Τρίο Μουτσάτσος(Πολυμέρης και Αφοί Μαλλίδη)

στο έσώφυλλο αυτου του 2LP, αναγράφεται Μ Μαλλίδης, μπαγλαμά
Z(3)

γνωστό όνομα, το βλεπουμε σε πολλά εξώφυλλα (να παίζει κιθάρα)

και εδω (50 χρόνια Ρεμπέτικο)


με λιγο ψάξιμο έφτασα σε ενα αφιέρωμα του Ελληνιάδη για τον Νικο Μαμαγκάκη. πολυ ενδιαφέρον άρθρο, γιατι αναφερεται και στους Μουσικούς οι οποίοι γνώριζαν μουσικη γραφή.
και ιδού ξανά το όνομα Μαλλίδης.

και απο εκει ολα ηταν εύκολα.

τριο Μουτσάτσος.
Φώτης Πολυμέρης, και Αφοί Μαλλίδη (Γιώργος και Χαράλαμπος η Μπάμπης).

Ρένα Βλαχοπούλου και  ΤρίοΜουτσάτσος Ναύπακτος 1942

ο Γιώργος εγραψε πολλα τραγούδια.
62 βλέπω στο stixoi-info.

ο Γιώργος γεννήθηκε το 1914
τα υπόλοιπα βιογραφικά των θα συμπληρωθούν εν καιρό.
στο discogs βλέπουμε μονον αυτα.

https://www.discogs.com/artist/2495774-Γιώργος-Μαλλίδης

εδω απο Ελληνική ταινία με Δέδε.
6 κιθαρίστες στο πάλκο.
συμφωνα με τον thanosGR bouzouki chanel ειναι…

Δέδες, Αφοι Μαλλίδη (6 κιθαρίστες)

<Από την ταινία “Έλα στο θείο” (Σκην./Σεν. Νίκος Τσιφόρος) του 1950. Το ζεύγος Τόλης και Λίτσα Χάρμα (Ντούο Χάρμα) το 1950 σε δυο μουσικές σκηνές τις ταινιας, τραγουδούν ζωντανά δυο τραγούδια τους, “Το ξυράφι και τ’ ακόνι” & “Σαν ποντίκι με τη γάτα” (οντε μπρε). Μουσική Εκτέλεση / Ορχήστρα με (5) Κιθάρες, (πρωτη σειρα απο δεξια): Σολιστας, πρωτη κιθαρα Μπαμπης (Χαραλαμπος) Μαλλιδης. *Δευτερη κιθαρα Γιωργος Μαλλιδης (συνθετης - μεγαλύτερος αδελφος). Τριτη κιθαρα - σολιστας Γιαννης Δεδες. Πισω;;, Κώστας Σεϊτανίδης, Στρατος Τυρταίος, Πάνος Μακρής, Σταύρος Μπογιαντζόπουλος. *Γιωργος, Μπαμπης Μαλλιδης και Φωτης Πολυμερης αποτελουσαν το “Τριο Μουτσατσος”>

Στρ. Διονυσίου (Γ. Μαλλίδης)



images(1)
images(2)
images(3)
images(4)
ponas ma to kryveis

εδω παίζουν (τριο Μουτσάτσος) το “βαλς της μοναξιας”.
μου το εμαθε ο δάσκαλος μου Γιώργος Παπαστάθης, αλλα δεν μου ειχε πει για τους αδελφούς Μαλλίδη!

ας θυμηθούμε και αυτο.

5 «Μου αρέσει»

Δηλαδή ένας μουσικός που πάταγε εξίσου στο λαϊκό όσο και στο ελαφρό τραγούδι της εποχής του, ε;

Πόσο συνηθισμένο ήταν άραγε κάτι τέτοιο; Σίγουρα έχουμε δει κι άλλους που το έκαναν, όμως ήταν ο κανόνας ή η εξαίρεση;

Τις σκλαβες του πασα μας ελεγε συνεχεια ο στρατος ο βυρων να το βρουμε και να το μαθουμε. Του αρεσε πολυ.

2 «Μου αρέσει»

Συγγενής άραγε του κιθαρίστα και συνθέτη ταγκό και ελαφρομάγκικων Γιώργου, και του επίσης κιθαρίστα και συγγραφέα μεθόδου Σταμάτη;

Θυμίζω

1 «Μου αρέσει»

Αυτοβιογραφία του γνωστού καλλιτέχνη Φώτη Πολυμέρη.

3 «Μου αρέσει»