Το φτωχομπούζουκο (ή φτωχοκάλυβο;)

Μήπως κανείς έχει το τραγούδι του Χιώτη ‘Το φτωχομπούζουκο’ ή ‘Το φτωχοκάλυβο’ (δεν θυμάμαι ακριβώς) με τη Ρένα Ντάλια πρίμο και Καζαντζίδη σεγόντο, που ερμήνευσαν στις αρχές της δεκαετίας του '50;

Αν ναι, παρακαλώ ας μου στείλει μύνημα στο
my8os@in.gr

Ευχαριστώ.

Είναι το ΦΤΩΧΟΚΑΛΥΒΟ. Δεν είναι η Ρένα Νταλλια, αλλα η Σεβας Χανούμ (=Σεβαστή Παπαδοπούλου). Είναι του 1956. θα ψάξω και ίσως το έχεις αύριο-μεθαύριο

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες Φραγκίσκε.

Για νάμαστε σίγουροι μιλάω για το τραγούδι που αρχίζει έτσι:
‘Σ’ αυτό το φτωχοκάλυβο με άφησες μια μέρα
γιατί καλά το ήξερες πώς θα γενώ μητέρα
τώρα είμαι μια μητέρα με παιδί χωρίς πατέρα’

Αν γίνεται το μπιτρέιτ να είναι τουλάχιστον 128 παρακαλώ. Και πάλι θενκς!

“…τώρα είμαι μια μητέρα με παιδί χωρίς πατέρα”.
Τι ζεϊμπέκαρος και τι εισαγωγή ρε παιδί μου, και να 'χει τέτοιους “μελό” στίχους! Αμαρτία μεγάλη. Αντε τώρα να σηκωθείς να το χορέψεις… Θα σου πετάξουνε σερβιέτες ή προφυλακτικά…
ΑΝ

Για σπρώξτε το και κατά εδώ:
k.kourounis(παπάκι)gnomon.com.gr
(βάλε αντί ‘παπάκι’ ένα ‘@’)
Θένκξ

>Δημήτρη, θα σου είμαι (δις) υπόχρεος.

Ας ξεμπερδέψουμε τα πράγματα:

  1. Έχει δίκιο ο Δημήτρης που αναφέρεται στο ντουέτο Ρ. Ντάλλια - Στ. Καζαντζίδης και με τη σειρά του έχει δίκιο και ο Φραγκίσκος που αναφέρεται στο “ΦΤΩΧΟΚΑΛΥΒΟ” του Μ. Χιώτη και στη Σ. Χανούμ.

  2. Πρόκειται για δύο διαφορετικές εκτελέσεις του ίδιου τραγουδιού:
    1η εκτ.: Ρένα Ντάλλια - Στ.Καζαντζίδης (1952), και
    2η εκτ.: Σεβάς Χανούμ - Μ. Χιώτης (1953).

  • Μια και αναφέρθηκε επίσης από το Δημήτρη και το “ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ”, πάλι του Μ. Χιώτη, να υπενθυμήσουμε πως κι αυτό κυκλοφόρησε την ίδια περίοδο, επίσης σε δύο υπέροχες εκτελέσεις:
    1η εκτ.: Θανάσης Ευγενικός (5/10/1953), και
    2η εκτ.: Σταύρος Τζουανάκος (29/10/1953)

(Βλέπε και βιογραφία - εργογραφία του Μ. Χιώτη που ανάβασα παλαιότερα στο φόρουμ).

Σ.Π.

Σάκη έχεις απόλυτο δίκιο. Τώρα ακούω το τραγούδι που μού 'στειλε ο Φραγκίσκος (σε ευχαριστώ!) και είναι άλλη εκτέλεση. Την άλλη με τους Ντάλλια/Καζαντζίδη την έχω αντιγράψει από το ραδιόφωνο αλλά μού κόβεται στη μέση :frowning:

με το φτωχομπουζουκό μου
τραγουδάω τον καημό μου
μια γυναίκα να ξεχάσω δεν μπορώ…

αυτό είναι, έτσι;

γνωρίζετε μια εκέλεση με τον Λουκά Νταράλα; Σας αρέσει;

όσο για το ΦΤΩΧΟΚΑΛΥΒΟ… πότε ηχογραφήθηκε με τη Μαίρη Λίντα και τον ίδιο τον Χιώτη στο μπουζούκι;

γεια

Παιδιά, εάν έχει βρεθεί το κομάτι θα το ήθελα και γω.


[COLOR=Blue]Από συντονιστή: Όπως σου παρατηρεί και ο Δημήτρης (παρακάτω), στο φόρουμ αυτό δεν επιτρέπονται ανταλλαγές ηχογραφήσεων ή παρτιτούρας κομματιών και επιπλέον, απαντάς σε ένα θέμα που από το 2003 δεν έχει ανανεωθεί.
[/COLOR]

Ρε Άκη, είσαι μέλος από τις 31-8-2006 και δεν έμαθες ακόμα ότι οι ανταλλαγές τραγουδιών κ.λ.π. ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ σε αυτό το φόρουμ?

εδω περιμενει απαντηση απο συζητηση του 2003!!!
ΤΡΕΛΑ!!

Παιδια με το μπαρντόν, δεν το θυμήθηκα καθόλου, και όταν βρήκα αυτή τη συζήτηση δεν είδα ημερομηνία με τπτ.

AO 5111  A

2 «Μου αρέσει»