"Όμορφη Νύχτα" στην Κοζάνη

Καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους σας!

Αν σας βγάλει ο δρόμος σας προς τη Δυτική Μακεδονία, στο κέντρο της Κοζάνης, επιβάλλετε να επισκεφτείτε ένα όμορφο ταβερνάκι - κλασσικό κουτουκάκι, την “ΟΜΟΡΦΗ ΝΥΧΤΑ”, όπου θα μπορέσετε να ακούσετε ρεμπέτικη μουσική και τραγούδια, συνοδεύοντάς τα με νόστιμους μεζέδες…Προσωπικά έψαχνα πολύ καιρό να βρώ ένα μαγαζί στο οποίο το ρεπερτόριο να είναι αποκλειστικά ρεμπέτικο, με σωστό ήχο και καλές φωνές…

Ευχαριστούμε πολύ φίλε και αν έχεις διεύθυνση ή ακόμα καλύτερα τηλέφωνο, το γράφεις…

Ευνόητο αφού παίζει το παλικάρι (βαμμένος Μαρκικός), ο Θάνος Πολύζος…με τ΄όνομα!!!

“Όμορφη Νύχτα”
Π.Μελά 52 στην…Κζάνννν…
:092:
2461026808

Κζάννν στην Κοζανίτικη δεν υφίσταται αγαπητέ φίλε Αντώνη…Μάλλον Κόζιανη θες να πείς…

Στην “Καϊλαριώτικη” … υφίσταται μάγκα μου… :089:

E! ναι! Τώρα εξηγούνται όλα! Για επιμόρφωση εδώ παρακαλώ…

Πάντως πέρα απο την πλάκα ο τύπος που αναφέρεις είναι εξαιρετικός και στο μπαγλαμά και στη φωνή…

Μάλλον προσπαθείτε να ανοίξετε πόλεμο με την Πτολεμαίδα!
Όντως ο κύριος Πολύζος είναι ωραίος! Αλλά έπρεπε να έρθετε Πτολεμαίδα να ακούσετε τον Γιάννη τον Περπερίδη με το όνομα! Έχει άλλο χρώμα το παλικάρι.Ρεμπέτικο ύφος 100%.Καλό μπουζούκι και καλή φωνή.
Έχουμε κι άλλους αλλά σας τους κρύβω για να μην τους ματιάξετε.Οι περισσότεροι είναι και μέλη του Φόρουμ…

Ε όχι και πόλεμος…Αλίμονο…Εξάλλου είναι ευρέως γνωστή η “πλακίτσα” που γίνεται μεταξύ των κατοίκων των δύο πόλεων…

Αυτό που με αφορμή την συζήτηση πάντως προκύπτει είναι πως (μάλλον) υπάρχει πυρήνας του φόρουμ στην ευρύτερη περιοχή και καλό θα ήταν να οργανώσουμε κάποια συνάντηση…Είτε στην Κοζάνη, είτε στην Πτολεμαΐδα…

Υπάρχει αρκετός κόσμος που στηρίζει τα ρεμπέτικα τραγούδια.Στην Κοζάνη σίγουρα βοηθάνε και οι χιλιάδες φοιτητές ενώ στην Πτολεμαίδα βοηθάει αρκετά μπορώ να πω το Μικρασιάτικο dna.Όσο για τον πόλεμο ανάμεσα σε δύο κοντινές πόλεις,συνεχίζεται και πάντα θα υπάρχει!!! :slight_smile:

Κοινή συνάντηση;;; :080:

Θου, Κύριε, φυλακήν τω στόματί μου και θύραν περιοχής περί τα χείλη μου…

Να την κάνουμε στο “14” (είναι το ενδιάμεσο της απόστασης μεταξύ των δύο πόλεων- στο ορυχείο της ΔΕΗ) :slight_smile:

“καλως εχοντων των πραγματων” και εγω ειμαι μεσα

Κι εγώ φυσικά!Και μέσα στο ορυχείο πάμε άμα γουστάρετε! Άσε που έχουμε χρόνια να κάνουμε μάζωξη προς τα εδώ!

Άμα είναι και οι “Καϊλαριώτες” και εγώ…μέχρι τελικής πτώσεως :089:

μέσα για μέσα και εγώ
αν και δεν έχω καταφέρει να έρθω έως τώρα σε συνάντηση

Πριν αρχίσουμε να κουραζόμαστε από τις συζητήσεις ας ορίσουμε μια ημέρα, μια ώρα, ένα μαγαζί, κάτι τέλος πάντων,και μετά βλέπουμε και τις συμμετοχές.Και λίγοι να είμαστε δεν πειράζει.Αλλά καλύτερα να είμαστε πολλοί.Στην τελευταία μάζωξη της Πτολεμαίδας,το μισό μαγαζί ήταν μουσικοί της πόλης που δεν ήταν μέλη του φόρουμ.Αλλά ήταν τέλεια.
Ας ξεκινήσουμε προτάσεις και βλέπουμε…

Αντώνη μου σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Οσο για την συνάντηση φυσικά και να γίνει. Τωρα ως αναφορα το θεμα μαγαζι δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα το αν θα γινει η συναντηση Κοζανη ή Πτολεμαίδα. Μενει ν’ αποφασισουμε εμεις και το μαγαζι θα βρεθει.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:44 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:42 —

Από σήμερα 10-01-13 και κάθε Πέμπτη ξαναρχίζουμε την οργανοπαιξία στο τσιπουρομεζεδοπωλείο " ΤΑ ΓΡΑΔΑ" στην Κοζάνη. Βασιλείου Φόρη 3 ΤΗΛ.6980965715
Μπουζούκι - τραγούδι Θάνος Πολύζος
Κιθάρα - τραγούδι Νήρας Τόλης
Ρεπερτόριο ΑΥΣΤΗΡΑ ΡΕΜΠΈΤΙΚΟ
Επίσης στην Κοζάνη στην Παύλου Μελά 52 λειτουργεί μία απ’ τις πιο παλιές ταβέρνες της πόλης, Η “ΟΜΟΡΦΗ ΝΥΧΤΑ” Εκεί μπορείτε επίσης ν’ ακούσεται ρεμπέτικα τραγούδια απ’ τους Πολύζο Θάνο - Μπαλατσούκα Κώστα και Γκουντούλα Φώτη κάθε Παρασκευή και Σάββατο.Το τηλ. της ταβέρνας είναι 24610 26808

Αγαπητε POLLY συγχαρητήρια για το εξαίσιο ρεπερτόριο και την άριστη παρουσίαση του στην “ΟΜΟΡΦΗ ΝΥΧΤΑ”! Το καλό, γνήσιο ρεμπέτικο απουσίαζε εδώ και πολύ καιρό απο την πόλη μας και η παρουσία σας πραγματικά γεμίζει ενα τεράστιο κενό σε αυτού του είδους την διασκέδαση. Συνεχίστε την καλή προσπάθεια!

Σου προτεινω ανεπιφυλακτα να ερθεις μια πεμπτη απο τα ΓΡΑΔΑ. Ευκαιρια να γνωριστουμε. Εκτος αν μενεις αλλου και ησουνα εδω λογω γιορτων.

Είμαι γέννημα θρέμα Κοζανίτης που εδώ και χρόνια “διαμαρτύρομαι” για την απουσία καλής ρεμπέτικης ορχήστρας απο την πόλη (πολύ στο “χάλκινο” το ρίξαμε τα τελευταία χρόνια - οι λόγοι γνωστοί για τους “παροικούντες την Ιερουσαλήμ”)…Εννοείται οτι με την πρώτη ευκαιρία θα σας ακούσω και στα “ΓΡΑΔΑ” και φυσικά θα τα πούμε και απο κοντά…