ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ

Ρε μάγκες. Τι λέει ο Δελιάς στο τελευταίο δίστιχο της “Τζιτζιφιώτισσας”; Το ακούω αλλά δε βγάζω άκρη.
ΑΝ

Αρη νομιζω οτι λεει

Μεσ’ την καρδια σου,γραψετο (μελαχροινο)
για σενα πως πεθαινω
και πως τη νιωθω τη ζωη (μελαχροινο)
μοναχη σαν σε βλεπω

τσεκαρισετο μαλλον αυτα λεει…
ωραιο τραγουδι. το λετε ;ποτε θα εχουμε την τυχη κ’εμεις οι επαρχιωτες να σας ακουσουμε;
καποιος ειπε για ενα ταβερνακι στο σταθμο Λαρισης.
ποιος παει εκει και ποτε; (δεν πιστεβω να πεσω πανω πανω σε κανεναν Μιχαλη…)
Υ Γ ξεχασα να σας ευχατιστησω ολους ,για τον κοπο που κανατε να μου απαντησετε για το “κουρναζος”…
να’στε καλα κε καλες πεννιες, παιξτε να μηνει κατι, γιατι θα μας φανε τα Νταλαρακια…
Αποψε μαζεψα μερικους φιλους στο πανπαλαιο ταβερνακι του Γκανια στα Τρικαλα…απο εκει περασαν ολοι ,και ο Μαρκος…
μου’ρθε καημος για παλλια πεννια με αφορμη (που τυχαια βρεθηκα εκει)την παρουσιαση στα Τρικαλα του βιβλιου του Κουναδη…
Ο Λεμπεσης ειχε μαζυ του μια¨"ψυχαρα" τον Γιωργο Ζορμπα ;που επεζε ενα παλιοξυλο ,που ο Θεος να το πει κιθαρα,και εκανε τον παλιοκαπλαμα να ονειρευτη οτι ειναι ξυλο…
συνχορεστεμε . μου αρεσε η κιθαρα και το τραγουδι του παιδιου…
δεν γραφω αλλα…

ʼρη, αν δεν με απατούν τα αυτιά μου πρέπει να λέει:
Μες στην καρδιά σου γράψε το
για σένα πως πεθαίνω
και πως πριν νιώσω τη ζωή
στον ʼδη κατεβαίνω

Ένα σύντομο μήνυμα για τον tsispi.

Δεν ήξερα ότι στου Γκάνια έχει και ωραίες μαζώξεις με πενιές. Κρίμα που είναι χρόνια τώρα που έφυγα απ’ τα Τρίκαλα και τα βλέπω μόνο κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα (κι αν…) Το “Στα Πέριξ” λειτουργεί πάντα;

Ο τελευταιος στιχος της Τζιτζιφιωτισσας(Δελιας-Στρατος)

Μες τη καρδια σου γραψε το - μελαχροινο
Για σενα πως πεθαινω
Και πως τη νοιωθω τη ζωη - μελαχροινο
Στον Αδη κατεβαινω:089:

Μήνυμα από συντονιστή: Το να απαντήσεις με καθυστέρηση 8 χρόνων είναι λίγο τραβηγμένο. Καλό είναι πριν απαντάμε να έχουμε το νου μας πότε πρωτοδημοσιεύθηκε.

Τουλάσχιστον μάθαμε και κάτι!:088:

Με τη διαφορα οτι δεν ειναι ο Δελιας Κωτσο ουτε ο Στρατος,αλλα δυο αγνωστες φωνες τις εποχης ο δισκος 78 στροφων λεει Θεοδοσιου και Σκαλαμης αν θυμαμαι καλα στο cd εχει γραφτει Δελιας που ειναι λαθος

Το 'χουμε λύσει σε κάποια άλλη συζήτηση. :Αντε βρες την τώρα που θα 'ναι καταχωνιασμένη…:slight_smile:

Φέρεται ως σύνθεση του Γρυπάρη, αλλά μάλλον είναι του Ανέστου.

Εδώ η παλαιότερη συζήτηση ,που λέει ο Aris.

Και μια ωραία εκτέλεση του τραγουδιού

από το μέλος και φίλο μας, Κώστα (neapoliotis).