🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Ρε μάγκα, τι στιχουργία ζόρικη είναι αυτή; Μπράβο!

Μπάμπη, βάλ’ το και κάπου μόνο του. Εδώ θα θαφτεί.

(Δεν το άκουσα, θα βρω άλλη στιγμή. Μόνο την ανάρτηση διάβασα προς το παρόν.)

σαν του σκαρβελη τα ζειμπεκικα μοιαζει…

Από τα τελευταία του “γλυκίτατο”.

(Εδώ ένα μικρό ηχητικό... - Sounds Wood handmade instruments)

1 «Μου αρέσει»

Βγάζει ωραίο ήχο ο Μάνος και στο τζουρά και στο μπαγλαμά. Και ωραία αισθητική για το γούστο μου. Μπουζούκια όμως δεν μας έδειξε ακόμη…

1 «Μου αρέσει»

Κι εδώ ένα βίντεο που εντόπισα πρόσφατα με ιδιαίτερο όργανο και παίξιμο

3 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Ξέρω, είπαμε να προσπαθήσουμε να μείνουμε λίγο στο ρεμπέτικο… Αλλά ν’ ακούσω τέτοιο πράγμα και να μην το μοιραστώ με κάποιον; :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Είμαι τέρμα άσχετος με αυτά και δεν μπορώ να αντιληφθώ αυτά που εντοπισες Περικλή, όμως μια απορία, μια και το νημα εδω είναι πιο φλου.

Σούστα είναι χορός και μπορεί να συναντάται και αλλου; Σούστα Καλύμνου δηλαδή κατι ανάλογο του Ζεϊμπέκικου Μενεμένης πχ;

Η Σούστα χορεύεται σε πολλά νησιά,. Στον συγκεκριμένο σκοπό χορεύεται η καλύμνικη σούστα. Μουσικά υπάρχει σούστα Καλύμνου, Χάλκης, Σύμης κλπ. Χορευτικά δεν ξέρω ακριβώς τις διαφορές, πάντως σίγουρα η καλύμνκη είναι πιο γρήγορη από άλλες.

Το ανέβασα γιατί οι τυπάδες παίζουν τρομερά, ακριβώς σωστά σύμφωνα με την τοπική παράδοση και ύφος και συνάμα με μπρίο, ψυχή και δεξιοτεχνία, και γιατί επιπλέον είναι νεαροί.

2 «Μου αρέσει»

Πράγματι πολύ καλοί, κεφάτοι, νέοι! Μιμείται ισοκράτη προς το τέλος;

Ναι, τσαμπούνα. Η «τσαμπούνα» του βιολιού περιλαμβάνεται συχνά στις σούστες των 12νήσων, τους γρήγορους μπάλους των Κυκλάδων, τους πηδηχτούς της Κρήτης («ασκομαντούρα» του βιολιού ή της λύρας εδώ) και γενικά σε κάθε χορό με τέτοιου τύπου μουσική.

3 «Μου αρέσει»

Φοβερή εκτέλεση και τι δεξιοτεχνία!

Μου άρεσαν πολύ και οι δύο. Είδα το βίντεο τρεις φορές. Κάτι γίνεται όμως με το δοξάρι του παίχτη. Φαίνεται στο τέλος ότι του κοπήκανε πολλές τρίχες, ίσως κακή χρήση του τόξου.

1 «Μου αρέσει»

21 posts were split to a new topic: Rebet guitarS speelt Κώστας Μπέζος

Χεβυ μεταλ και 2 σόλα από το βιολί!

2 «Μου αρέσει»

Άλλο πάλι και τούτο! Ούτε που θα φανταζόμουν ότι υπάρχει τέτοια εκτέλεση και τέτοιας εποχής!

1 «Μου αρέσει»

Βυνίλιο παλιό είναι, ή σιντί; Ονόματα υπόλοιπων τίτλων; Γνωστά ονόματα μουσικών; Ο βιολιτζής, πιάνουμε πώς λέγεται;

Για όποιον ενδιαφέρεται για τη συγκεκριμένη δουλειά το βρήκα εδώ :
https://www.amazon.com/Galatas-Brooklyn-Istanbul-Recordings-1954-56/dp/B008S6C8FI

κι εδώ

κι εδώ φυσικά
https://music.apple.com/il/album/from-galatas-to-brooklyn-bridge-istanbul-new-york-recordings/549579377

και σε άλλες πολλές διαδικτυακές πλατφόρμες. :wink:

5 «Μου αρέσει»

Μάλιστα. Πολλά κομμάτια από το ρεπερτόριο που διαμόρφωσε στην Κων/λη η Ρόζα.

αραμπιεν κουρδισμα στην δεκαετια του 70’

3 «Μου αρέσει»