Τραγούδια σχετικά με τον πόλεμο του '40

Προσπαθώ να βρώ ποιά λαικά τραγούδια έχουν γραφτεί για τον πόλεμο του 40.
Γνωρίζω τα παρακάτω :
1)Γεια σας φανταράκια μας (Μ.Βαμβακάρης)
2)Αν φύγουμε στον πόλεμο “”"
3)Χαιδάρι “”"
4)Τους Κενταυρους δεν φοβάμαι(Δ.Γκογκος)
5)Ψηλα βουνά κι απάτητα “”"
6)Ναναι γλυκό το βόλι “”"
7)Στης Αλβανίας τα βουνά (Α.Χατζηχρήστος)
8)Ο Σαλταδόρος (Μ.Γενίτσαρης)
9)Επιδρομή στον Πειραιά “”"
10)Μαυραγορίτες “”"
11)Στελιος Καρδάρας “”"
12)Κάνε λιγάκι υπομονη (Β.Τσιτσάνης)
13)Χτίζουν και γκρεμ Καστρα “”"
14)Ο αδερφός τον αδερφό (Ο.Μοσχονάς)
15)Κάποια μάνα αναστενάζει (Μπακάλης-Τσιτσανης)
16)Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι (Α.Καλδάρας)

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει κι άλλα τραγούδια να συμπληρώσει την λίστα.

Γεια σου Σωτήρη,

Στο βιβλίο του Νέαρχου Γεωργιάδη “Ρεμπέτικο και πολιτική” υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές σε τραγούδια με θέμα τον πόλεμο του 40 και τα κατόπινα χρόνια. Αφιερώνει συνολικά έξι κεφάλαια στα τραγούδια του πολέμου, της Κατοχής και του Εμφύλιου, και αναφέρει πολλά τραγούδια. Σίγουρα θα έχεις το βιβλίο, αλλά αν δεν το έχεις μπορώ να καταγράψω όσα περιέχονται (:wink: εκεί σε άλλο μήνυμα.

Εύα

Σωτήρη, τα (12)-(16) δεν αναφέρονται στον πόλεμο του 40 αλλα στον εμφύλιο. Αν λάβεις λοιπόν και αυτήν την περίοδο υπόψην, προσθέτεις τον “Ανταρτόπληκτο” του Μπακάλη, τους δυο “Τραυματίες” (έναν του Μπακάλη και έναν του Τσιτσάνη) και την “Νοσοκόμα” του Παπαιωάννου. Αν θυμηθώ και κανένα άλλο, θα στο πω…

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Η αναζήτηση μου σαφώς αφορά και τον εμφύλιο , το Βιβλίο του Νέαρχου το έχω Εva και θα το κοιτάξω ,ευχαριστώ για την προσφορά σου.
Φραγκίσκο όσα απο τα παραπάνω τα έχεις σε πρώτες ρίχτα σε ενα σιντακι.

Σωτήρη γειά,
τα τραγούδια που ζητάς είναι από ρεμπέτες (απ’ότι φαίνεται και από την λίστα σου) η ΚΑΙ λαικά?
Εχω ένα δίσκο με τον Καζαντζίδη-Μαρινέλλα με τίτλο “Καταχνιά” απαγγελία του Δ.Μυράτ, αναφέρωνται στην κατοχή.
Επίσις έναν δίσκο με τίτλο “Τραγούδια του Μεσοπολέμου” αυθεντικά τραγούδια της εποχής 1920-1940 (όχι αποκλειστικά ΓΙΑ τον πόλεμο).

Ναι Σώτο,
μην ξεχάσεις τον ανταρτόπληκτο…
ΑΝ

Να προσθέσουμε τον “Μπενίτο” με Μάρκο, Χατζηχρήστο (είναι remake του “Αντώνη του Βαρκάρη”), το “Σ’ ένα τσαντήρι Αλβανικό” (δεν θυμάμαι τον ακριβή τίτλο) με τους ίδιους (remake της “Μαριγούλας μανταλένας”) και το “Φεύγω Λενιώ” του Περιστέρη με τον Π. Σάμη. Αν θυμηθώ κάτι ακόμα, επανέρχομαι…

Για το σιντάκι, δύσκολο να γίνει άμεσα. ʼμα ξεμπλέξω με την μετακόμιση, θα το φτιάξουμε.

Για τον “Ανταρτόπληκτο” τι να πω, ρε ʼρη? Εγώ τον έφτιαξα και φταίω που υπάρχει? Ή να μην τον αναφέρω καθόλου να τον φάει η μαρμάγκα?

Πλάκα κάνω ρε Φρανκ…
Σώτο υπάρχει και το …διεθνιστικό “Η μπόμπα” του Κ.Ρούκουνα.
ΑΝ

Όχι μόνο διεθνιστικό, αλλά και διαχρονικό, όπως το τραγουδάω… εγώ ο ίδιος στις συναυλίες του “Καφέ Αμάν” με κανινούργιους στίχους:

Αχ Αμέρικα πανούργα
δολογόνα και κακούργα
που γυρνάς σε ξένους τόπους
και ρημάζεις τους ανθρώπους.

Τώρα πούχεις και τον Μπους
που χρωστάει της Μιχαλούς
τούχει φύγει το τσερβέλο
και θα γίνουμε φουρνέλλο

ή, ενίοτε, μπορντέλλο.