Το ρεμπέτικο στη γαλλική τηλεόραση - Εκπομπή Tata Concept (25/11/2022)

Χθες, Παρασκευή 22/11, στο Παρίσι, μαζί με τον Κωστή Παπαλουκά και τον Jéremie Fabre, ήμασταν καλεσμένοι στην γαλλική εκπομπή του καναλιού Radio TV - Arts Mada, της παρουσιάστριας Aissatou Kobor, “Tata Concept”, για να μιλήσουμε για το ρεμπέτικο και να παρουσιάσουμε κάποια κομμάτια στο γαλλικό κοινό. Στην εκπομπή ήταν επίσης μαζί μας ο Αχιλλέας Χαραλαμπίδης, ιδιοκτήτης του ελληνικού εστιατορίου “Varia” στο Παρίσι, καθώς και ο Mamko Mamadou Cissoko, μουσικός του παραδοσιακού αφρικανικού οργάνου Kora.

Εκεί πέραν ότι παίξαμε κομμάτια, μιλήσαμε για το πώς γνωρίσαμε το ρεμπέτικο, πώς συναντηθήκαμε μεταξύ μας, τη ζωή μας στο Παρίσι και άλλα πολλά. Δυστυχώς η εκπομπή είναι στα γαλλικά οπότε για όσους δεν γνωρίζουν την γλώσσα θα είναι λίγο δύσκολο να την ακολουθήσουν ολόκληρη. Παρ’ όλα αυτά μπορείτε να ακούσετε τα κομμάτια που παίξαμε.

Στο τέλος της εκπομπής είχαμε την ευκαιρία να πραγματοποιήσουμε μια όμορφη μουσική “γνωριμία” - “συνάντηση” αφρικανικής/ρεμπέτικης μουσικής μαζί με τον Mamko η οποία παρ’ ότι σύντομη ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.

Μπορείτε να δείτε την εκπομπή από εδώ:

Ή να ακούσετε ένα-ένα τα κομμάτια που παίξαμε από εδώ:

09:06: Σόλο Σέρβικο
16:28: Εγώ θέλω πριγκιπέσσα
21:13: Τσιγγάνα
27:57: Για σένα μαυρομάτα μου
35:09: Βαδίζω με παράπονο
52:56: Μαγεμένη αραπιά και Μισιρλού:

Και μπορείτε να ακούσετε την “μουσική γνωριμία/συνάντηση” με τον Mamko στο τέλος της εκπομπής από εδώ.

Ήταν πραγματικά πολύ όμορφη εμπειρία!

20 «Μου αρέσει»

Πολλά συγχαρητήρια Χρήστο και εις ανώτερα !
Ενδιαφέρον το ότι στην Γαλλία κάνουν αφιέρωμα σε παραδοσιακές ξένες μουσικές.

2 «Μου αρέσει»

Μπράβο, παιδιά. Μου χαρίσατε ένα κυριακάτικο πρωινό με ρεμπετοπαρισινό αέρα. Κοντέψατε να κάνετε και τον Mamko … Μαμκορεμπέτη :slight_smile: (Πόσο γόνιμες αυτές οι συναντήσεις, ε; - και, βέβαια, βασική προϋπόθεση η ανοιχτοσύνη των κοινωνιών γι’ αυτές.
Ευχαριστούμε, Χρήστο!

2 «Μου αρέσει»

Μα και το Mamko απο το (αρχαιο ελληνικό) “Μαρκο” βγαινει :rofl:
Πολυ ομορφα ολα Χρηστο, φαντάζομαι οτι εχετε ήδη επαφες με την circle orchestra…
Να περνάτε παντα φινα!

3 «Μου αρέσει»

Μπράβο σε όλους σας, οι κόποι σας αναγνωρίστηκαν στο 53:30!
Δεν μπόρεσα να ακολουθήσω την συζήτηση, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα δώσατε μια καλή εικόνα του ρεμπέτικου. Τον Κωστή τον ήξερα ως κιθαρίστα, βλέπω διαπρέπει και στο μπουζούκι.
Πανέμορφη η σύμπραξη στο φινάλε, με σεβασμό από όλους προς όλους.
Καλή συνέχεια εκεί στο Παρίσι!

1 «Μου αρέσει»