Χάθηκε ένας φίλος.

Χθές το απόγευμα ειδοποιήθηκα από τα παιδιά του, ότι πέθανε ο Σάκης Διαμαντίδης φίλος του ρεμπετικου και μέλος του φόρουμ με το ψευδώνυμο emel.

Προσβλήθηκε απο καρκίνο στους πνευμονες, το καλοκαιρι του 2007 και έκανε θεραπεια απο τοτε.
Εγώ τον γνώρισα όταν μου έδωσε μια 9χορδη κιθάρα που είχε στην κατοχή του,για να την επισκευάσουμε.
Ντόμπρος και ξηγημένος άνθρωπος.
Τα τραγούδια που μας ζήτησε, τα παιξαμε χθές στην Πριγκηπέσσα…

Θα σε θυμόμαστε παντα φιλε Σακη !!!

Έγινε σήμερα η κηδεία του Σάκη, στο Βύρωνα, στις 3.00 το μεσημέρι.

Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Έμεινα άφωνος μόλις το διάβασα!

Αν θυμάμαι καλά ήταν μαζί μας στη συγκέντρωση του Φόρουμ στον Ασπρόπυργο! Μου τον είχε γνωρίσει ο Γιώργος ο Βαβουλές και είχαμε πάει μαζί σε μια ταβέρνα στον Ταύρο στην Πειραιώς που τραγουδούσε τότε η Κυριακή. Από το λίγο που τον γνώρισα έμεινα με την εντύπωση ενός πολύ αξιόλογου, ήπιου και αγαπητού ανθρώπου. Μάλιστα τελευταία είχα ξαναδιαβάσει και κάποια post δικά του.

Τι να πει κανείς! Ματαιότης, ματαιοτήτων! Κρίμα και πάλι κρίμα!

Ναι, δυστυχώς μας άφησε και ο Σάκης, ο εξαίρετος φίλος μας Θανάσης Διαμαντίδης…
Η ανακοίνωση της απώλειάς του, προχτές το πρωί από τη γλυκύτατη, τόσο γενναία και πολυαγαπημένη του σύζυγο Λέα, με έκανε να ξεσπάσω κι εγώ σε λυγμούς…

Ο Σάκης ήταν πολύτιμος φίλος για όλους εμάς τους λάτρεις τού λαϊκού τραγουδιού. Η προσφορά, η γνώση, το μεράκι του και η ανιδιοτέλειά του ήταν απαράμιλλες.
Ο Σάκης ήταν ακόμα σπουδαιότερος φίλος για όλους όσους τον γνώρισαν… Η έξω καρδιά του, η καλή παρέα του, η γλυκύτητά του, το χιούμορ του, η σωφροσύνη του, η σοφία του μαζί με την ηρεμία, την γαλήνη και την “παιδικότητά” του ήταν μαθήματα για όλους εμάς που τον γνώριζαν.

Ένιωσα την ανάγκη να τα πω δημόσια όλα αυτά, γιατί ο Σάκης ήταν ένας κύριος, ένας άρχοντας κι ένας σπάνιος άνθρωπος. Και με τη θυμοσοφία και φιλοσοφία τού γνήσιου λάτρη και μελετητή τού λαϊκού μας τραγουδιού και με τη συνεπή στάση ζωής για όλα αυτά.

Ας ευχηθούμε καλό κουράγιο και μεγάλη δύναμη για τη σκληρή αυτή απώλεια και στους αγαπημένους του γιούς Αλέξανδρο και Διαμαντή, στην πολυαγαπημένη του μητέρα κ. Κατερίνα και στη αχώριστη και λατρεμένη του Λέα.

Σάκη, θα σε θυμόμαστε πάντα!
Μας δίδαξες και μας πρόσφερες τόσα πολλά…

(*** για τους νέους διαδικτυακούς φίλους έχω να πω πως πάρα πολλά σπάνια ηχογραφήματα ο Σάκης τα πρόσφερε απλόχερα σε όλους μας… και σίγουρα όλοι οι λάτρεις του λαϊκού τραγουδιού έχουν πολλά πράγματα από το προσωπικό του αρχείο.***)

Θα τραγουδάμε και θα τσουγκρίζουμε για σένα, πάντα !
Στη μνήμη σου, αγαπημένε μας φίλε…

ΥΓ:
Δημήτρη και Ελένη, σας ευχαριστώ που κάνατε το ποστ. Είμαι ακόμα εκτός Αθήνας, για κάποιον άλλον φίλο που περνάει κι αυτός δύσκολα… κι έκανα αγώνα να βρω ίντερνετ.
Εύχομαι, σύντομα στο μνημόσυνο για τη θύμησή του, να μαζευτούμε να του τραγουδήσουμε.
Ξέρω πόσο πολύ θα το ήθελε !

Καλό ταξίδι στον φίλο, πολύ δύναμη για την οικογένειά του.

Σχετικά με τον χρήστη emel
Φύλο: Άνδρας
Επάγγελμα: Τώρα πιά…κάααααθομαι
Πόλη: Αθήνα
Χώρα: Ell;ada
Αγαπημένος Συνθέτης: Όλοι
Ταβέρνα…
Προτερήματα: Παρακαλώ???
Ελαττώματα: Ασ’ τα να πάνε…
Μου αρέσει: Ό, τι φέρνει ευτυχία, χαρά, γαλήνη,…
Δε μου αρέσει: Ό,τι προκαλεί πόνο, δυστυχία, θλίψη, βάσανα…
Αξιολόγηση του φόρουμ: Αφού το παρακολουθώ, μ’ αρέσει
Το forum μας έγινε φτωχότερο!
Καλό ταξίδι στη γαλήνη φίλε μας, η απώλειά σου δυστυχώς προκάλεσε ότι δεν σου άρεσε στους οικείους σου… Τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια.
Θοδωρής Ασημακόπουλος

Αυτή η 9χορδη κιθάρα με το διπλό μπράτσο, έγινε η αφορμή να γνωριστούμε από κοντά με το Θανάση…

Μετά από σχετική συζήτηση στο φόρουμ , μου τηλεφώνησε και ήρθε να γνωριστούμε από κοντά και να μου δείξει το όργανο. Περάσαμε ένα όμορφο πρωϊνό κουβεντιάζοντας γιά πολλά…Ξαναβρεθήκαμε κανένα μήνα μετά, που ήρθε να πάρει την κιθάρα που μούχε αφήσει (χωρίς να του το ζητήσω !) γιά να τη δω καλύτερα. Μόνο τηλεφωνικά μιλήσαμε, αργότερα . Την τελευταία φορά μου ανάφερε και την περιπέτεια της υγείας του, με πολύ ψυχραιμία και αισιοδοξία…

Από το λίγο που τον γνώρισα, είχα ακριβώς την αίσθηση όσων πολύ εύστοχα περιέγραψε πιό πριν ή Ιωάννα. Ενός ανθρώπου που σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή …
Στους δικούς του, που δε γνώρισα, θέλω να εκφράσω τα θερμά μου συλλυπητήρια.

Απ΄την επάρατο έφυγε την τετάρτη και ο Λάκωνας Οργανοποιός Αργύρης Πρόκος.
Καλό ταξίδι και στους δύο.

Καλό ταξίδι σάκη. Τον γνώρισα μία φορά, καλός άνθρωπος. Συλληπητήρια στην οικογένειά του

Εμένα μου έχει βοηθήσει πολύ, απλόχερα όπως έγραψε η Ιωάννα. Δεν θα το ξεχνάω ποτέ.
Θέρμα συλληπητήρια στην οικογένειά του.

Θέρμα συλλυπητήρια και καλή δύναμη στην οικογένειά του.:106:

Θαναση δε σε γνωρισα
για να `μαι ειλικρινης
μα ακουσα απο φιλους σου
πως ησουν “ευγενης” …

ενα υποδειγμα “ανθρωπιας”
με κεφαλαια “ΑΝΤΡΑΣ”
αρχοντας , τιμιος , σωστος
αυτο που λεμε “μαγκας” …

εκει επανω που θα πας
παιξε με τις ευχες μας
κατι δικο σου και για μας
καντο , για τις ψυχες μας …

ολοι οσοι σ` αγαπησαν
θελουν να σε θυμουνται
ονειροπολο , στοχαστη
κι οχι να σε λυπουνται …

καλο ταξιδι , φιλε μου
και γω λεω αμανεδες
δεξου τους , μεσα απο την καρδια

  • στους αποθετω τρυφερα -
    σαν ματσο … μενεξεδες …

Γεια σας, είμαι ο Αλέξανδρος, ο γιος του Σάκη. Μπήκα μια τελευταία φορά με το λογαριασμό του πατέρα μου, για να σας ευχαριστήσω προσωπικά και εκ μέρους της οικογένειάς μου για τα συλλυπητήρια, τα καλά λόγια σας και τους όμορφους στίχους που γράψατε. Να είστε όλοι καλά και να θυμάστε τις ωραίες στιγμές.

Ήθελα επίσης να σας ενημερώσω ότι το μνημόσυνο για τα σαράντα θα γίνει αυτό το Σάββατο 6 Ιουνίου ώρα 9:10 το πρωί στο νεκροταφείο του Βύρωνα.

Μπράβο ρε παλίκαρε! :109: Εμένα, προσωπικά, με συγκίνησες…

Πέρασε σχεδόν ένας χρόνος από τότε που ο πατέρας μου και φίλος πολλών εδώ έφυγε από κοντά μας. Το Σάββατο, 24 Απριλίου 2010, ώρα 10:10 το πρωί θα γίνει στο κοιμητήριο του Βύρωνα το ετήσιο μνημόσυνο. Καλούμε τους φίλους του να μας συντροφεύσουν για να τιμήσουμε μαζί τη μνήμη του.

Αλέξανδρος Διαμαντίδης