Χειμερινοί κολυμβητές

Θυμαμαι ακομα την πρωτη φορα πως ξηνισαν τα μουτρα μου οταν ακουσα για πρωτη φορα την ιδιοριθμη φωνη του Μπακιρτζή να τραγουδα “Συχνάζεις στα μικρά καφέ” τοτε δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα γεινοταν ενα απο τα αγαπιμενα συγκροτιματα
Οπως θυμαμε πως παλι πως ξηνισα τα μουτρα μου οταν ακουσα το ιδιο κοματι να το ΣΚΟΤΩΝΕΙ ο Νταλαρας
Παροτι το συγκροτιμα το παρακουλουθω τα τελεφτεα 5 χρονια δεν εχω καταλαβει πως θα μπορουσαμε να ονομασουμε το ιδος της μουσικης που παιζουν
(Θα μου πιτε τορα με τι ασχολουμε και τι σημασια εχει, συνφονω αλλα να αφτο το δεμονιο να τα οριζεις ολα ειναι)
Το Διφονο ειχε γραψει καποτε οτι ειναι το ελληνικο Blues του βορα
Εγω 8α ελεγα οτι παιζουν με την λαικη μουσικη, αυτοσχεδιαζουν με αυτην και την κανουν κτιμα τους
με την δικια τους ιδιομορφη δυναμικη
Θα μπορεσουμε ομως να πουμε Μετα-ρεμπετικο την μουσικη τους ??

ΥΓ Νομιζο θα πρεπει να μπει ορθογραφικο στο Forum πριν σας βγαλω και τα δυο σας Ματια
ή ορθογραφικη λογακρισια

Εγώ άνετα και άφοβα θα συμφωνήσω μαζί σου φίλτατε Κυανέ.

Από τα φοιτητικά μου χρόνια τους παρακολουθώ (για την ακρίβεια from day one) και μόνο χαρά μου δίνουν τα – φαινομενικά – απλοϊκά τραγουδάκια τους. Εκείνη τη περίοδο όλη η παρέα ήταν άγρια τσιμπημένη με τα ρεμπέτικα και μόλις τους ακούσαμε, ρίξαμε έναν δίμηνο καβγά για το κατά πόσον είναι ρεμπέτικο ή μετά-ρεμπέτικο ή απλά λαϊκό.

Εγώ είχα (τότε και τώρα) τη γνώμη ότι παραείναι καλοί για να τους φορέσουμε χαρακτηρισμό. Κάποια στιγμή ο Μπακιρτζής (σε συνέντευξή του) μου επιβεβαίωσε την υποψία μου: είναι βαθιά επηρεασμένος από τις Σιτσιλιάνικες μελωδίες. Τώρα, θα μου πεις, τι σημασία έχει το τι λεει ο ίδιος αφού το έργο μιλάει μόνο του.

Μετά-ρεμπέτικο λοιπόν θα το έλεγα κι εγώ σκεπτόμενος όχι τη μουσική του δομή αλλά τον τρόπο λειτουργίας του.

Οσο για τον Νταλάρα, άσε καλύτερα… γιατί είμαι και λίγο αθυρόστομος.

ΚΚ

ΥΓ. Ως προς την ορθογραφία: Ναι, νομίζω πως πρέπει να παρέμβει αυτεπαγγέλτως ο εισαγγελέας.

Και κάνω την ερώτηση αγαπητοί ΚΚ και Κυανέ (καιρός να μας πεις το ονοματάκι σου, εδώ δεν είναι 09020323423…):

  1. Γιατί ένας καθαρόαιμος φάλτσος επιμένει να τραγουδά σε δίσκους, προκαλώντας την ευγενική καταγωγή μου (από μικρός στις όπερες της Βιέννης) και επιβαρύνοντας κι άλλο το ήδη ζορισμένο αυτάκι μου;
  2. Πώς μπορεί ένας με φάλτσο αυτί (γιατί περί αυτιού πρόκειται) να καταφέρνει να παίζει ένα όργανο (χαρακτηριστικό παράδειγμα ο δικός μας ο Αντρέας);
  3. Τώρα που χάσαμε και απ’ την Καλαμάτα μέσα στην έδρα μας, έχουμε ελπίδα να σωθούμε; Να το πω κι αλλιώς: Δέχεται ποδοσφαιρικές εκκλήσεις η Παναγιά της Τήνου ή μήπως πρέπει να παρακαλέσουμε κανα ινδιάνικο θεό ώστε να σωθεί η Προοδευτικάρα;

Mr Αρης το ονομα μου ειναι Νεκταριος Συλλιγαρδάκης
δεν μπορv ομος να καταλαβω γιατι μου την λες
που δεν γραφω το πραγματικο ονομα μου Τι και αν
με ξερης σαν κυανο (το ψεδονιμο μου στο δκτιο και
οχι μονο) ή σαν Νεκταριος αλλοστε ουτε καμια
βαρισημαντη δηλωση εκανα ουτε κανεναν εβρισα
οστε να αισθαθω τιν αναγγει να προσοπογραψω
Αν παλι απο περιεργια ρωτας απλα ρωταμε διχος
πολα πολα δεν κριβομε απο κανεναν

2,Αμ δεν σου αρεσει ο Μπακιρτζής μιν τον ακους
κανις δεν σε υποχρεωνει και ασε εμενα να τον ακουω που μαρεσει αλλοστε πραγματι ειναι πολυ ιδιομορφη η φωνη του για να αρεσει σε ολους οχι ομος φαλτση νομιζω

Οσο για την ορθογραφια sorry αλλα ειναι οτι καλητερο μπορο να κανω τοσα χρονια πολεμαμε αλλα δεν διορθωνεται

ερωτιση: το Αρης απο Αρηστοκλης βγενει??

Μην αρπάζεσαι ρε μεγάλε.
Απλώς ήσουν ο μόνος απ’ τους “τακτικούς” του Forum που χρησιμοποιούσε ψευδώνυμο. Μη βλέπεις παντού κακία. Πέστο απλή περιέργεια.
Για το Μπακιρτζή τα πράγματα είναι απλά. Οπως σωστά λες και συ κανείς δεν μπορεί να σου απαγορεύσει να τον ακούς έτσι κι εμένα κανείς δεν μπορεί να μου απαγορεύσει να δημοσιοποιώ τις απόψεις μου. Οσο για το φάλτσος… Ναι, είναι είναι φάλτσος.
ΑΝ

ΥΓ. Το Αρης βγαίνει απ’ το Αριστόβουλος.

sorry αν βγηκε λιγο περισοτερη επιθετικοτητα απο οτι επρεπε
Νεκταριος ο κυανος

Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, πάντως το Σκοπελίτικο μαναράκι καλά τα λέει!!Ο Πρόδρομος γαμάει και δέρνει με το καινούριο του ρεμπέτικο σουξέ “ΜΑΣΑΖ”!!!Τον βλέπω και θέλω να του σκίσω τα ρούχα, να τον γλείψω από την κορυφή μέχρι τα νύχια, να του ψιθυρίσω σιγανά στο αυτί:"Σιάξε μου το κορμί ατελείωτε έρωτα της ζωής μου!!!Αααααχχχχ…

Μάρκο, τρελό αγόρι, τι είν’αυτά που λες; Μα ακόμα δεν έχεις καταλάβι ότι ο μοναδεικός έροτας ενός ανθρόπου μπορή να είνε μόνο ένας: ο SOTIS; “Νιώθω να τελιώνω”, όπος λέι κι ο Θεός SOTIS, κάθε φορά που τον ακούο να βγάζει τα σόψυχα του μπροστά από το μικρόφονο!!

De mou lete re moutzotzabes tzinabete apo kaliarnta h den abelete ntip?
Giati ama den tzinabete elate na sas tone mpenabw egw.
Wra na …tzasoume twra.

Να ένας χλεχλές που ανακάλυψε τα Καλιαρντά του Πετρόπουλου 20 χρόνια μετά!
Αντε παιδί μου να πουλήσεις τις εξυπνάδες σου σε κάναν άσχετο. Εδώ τα ξέρουμε αυτά.

Re Kourounh xekola,den kanw epidixh kaliarntwn, apla peirazw tous pio panw florous, kala ta prohgoumena posting den ta eides, den exeis tipota na peis gia auta;
Gia de re…
:wink:

OK. Kαι που θες να ξερω οτι δεν είσαι στο ίδιο group ρε παληκάρι?
Αυτό, συν το ότι τα άλλα που γράφτηκαν είναι μαλακίες 3ης κατηγορίας.
Η δικιά σου ήταν 2ης, άρα άξιζε απάντησης.

(γνωριζόμαστε;)

Κ

Μια πολύ σημαντική ανάσυρση του συστήματος.