Το μπουζούκι που έφτιαξα

Άντε πάλι με τη συντονιστική ομάδα… Για το μπουζούκι δε μιλάγαμε;

Η συντονιστική ομάδα, όπως όλοι οι τίμιοι άνθρωποι τέτοια εποχή, είναι διακοπές. Η ομάδα όλων των υπολοίπων είμαι βέβαιος ότι μπορεί να το αυτοδιαχειριστεί με ωριμότητα.

Α, μάλιστα, οκ… (βρε για το μπουζούκι μιλάγαμε, αλλά νάσου εξαίφνης και τα αρκούδια των καλογήρων)

Ένα οργανάκι αποπειράθηκε να φτιάξει το παλικάρι και αποτάθηκε στο φόρουμ, για μια γνώμη.

Από εκεί και πέρα η αρνητική κριτική

[καλύτερα, βέβαια, αν είναι δυνατόν, να γίνεται κατ’ ιδίαν, το είπε και ο Παρασάνταλος, αναφέροντας ένα παράδειγμα]

τέλος πάντων, η αρνητική κριτική για να είναι εποικοδομητική, πρέπει να συνοδεύεται από θετικά στοιχεία αντιπροσφοράς:

προτάσεις συγκεκριμένες, υποδείξεις κ.λπ… π.χ. #18.

Να ευχηθώ καλή αρχή στους πειραματισμούς του φίλου.
Και καλή συνέχεια, βέβαια, στην προσπάθειά του. :slight_smile:

Από τη μεριά του δασκάλου μιλάω:
Φιλε μάστορα, δεν εχει καμία σημασία η Ιθάκη, αλλά ο δρόμος που σε πάει σε αυτή.
Καλή αρχή και καλή πορεία εύχομαι.

Αρνητικά σχόλια θα υπάρχουν πάντοτε οπως και θετικά. Κράτησε αυτά που σε βολεύουν και τραβά μπροστά. Λάθη, παραλείψεις, αλλαγές πορείας ειναι μέσα στο προγραμμα. Η ΜΑΘΗΣΗ και ιδιαίτερα μέσω της ανακαλυπτικής μεθόδου ειναι χρονοβόρα, δύσκολη και επίπονη. Μπορεί όμως να ανοίξει καινούργιους δρόμους. Για το λόγο αυτό οι περισσότεροι οργανοποιοι στηρίζονται στη μαθητεία που γίνεται συνήθως με τη μεταλαμπάδευση βασικών γνώσεων. Ψάξε, ρωτά, αφουγκράσου, αλλά μην εγκαταλείπεις και το ένστικτο σου. Κατέγραφε τα βήματα της δουλειάς σου ώστε όποτε μπορείς να τα συζητάς με ανθρώπους που εχουν ήδη προσπαθήσει. Οι άνθρωποι μαθαίνουν και δεν γεννιούνταν με γνώσεις.

Και πάλι καλή αρχή :slight_smile:

Ξέρω κι εγώ παροιμίες. Να μία: “Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται”.

Η αρνητική κριτική είναι το ζητούμενο για την βελτίωση του καλλιτέχνη, όχι η χολή συνοδευόμενη από ειρωνείες!!

Φιλε μαστορα καλημερα και απο μενα καλη συνεχεια και στο επομενο οργανο θα εχεις διπλασιες απαντησεις στο φορουμ.Προσεξε τι σου υπεδειξε ο Κ Χαλιος γιατι εχεις μεγαλο υψος στον καβαλαρη,και το καπακι μην το κανεις τοσο λεπτο γιατι τα τετραχορδα εχουν μεγαλες πιεσεις.Ξεκινα χωρις φυγουρες κοιτα το οργανο και αργοτερα κανε φυγουρες απο ξυλο. Τις πυρογραφιες να τις αποφευγεις γιατι θα καψουνε το καπακι και δεν εχει ταλαντοση

Φιλε μου μαστορα ευγε κι απο μενα , και μονο που αποφασισες ν ασχοληθεις με το σπορ. Θα φας σκαλωμα χοντρο να το ξερεις αλλα εκει ειναι και ολο το μυστικο. Τα ποτα που λες μονο ελκος μπορουν να σου δωσουν , ενω εδω εχει πολυ φαι το θεμα.Το επομενο θα ειναι καλυτερο στο υποσχομαι και στο υπογραφω. Ετσι ξεκινησαμε ολοι μας, κι αν δεις το πρωτο μου οργανο θα καταλαβεις τι λεω.
Τελος θα πω στο φιλο και συνφορουμιτη mpoyzoykimaker η laikos οτι δειχνουμε λιγη ανοχη στον ανθρωπο που σαν παιδακι μας δειχνει το πρωτο του ποδηλατο, και δεν ψαχνουμε να βρουμε γωνια στο δεκαρικο. Αν σε βαθος χρονου εξακολουθει να εχει τις χορδες στο θεο, τον καβαλαρη χοντρο, και το καπακι του σηκωνει τριχα, πρωτος εγω θα του πω αλλα …be nice. Μην ξεχνας οτι εσυ ο ιδιος αφου με ρωτησες περυσι με τι τροπο να βαψεις το καπακι σου μαυρο,και σου απαντησα, εκανες του κεφαλιου σου και εριξες λαδομπογια κατα τα δικα σου λεγομενα. Η ρεπολινη αν θυμαμαι καλα μου ειχες πει. Εγω δεν σε αντιμετωπισα λοιπον σαν μπογιατζη, απεναντιας σου εξηγησα οτι τα οργανα δεν ειναι κασοματα η ντουλαπια. Μαθε ετσι να αντιμετωπιζεις κι εσυ το καθε στραβοπατημα των νεων μελων -κατασκευαστων. Φιλια σε ολους…

Σίγουρα πολύ γρήγορα θα ξεπεράσεις τις κατασκευές των επικριτών σου.
Και εγώ που νόμισα ότι εισέπραξα τα χειρότερα σχόλια που εγγράφτηκαν ποτέ σε Φόρουμ !! Όταν ζήτησα γνώμες(σε άλλο Φόρουμ) για τον ήχο των μπουζουκιών που έφτιαξα(πριν και μετά την αλλαγή του σπασμένου καπακιού, δεν πείρα σχόλια παρότρυνσης Είχα μόνο μία απάντηση από κάποιο κύριο Εμένα κανένα δεν με άρεσε. Κάτι ήξερε ο εγγονός σου και το έσπασε!! Και μετά σχόλιο για τον παλισανδρο ¨Ότι βλέπεις ακούς. Έχω ψάξει όλα τα σχόλια στα φόρουμ για κατασκευές και δεν βρήκα άλλη τέτοια απόρριψη οργάνου. Αυτά στην καλλίτερη περίπτωση είναι κακία και αγένεια και κάνουν εκείνο το φόρουμ αφιλόξενο σε μένα Γνωρίζετε όλοι τον κόπο και χρόνο που χρειάζεται για να γίνει ένα όργανο.Δέν μπορεί κάποιος να επιχαίρει για την καταστροφή του. Δυστυχώς στα φόρουμ μπορεί να σε κρίνει δυσμενώς κάποιος που μπορεί να έχει φτιάξει ένα μπουζούκι στον τόρνο ή σκαφτό στην φρέζα ή που παίζει και ολίγο μπουζούκι και έχει λάβει τα συνήθη εγκωμιαστικά ή διθυραμβικά σχόλια από γνωστούς και φίλους Τότε καβαλά το καλάμι και το σπιρουνιάζει.
Όταν ανεβάζει κάποιος μια κατασκευή δεν αναμένει να τον ονομάσουν Ζοζεφ 2ο΄
Αναμένει μία καλόπιστη κριτική με εισηγήσεις για βελτίωση Δεν ʽσε άρεσεʼ δικαίωμα σου. Ποιο όμως από τα χαρακτηριστικά του ήχου. Είχα μόνο μία υποστηρικτική απάντηση από τον Κύριο Nicosn και τον ευχαριστώ. Ουδείς από τους συντονιστές ή άλλους παράγοντες εκεί έγραψαν κάτι ή τον ανακάλεσαν στην τάξη. Θυμάμαι φοιτητάκος 19 χρόνων πριν 50 ! χρόνια και έχοντας από τότε το σκουλήκι της οργανοποιίας μπήκα σε ένα εργαστήριο οργάνων (κάπου κοντά στην Σόλωνος)και ρώτησα ένα γέρο για μένα τότε (πενηντάρη!) μερικά πράγματα για την κατασκευή κιθάρων. Απάντηση « Κύπριος είσαι?» Ναι. Κιθάρα έχεις ? Ναι μια φθηνή. «Και θα φτιάξεις καλύτερη?» Εσείς οι Κύπριοι είστε εγωισταί !!! Δεν το ξέχασα ποτέ Αυτή λοιπόν οι κακία και ο εγωισμός σε ορισμένους που ασχολούνται με τη οργανοποιία είναι φαίνεται διαχρονική
Εσένα φίλε Μάστορα 007 σε ζηλεύω διότι εισέπραξες εγκωμιαστικά σχόλια από πολλούς αξιόλογους ανθρώπους (κατασκευαστές και άλλους) και το κυριότερο από τους συντονιστές ,συντονίστρια και administrators.Σε αυτά που διάβασα διακρίνω πολύ ενθουσιασμό επιμονή και πείσμα .και θα έχεις πολλές μελλοντικές επιτυχίες μιας και είσαι και τόσο νέος Καλές μελλοντικές κατασκευές.