🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Πραγματικά ακούστε το!

4 «Μου αρέσει»

Το ακούσαμε, όντως ωραίο. Λεπτομερέστερη τεκμηρίωση για το κομμάτι, αλλά και για τα υπόλοιπα του δίσκου, είναι διαθέσιμη;

Ό,τι λέει το ΥΤ (δηλαδή τίποτε). Χτες που χάζευα διάφορα της Θάλειας Σπανού, σε άλλα βίντεο είδα να επαναλαμβάνονται τα ονόματα των πιο συνηθισμένων συνεργατών της. Όποιος έχει πολύ χρόνο, θα τα βρει. Πάντως μια φλογέρα που ακούγεται είναι ο Αντώνης Σπανός.

Ήταν αντρόγυνο και συνεργάτες, εκείνος τσαμπούνα, φλογέρα και (με τα γνωστά ερωτηματικά) συνθέτης και στιχουργός, εκείνη τραγούδι. Φουρνιώτες. Μακροχρόνια συνεργασία με ΕΡΑ, Δόρα Στράτου, Δόμνα Σαμίου. Ασχολήθηκαν κυρίως με το νησιώτικο, τόσο ως πληροφορητές για τη δημοτική παράδοση (κυρίως βέβαια του νησιού τους, αλλά και άλλων γύρω) όσο και ως εμπορικοί καλλιτέχνες.

Και τώρα πείτε μου:

Την Ντουντού (δηλαδή ένα-δυο δίστιχα με τη λέξη Ντουντού, και μετά συρραφή από οτιδήποτε άλλα στιχάκια) την έχω ακούσει κυρίως σε δύο άλλους σκοπούς, πάλι απτάλικους, έναν χιτζάζ και έναν, γνωστό πιο πολύ ως Καλογεράκι, χουζάμ. Σ’ αυτόν όχι. Αλλά κι αυτόν τον ήξερα. Σπάω το κεφάλι μου με τι στίχους τον έχω ακούσει, ή από ποιον, και δε μου 'ρχεται!

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

είναι όλοι Δερβισάδες!

3 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

του Παπαιωάνου.
Καζαντζίδης - Γρίλλη
Μουσικοί :

Κιθάρα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ,
Μπαγλαμάς: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΠΑΝΟΣ,
Μπάσο: ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΠΥΡΟΣ,
Μπουζούκι: ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ,
Μπουζούκι: ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Γκιουλ μπαξέ (Απόστολου Χατζηχρήστου) - YouTube επανεκτέλεση με. Τα όλα της…

2 «Μου αρέσει»

Μαζί με τον Άκη Πιτσάνη είναι και ο dimak μέλος του φόρουμ. Έχει έρθει σε μαζώξεις που έχουμε κάνει. Πολύ καλό παιδί και καλός παίκτης.

2 «Μου αρέσει»

το ιδιο εβαλα. ετσι ειναι το λινκ

1 «Μου αρέσει»

Z

4 «Μου αρέσει»

καλα τα πανε στη Μελβούρνη!
Σωτήρης Κιομπασόγλου
Κώστας Καλαμάρας.

Πεισματάρα, Μάρκου Βαμβακάρη 1938

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Το παιδί του δρόμου
( Μητσάκης- Τατασόπουλος 1953 )

Νίκος Τατασόπουλος
Γαβρήλος Κοκώνας

2017

5 «Μου αρέσει»

“Το φουστανάκι σου”
Στίχοι-Μουσική: Κώστας Σκαρβέλης
Πρώτη εκτέλεση 1940

Γιάννης Καδόγλου, Γαβρήλος Κοκώνας

2 «Μου αρέσει»