Ψάχνω στίχους (Είσαι ψεύτης Παναγιώτη)

Ψάχνω για ένα τραγούδι για το οποίο δεν γνωρίζω όμως πολλά στοιχεία.
Ξέρω μόνο πως είναι του Σκαρβέλη, αναφέρεται σε έναν Παναγιώτη, θεωρήθηκε σκωπτικό και πως αναφερόταν δήθεν στον πολιτικό Παν. Τσαλδάρη.

Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα στοιχεία να με διαφωτίσει, τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Είσαι ψεύτης Παναγιώτη
Στίχοι: [u]Κώστας Σκαρβέλης, [i]Παστουρμάς[/i][/u]
Μουσική: [u]Κώστας Σκαρβέλης, [i]Παστουρμάς[/i][/u]
Πρώτη εκτέλεση: [u]Ρίτα Αμπατζή[/u]

Τι θα γίνω ’γω με σένα, Παναγιώτη μου,
μου ’χεις φάει τη ζωή μου και τη νιότη μου.

Τρία χρόνια μ’ έχεις σκλάβα και με τυραννείς,
τρία χρόνια μ’ έχεις σκλάβα και με τυραννείς,
σε κατάλαβα, βρε ψεύτη, πως δε με πονείς,
σε κατάλαβα, βρε ψεύτη, πως δε με πονείς.

Ερχεσαι στη γειτονιά μου, για να μου μιλάς,
μπαινοβγαίνεις μεσ’ στο σπίτι κι όλους μας γελάς.

Μα η μάνα μου, να ξέρεις, πια θα σου το πει,
μα η μάνα μου, να ξέρεις, πια θα σου το πει,
που ’σαι ψεύτης, κατεργάρης, δε θα σε ντραπεί,
που ’σαι ψεύτης, κατεργάρης, δε θα σε ντραπεί.

Πριν σε δει, βρε, σήκω φύγε, πια μην κάθεσαι,
θα σε διώξει, Παναγιώτη, απεφάσισε.

Μ’ άλλονε θα με παντρέψει, θα στεφανωθώ,
μ’ άλλονε θα με παντρέψει, θα στεφανωθώ
κι από σένα Παναγιώτη θα λευτερωθώ
κι από σένα Παναγιώτη θα λευτερωθώ

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση !

Τίποτα… Πάντως να ξέρεις πως έχει πολλά ρεμπέτικα τραγούδια στο stixoi.info!:088:

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

Ας επαναφέρω το θέμα για λίγο!
Αυτό το τραγούδι θυμίζει ως ύφος τα παραδοσιακά τραγούδια. Αρκετά έντεχνη μελωδία. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ως παραδοσιακό σε κάποιο μέρος.

//youtu.be/9TRQdbj-igM

Όλα παίζουν, όλα: και δημοτικοφανές μπορεί να είναι, να το σκάρωσε ο Σκαρβέλης παραλλάσσοντας ίσως κάποια υπαρκτή μελωδία, και 100% κλεμμένο, δεν θα ήταν η πρώτη φορά, και γνήσιο δημοτικό μπορεί να είναι από περιοχή Μεγάρων αφού, κατά τον pankonstantopoulos (youtube) υπήρξε εκεί Παναγής “επαγγελματίας γαμπρός”, τα πάντα είναι πιθανά. Προσωπικά μου φαίνεται περίεργο, ένας επαγγελματίας γαμπρός να επενδύει τρία χρόνια της επαγγελματικής του ζωής (την οποία, σημειωθήτω, θα αναγκαστεί να τερματίσει πολύ πριν συμπληρώσει συντάξιμα χρόνια) χωρίς να επιτυγχάνει την εξασφάλιση της προίκας. Η μουσική Αποστόλη ναι, κάποια στοιχεία έντεχνα έχει αλλά αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα. Όσο για τα αναφερόμενα παραπάνω, περί Παναγή Τσαλδάρη, δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς σοβαρά. Και για τον Μεταξά λέγανε ότι είχε κόρη Βαρβάρα, που ψάρευε βαρβάτους και κοτσωνάτους κέφαλους στη Γλυφάδα.

Αν ο κόσμος είχε αρχίσει να τραγουδάει “τι θα γίνω εγώ με σένα Παναγιώτη μου” εννοώντας τον Τσαλδάρη, τότε δεν κάνει καμία διαφορά αν το είχε στο νου του ο στιχουργός ή όχι, άσε που δεν αποδεικνύεται κιόλας.