Τραγούδια του Χιώτη

Μπράβο παιδία
Το ρεμπέτικο forum αλλάζει και ομορφαίνει συνεχώς από ότι βλέπω.
Αν κάποιος έχει τα 2 τραγούδια του Χιώτη θα μπορούσε να μου τα στείλει στο

constantinos_k@walla.com

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος

ʼρη ευχαριστώ
Σε ευχαριστώ για το τραγούδι που μου έστειλες . Σήμερα κοίταξα το email μου και το είδα. Τις τελευταίες μέρες είμαι λίγο πνιγμένος με τη δουλειά και σήμερα κατάφερα να βρω χρόνο να μπω πάλι στο forum.

Υπάρχει κάποια από τις δυο αυτές εκτελέσεις ;
«ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ [Μανώλη Χιώτη]
1η εκτέλεση: Θανάσης Ευγενικός – Μαίρη Λίντα (1952, ODEON G.A. 7871).
2η εκτέλεση: Στέλιος Καζαντζίδης – Ζωή Νάχη (1953;, Columbia D.G. 7137).

Ευχαριστώ και πάλι

Κωνσταντίνος

Θα στο στείλω μόλις μπορέσω…
ΑΝ

Παιδες στο νεο τευχος του περιοδικου “ΛΑΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ” υπαρχει cd με 12 διαμαντια του ΧΙΩΤΗ εποχης '46-'52. Μεσα ειναι και η “Παραξενη κοπελλα” το “Ωρες τωρα σε κρυφοκοιταζω” και αλλα…
Αυτη τη φορα ο Κοντογιαννης και η παρεα του μας
βγαλανε τα σπασμενα -αυτο για το Σακη που ειχε παραπονα απο το προηγουμενο τευχος.
Φαινεται οι μαγκες μπαινουν στο φορουμ !!

Filoi tou forum,
8a h8ela na sas zhthsw me th seira mou kai gw mia xarh. En opsi diplwmatikhs ergasias xreiazomai tis prwtes ekteleseis(shmantiko auto) 2 tragoudiwn tou Xiwth:

  1. To palio mou mpouzoukaki
  2. Esu eisai h aitia pou upoferw
    Ean ta exete 8a sas parakalousa 8erma na mou ta steilete sto mail mou tiliosharis@yahoo.com
    Euxaristw polu
    p.s. Zhtw sugnwmh gia ta greeklish

Τώρα ΝΑΙ, μάλιστα. Στο τεύχος αυτό είναι σχεδόν άψογοι (αν μας έδειναν και τα στοιχεία των δίσκων γραμμοφώνου, θα ήταν πιο πλήρεις). Το CD, αυτή τη φορά, είναι πολύ καλό. Πράγματι τα κομμάτια ΟΛΑ, είναι ακυκλοφόρητα. Και η ύλη του περιοδικού καλή, ιδιαίτερα η συνέντευξη του Ρακοσυλλέκτη από την Βαγγελιώ Μαργαρώνη-Καρμανιόλα. Η συνέχεια της δισκογραφίας του Μητσάκη, με ελλειπή στοιχεία. Σε γενικές γραμμές όμως, νομίζω, πως το επίπεδο του περιοδικού ανεβαίνει. Και ανεβαίνει συνεχώς και σταθερά.

  • Γιώργο Β., να είσαι βέβαιος πως σίγουρα παρακολουθούν το φόρουμ. Ο Γ. Κοντογιάννης, τουλάχιστον, οποσδήποτε…
    (Ρε φίλε, παρακολουθείς το e-mail σου? Σου έστηλα εδώ και μέρες πληροφόρηση για την DB που ρωτούσες και είχα σκοπό να σου στείλω και άλλη, αλλά δεν πήρα ακόμα απάντηση! Έχεις πρόβλημα;).

Σ.Π.

Παιδιά θα ήθελα και εγώ αν μπορείτε να μου στείλετε τα τραγούδια του Χιώτη.Επίσης είμαι πολύ περιέργος να ακούσω το “Εξω βουη και χαλασμος” του (Θεού) Μάρκου.Δεν το έχω ακούσει ποτε… Όποιος έχει την καλοσύνη το mail μου είναι: democrates_ph@yahoo.gr
Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Ελα Σακη ναι υπαρχει προβλημα το pc μου ειναι για σερβις και αναβαθμιση και στελνω που και που κανενα ποστ απο ενα φιλο δικηγορο εδω διπλα.
Αυτος δεν ηταν στο ιντερνετ οποτε καθε φορα ερχομαι εδω με καλωδια για τη συνδεση και οπως καταλαβαινεις δεν εχω ρυθμισει το outlook.
Πιστευω Παρασκευη να ειμαι παλι πισω.
Παντως θα προσπαθησω να δω τα μαιλ τωρα απο την hol.
Τα λεμε

Γεια σας . Είμαι νέος στο φόρουμ αν και σαν απλός επισκέπτης έχω έρθει αρκετές φορές στις σελίδες και στις συζητήσεις του.
Βρέθηκα πάλι στο ρεμπέτικο φόρουμ αναζητώντας ένα τραγούδι του Χιώτη – Νάχη το ‘ʼνοιξε και μετάνιωσα ‘ το οποίο ψάχνω αρκετό καιρό να βρω κάπου. Αν και στη συλλογή μου έχω παρά πολλά τραγούδια δυστυχώς αυτά τα δυο δεν τα έχω ούτε ακόμη και σε κασέτα. Το δεύτερο είναι αυτό με την Πάνου.
Αποφάσισα να γίνω μέλος στο φόρουμ μιας και τα ακούσματα μου προέρχονται από το ρεμπέτικο και το λαϊκό τραγούδι και ελπίζω στην παρέα σας να μάθω πράγματα που αγνοώ γιατί ποτέ κανείς δεν μπορεί να πει πως είναι γνώστης τον πάντων.
θα παρακαλούσα αν κάποιος γνωρίζει αν τα συγκεκριμένα 2 τραγούδια εμπεριέχονται σε κάποια συλλογή να μου πει σε πια βρίσκονται.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κωνσταντινος

Καλωσήρθες Κωνσταντίνε…

Ευχαριστώ Σωτήρη.
Μιας και κάνω μια μικρή ταξινόμηση στο αρχείο με τα τραγούδια που έχω στον υπολογιστή μου βρήκα την ευκαιρία και μπήκα πάλι στις σελίδες του φόρουμ.
Αν και η δουλειά μου δεν έχει σχέση με μουσική αλλά με υπολογιστές η μουσική είναι η μεγάλη μου αδυναμία και ας μην ξεχνάμε τα λόγια του Πλάτωνα Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΙΝΕΙ ΦΤΕΡΑ ΣΤΟ ΝΟΥ.
Η δουλειά που έχετε κάνει εδώ μέσα είναι φανταστική. Μόνο με την ανταλλαγή της γνώσης δεν θα χαθεί το είδος της μουσικής που αγαπάμε.
Θέλω επίσης να ευχαριστήσω το Γιώργο Παναγιωτακόπουλο που μπήκε στον κόπο να απαντήσει στο email μου
Θα παρακαλούσα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει πως η που μπορώ να βρω τα δυο αυτά τραγούδια του Χιώτη.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κωνσταντίνος

Κωνσταντίνε, κι’ από μένα, καλώς ήρθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ.
Για τα δυο τραγούδια του Χιώτη που ρωτάς, θα κοιτάξω τη D.B. μου και θα σου απαντήσω σύντομα.

Σ.Π.

Ευχαριστώ Σάκη
Οποιαδήποτε στιγμή έχεις χρόνο με την ευκαιρία σου κοιτάζεις και μου λες.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον κόπο που σε βάζω να κάνεις .

Κωνσταντίνος

Υπαρχει καποιος φιλος που να γνωριζει σε ποιες ελληνικες ταινιες εχει συμμετασχει ο Μανωλης Χιωτης?

Μια που έχω πρόχειρη είναι " Ο Ατσίδας "…παίζει ένα τρελό σόλο “Με κυνηγούν τ’ αδέρφια σου” και κάποιο άλλο…άπαιχτο…και σαν ταινία πολύ γέλιο…

Εχω κανει και γω μια μικρη λιστα με τις παρακατω ταινιες,
1.Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης.(Θανάσης Βέγγος-1963)
2.βίλα των οργίων (Κωνσταντάρας)
3.Κρουαζιέρα στη Ρόδο(1960 σκην. Δαλιανίδης, Κωνσταντάρας)
4.Μερικοί το προτιμούν κρύο(Λάσκαρη,Βλαχοπούλου, Ηλιόπουλος,Βουτσάς)
5.Μην είδατε τον Παναή(Θ.Βέγγος)
6.Ο Δημος απ τα Τρικαλα.(Χατζηχρηστος)
Αν καποιος αλλος φιλος ξερει καποια ακομη ταινια ας το αναφερει.

Επίσης να προσθέσουμε το “Σωφεράκι” με το Μίμη Φωτόπουλο . Ο Χιώτης παρέα με τον Τατασόπουλο (με … τσιγκελωτά μουστάκια) παίζουν στο μαγαζί που πηγαίνει ο Φωτόπουλος με τη Σπεράντζα Βρανά (στην αρχή της ταινίας) το “Σβήστε με απ’ το χάρτη”.

γιώργος

Παρεπιτπόντως, όσοι δεν ενεφανίσθησαν στο Βόλο, απλώς … ΈΧΑΣΑΝ !!!

και :
ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΩΝΑΚΙ, 1959, του Γιάννη Δαλιανίδη
ΕΝΑΣ ΒΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ, 1959, του Γιάννη Δαλιανίδη
ΦΤΩΧΑΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑΔΕΣ, 1961, του Ορέστη Λάσκου
Ο ΔΗΜΟΣ ΑΠ’ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ, 1962, του Γιάννη Δαλιανίδη
ΤΥΦΛΑ ΝΑΧΕΙ Ο ΜΑΡΛΟΝ ΜΠΡΑΝΤΟ, 1963, του Ορέστη Λάσκου
ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΣΩΦΕΡΙΝΕΣ, 1964, του Κώστα Στράντζαλη
και !!!
ΧΑΜΕΝΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ, 1948, του Νίκου Τσιφόρου
(ο Χιώτης μαζί με τον Σπαγγαδώρο τραγουδούν το “Εσύ είσαι η αιτία που υποφέρω”.)


ΣΗΜ. Ο Γιώργος Ζαμπέτας είδε αυτή την ταινία πολλές φορές γιατί… του γούσταρε… η ταξιθέτρια!!!

Καλησπέρα παιδιά! Μία ακόμη ταινία στην οποία παίζει ο Χιώτης είναι “Ο Ατσίδας” (Ηλιόπουλος, Λάσκαρη, 1961 ή 1962).