🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Δεν έχω κάποια πηγή αλλά μου φαίνεται ψυχολογικά ρεαλιστικό ότι θα γινόταν, άμα ήταν βολικό. Ο ομαδικός χωρός πριν από ομαδικά εγχειρήματα που θέλουν συντονισμό και αφοσίωση συνηθίζεται στις παραδοσιακές κοινωνίες, λχ είναι ψιλοστάνταρ στις προετοιμασίες για την μάχη στις μικρής κλίμακας κοινωνίες, και νομίζω ήταν συνηθισμένο και μεταξύ των κλεφτών.

Από τη στιγμή που δεν μπορείς να βασιστείς σε κάποιαν αξιόπιστη πηγή, παρά μόνο στη διαίσθησή σου και στον «ψυχολογικό ρεαλισμό» (;;; ) σου, σε συνδυασμό με κάποιο βόλεμα, καλύτερο φίλε μου θα ήταν να αφήσεις τους κλέφτες και τις (μεγαλύτερης ή μικρότερης κλίμακας) κοινωνίες στην ησυχία τους και, να βρείς κάποια πειστικότερα επιχειρήματα που να τεκμηριώνουν τους ισχυρισμούς σου. Περιμένουμε.

Χιώτης - Γιαννιτόπουλος.

2 «Μου αρέσει»

Εννοώ, ρεαλιστικό από πλευράς ψυχολογίας (και ανθρωπολογίας). Δεν ισχυρίζομαι ότι συνέβη απαραίτητα αλλά ότι, ασχέτως μυθοποίησης, είναι κάτι που πράγματι θα ήταν πιθανόν να έχει συμβεί, δεν είναι τερατολογίες.

Και ανθρωπολογίας, έ; Τότε, καλάάά! Πάω πάσο!

1 «Μου αρέσει»

ετσι, να ξεφύγουμε λιγο απο “πίνω και μεθώ” και “Ηρωίνη ως τα μπούνια”.

Έχουμε και λέμε…
Ακορντεόν: ΔΕΡΕΜΠΕΗ ΒΟΥΛΑ,
Κιθάρα: ΠΕΤΣΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ,
Μπουζούκι: ΛΕΜΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΗΣ, Μπουζούκι: ΧΙΩΤΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ

για την Βούλα Δερέμπεη αναφερθήκαμε.

Από τα τραγούδια που χαρακτηρίζω του Εμφύλιου, όχι από τα γνωστά.
Κλουβάτος - Τσαουσάκης.

1 «Μου αρέσει»

δεν το θυμόμουν. μόλις το άκουσα,
μου θύμησε το
“Βρέχει φωτιά στη στράτα μου”
Στράτος Διονυσίου(Πλέσσας Παπαδόπουλος)
το ρεφρέν ξεκιναει με το ίδιο γύρισμα! .
anyway
Τσαουσάκης Ρένα Στάμου και και
Νίκος Καλλέργης
C__Inetpub_vhosts_greekdiscography.gr_httpdocs_Images_Records_134113_AO 5064  B

Κιθάρα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ,
Μπαγλαμάς: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΠΑΝΟΣ,
Μπάσο: ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΠΥΡΟΣ,
Μπουζούκι: ΚΛΟΥΒΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ, Μπουζούκι: ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ημερ.Ηχογράφησης :7/6/1952

3 «Μου αρέσει»

“Αράπικο λουλούδι”

Διεύθυνση ορχήστρας Σ. Περιστέρης. Ηχογραφήθηκε στις 18-10-1947. Ρυθμός SON BOLERO κύριος δρόμος Hitzáz. (Πληροφορίες από την βάση δεδομένων για τις ηχογραφήσεις του Β.Τσιτσάνη του Ν.Ορδουλίδη.) Δίσκος Odeon GA 7399 / GO-3812 και ανατύπωση στους DECCA Αμερ. 31165 / GO-3812 και Odeon Τουρ. 275217.

4 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Δερβενιώτης - Μητσάκης.

3 «Μου αρέσει»

Μπουζούκια
ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ(Σπόρος)
ΚΑΡΝΕΖΗΣ ΛΑΚΗΣ,
Ημερ.Ηχογράφησης 9/3/1957

2 «Μου αρέσει»

Όχι σοβαρά, τι κάνει ο τύπος!! Ολοκληρωμένο μερακλήκι.

3 «Μου αρέσει»

Ε, η νέα γενιά… Εμείς, τα ψωμιά μας τα φάγαμε, όμως όχι που να το παινευτούμε, πρωτοπόροι της αναβίωσης ναι, ήμασταν! Όταν έπαιζα με φίλους σε ταβέρνες (άλλο όργανο δεν βρισκόταν να με συνοδέψει) Μάρκο και Γιοβάν Τσαούς, δεκαετία '60, μας ρώταγαν: Αυτά, τί είναι; πού τα ξέρετε; Από πού τα μάθατε; Ποιοι τα τραγουδάν;

(κάπως όμως μασάει λίγο…)

(τώρα άκουσα και το ταξίμι: Όχι λίγο. Μερακλής όμως αποδεικνύεται με το αμανεδάκι).

Και το κλείσιμο, άψογο, χωρίς τις (όχι απαραίτητες) δεξιοτεχνίες στους δακτυλισμούς.

7 «Μου αρέσει»

Έχουνε ταλέντο αγάπη και μεράκι οι μουσικοί σε αυτό το ντουέτο

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Διεύθ.Ορχήστρας :
ΣΕΜΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (Σαλονικιός)

Κιθάρα: ΚΑΡΙΠΗΣ ΚΩΣΤΑΣ,
Μπουζούκι: ΜΗΤΣΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, Μπουζούκι: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
Ημερ.Ηχογράφησης 15/6/1948

και για να μη νομίζετε, οτι οι δίσκοι τότε δεν ειχαν και “λαθάκια”.
(πολλοί ακούν, λίγοι καταλαβαίνουν που λένε).

ακουστε στο 0.53!