όντως δε μιλάνε, η συγκεκριμένη μάλιστα φαίνεται ηλεκτροκλασσική, αρκετά παράξενη επιλογή για το είδος μουσικής. Για πιο «ηλεκτρικά» είδη μουσικής είναι καλές κιθάρες.

1 «Μου αρέσει»

μου αρέσει πολύ αυτό το ρεμπέτικο του ΜΑΡΚΟΥ γιατί ακούγεται χαρούμενο, ωραίοι είναι και οι στίχοι, αχ το ΣΥΡΙΑΝΑΚΙ! Μάρκος. Πόσο ωραία ήταν τον Μάιο στη Σύρο με τη γυναίκα μου.

Screenshot (88)

6 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Αφου ξανά συζητιέται…
το αυθεντικό με Στράτο.

Συνθέτης: Κώστας Γιαννίδης. Ψευδώνυμο του Γιάννη Κωνσταντινίδη, ενός από τους σημαντικότερους νεοέλληνες συνθέτες, ο οποίος παράλληλα με την “έντεχνη” δημιουργία του έγραψε και ένα πολύ μεγάλο αριθμό “ελαφρών” τραγουδιών (πηγή: η μεγάλη μουσική βιβλιοθήκη της Ελλάδας) Δίσκος 45 στρφ. στην Philips Ελλάδος 7726 / ΡΗ-547

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Φακίρης Α(υγερινός) είναι ο ιδιοκτήτης του καναλιού

3 «Μου αρέσει»

Πασαλιμανιώτισσα

(κατάληξη «φόρα τα μαύρα»)

4 «Μου αρέσει»

Πραγματικά ακούστε το!

4 «Μου αρέσει»

Το ακούσαμε, όντως ωραίο. Λεπτομερέστερη τεκμηρίωση για το κομμάτι, αλλά και για τα υπόλοιπα του δίσκου, είναι διαθέσιμη;

Ό,τι λέει το ΥΤ (δηλαδή τίποτε). Χτες που χάζευα διάφορα της Θάλειας Σπανού, σε άλλα βίντεο είδα να επαναλαμβάνονται τα ονόματα των πιο συνηθισμένων συνεργατών της. Όποιος έχει πολύ χρόνο, θα τα βρει. Πάντως μια φλογέρα που ακούγεται είναι ο Αντώνης Σπανός.

Ήταν αντρόγυνο και συνεργάτες, εκείνος τσαμπούνα, φλογέρα και (με τα γνωστά ερωτηματικά) συνθέτης και στιχουργός, εκείνη τραγούδι. Φουρνιώτες. Μακροχρόνια συνεργασία με ΕΡΑ, Δόρα Στράτου, Δόμνα Σαμίου. Ασχολήθηκαν κυρίως με το νησιώτικο, τόσο ως πληροφορητές για τη δημοτική παράδοση (κυρίως βέβαια του νησιού τους, αλλά και άλλων γύρω) όσο και ως εμπορικοί καλλιτέχνες.

Και τώρα πείτε μου:

Την Ντουντού (δηλαδή ένα-δυο δίστιχα με τη λέξη Ντουντού, και μετά συρραφή από οτιδήποτε άλλα στιχάκια) την έχω ακούσει κυρίως σε δύο άλλους σκοπούς, πάλι απτάλικους, έναν χιτζάζ και έναν, γνωστό πιο πολύ ως Καλογεράκι, χουζάμ. Σ’ αυτόν όχι. Αλλά κι αυτόν τον ήξερα. Σπάω το κεφάλι μου με τι στίχους τον έχω ακούσει, ή από ποιον, και δε μου 'ρχεται!

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

είναι όλοι Δερβισάδες!

3 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

του Παπαιωάνου.
Καζαντζίδης - Γρίλλη
Μουσικοί :

Κιθάρα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ,
Μπαγλαμάς: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΠΑΝΟΣ,
Μπάσο: ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΠΥΡΟΣ,
Μπουζούκι: ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ,
Μπουζούκι: ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ

1 «Μου αρέσει»