"Το ζάρι" με το Στράτο

Ποιανού είναι παιδιά “Το ζάρι” που τραγουδάει ο Στράτος; Κάπου είδα ότι είναι του Τσιτσάνη. Αληθεύει;

Μήπως θες να πεις “Το τάβλι”;

Όχι, “το ζάρι” λέγεται. Ξεκινάει: “για πες μου τι ήθελα με σένα να μπλεχτώ και να 'μαι θύμα της τρελλής της τσαχπινιάς σου”.

Αγγελικη λες αυτο που τραγουδαει η Μαριω στη ζωντανη ηχογραφηση απο το “Περιβολι του ουρανου”?
Aπ’οσο ξερω ναι ειναι του Τσιτσανη και οπως ειπες το εχει τραγουδησει ο Στρατος.
Για πες μου τι ηθελα με’σενα να μπλεχυω
και να’μαι θυμα τησ τρελης της τσαχπινιας σου
πριν καταλαβω πως στον ερωτα σου αυτο
μ’ηθελες ζαρι για τα κολπα της καρδιας σου
(νομιζω ετσι παει,εχω καιρο να το ακουσω)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην trihordos 17 Μάιος, 2005)

Στο cd του κουνάδη (τραγουδιστές του ρεμπέτικου στράτος παγιουμτζής ΙΙ) αναφέρει ότι είναι του στράτου. τραγουδά μαζί με τον στελλάκη περπινιάδη το 1946

Αγγελική, το “ΖΑΡΙ”, είναι ένα από τα πολλά “δώρα” του Τσιτσάνη. Πρόκειται για εκπληκτικό χασάπικο του Βλάχου, σφραγισμένο με την ανεπανάληπτη ερμηνεία του Μέγιστου ντουέτου Στράτος Παγιουμτζής - Στελλάκης Περπινιάδης.
Έχω ξαναγράψει ότι τα “δώρα” και οι “υποχρεώσεις” του Βλάχου -διαλεχτά τραγούδια ένα κι’ ένα- από τις πληροφορίες που έχουμε, ξεπερνούν τα 50!
Γνωστοί “αποδέκτες” των “δώρων” είναι:
Τσαουσάκης, Γεωργακοπούλου, Νίνου, Μπέλλου, Φωτίδας, κ.α.

Σ.Π.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ΣΑΚΗΣ 22 Μάιος, 2005)

Δεν νομίζω ότι είναι δώρο του Τσιτσάνη. Ο 78άρηςγράφει:

ΤΟ ΖΑΡΙ -Χασάπικο (Ε. Παγιουμτζή)
Στράτος-Στελλάκης
Μπουζούκι: Γ. Μητσάκης
Συνοδεία Λαϊκής Ορχήστρας

Άρα, μάλλον του Μητσάκη είναι. Ταιράζει και στο ύφος του…

Αυτό για το Μητσάκη δεν το ήξερα, είχα υποθέσει ότι πρόκειται για “δώρο” του Τσιτσάνη όπως λες, Σάκη. Τώρα που λέτε αυτό για το Μητσάκη, έχω την αίσθηση ότι, όντως, σαν στυλ ταιριάζει καλύτερα σ’ αυτόν.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

* ΤΟ ΖΑΡΙ [Στρ. Παγιουμτζή - Β. Τσιτσάνη] (Στράτος - Στελλάκης) (1946, Columbia DG 6639) (αργό χασάπικο) (κανταδόρικο).

  • Έντονου “Τσιτσανικού ύφους” τραγούδι, γι’ αυτό και το αποδίδω στον ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ.
  • Κυκλοφόρησε στο όνομα του ΣΤΡΑΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗ, αλλά πολύ πιθανόν να είναι σύνθεση του ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ και ένα από τα συνήθη «δώρα» του.
  • Οι στίχοι είναι του ενός ή του άλλου, ή και των δύο δημιουργών.
    (Είναι γνωστό ότι ο Στράτος σπανιότατα ολοκλήρωνε μια δημιουργία του (στίχοι ή/και μουσική), γι’ αυτό και του δώσανε το παρατσούκλι «Τεμπέλης»).
  • Ορχήστρα με δύο μπουζούκια (Β. Τσιτσάνης - Γ. Μητσάκης), και κιθάρα.
  • Διεύθυνση ορχήστρας: Δ. ΣΕΜΣΗΣ (ΣΑΛΟΝΙΚΙΟΣ).

Σ.Π.

Εγώ γιατί δεν ακούω δύο μπουζούκια?