Τι τραγούδια σας αρέσει να παίζετε; (2000)

Αν δε βρεις άκρη με το μπουλγαρί στο Ρέθυμνο (έχω την εντύπωση ότι ακριβώς εκεί ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένο) δε θα τη βρεις πουθενά. Εδώ στην Αθήνα στους συλλόγους οι πιτσιρικάδες μόνο με τη λύρα ασχολούνται. Ούτε λαουτιέρη να τους συνοδεύει δεν βρίσκουν.
Πάντως έχω την εντύπωση πως ένα τρίχορδο μπουζούκι θα μπορούσε να παίξει ικανοποιητικά τα τραγούδια του Φουσταλιέρη. Τι λένε οι μπουζουκτζίδες επ’ αυτού.
Μια απορία που εξέφρασα παλιότερα είχε μείνει αναπάντητη. Ο Καρεκλάς σε κάποιο τραγούδι του λέει στο Φουσταλιέρη “γεια σου Στέλιο με το μπουζούκι σου”. Ήταν απλά ένα αστείο του Καρεκλά επειδή ο Φουσταλιέρης έπαιζε με ρεμπέτες στον Πειραιά ή εκείνη την εποχή και κάποια μπουζούκια ήταν σαζοειδή και έτσι δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά από το μπουλγαρί;
Παναγιώτης

Ο Φουσταλιέρης είναι ένας φοβερός καθώς και πρωτοπόρος μουσικός (αναφέρομαι στην εποχή του) ακόμα και σήμερα όμως δεν έχω συναντήσει το παίξιμό του πουθενά (τουλάχιστον το ύφος του,η την τεχνική του).
Πρόκειται για μια ιδιαίτερη τεχνική που συνδιάζει την μελωδια με το κράτημα του ρυθμού στις μπουργκάνες. Αν κανείς αναλογιστεί ότι πρόκειται και για κρητικούς ρυθμούς καταλαβαίνει την σχετική δυσκολία.
Παρ’όλα αυτά έβγαλα μερικά τραγουδια του στο μπουζούκι (με απλούς σχετικά για μένα ρυθμούς δεν είμαι κρητικός) και χρειάστηκε να αλλάξω το κούρδισμα του μπουζουκιού για να φανούν τα τραγούδια όπως πρέπει.
Ας έχουμε υπ’όψιν μας πως ο Φουσταλιέρης αλληλεπίδρασε με πολλούς ρεμπέτες καθώς και με μικρασιάτες μουσικούς (έζησε στον Πειραιά για πολλά χρόνια).

Το κούρδισμα κάνεις βρε Γιώργη;
Ως εκεί που την έψαξα, βρήκα Σολ-Σι-Ρε(καντίνι) για το “Οσο βαρούν τα σίδερα”.

Οσο για το παίξιμό του, άστα! Ο Φουσταλιέρης είναι “σχολή” από μόνος του. Μόνο με τον Τσαούς τον συγκρίνω.

Ενα άλλο κούρδισμα φίλε Κωστή είναι το ρε-σολ-ρε.
Μόνο που βαράς την σόλ για τον ρυθμό και την ρέ την μπουργκάνα όταν τελειώνεις το μέτρο.
Ετσι μου βγήκε εμένα τέλως πάντων.
Το σολ-σι-ρε είναι ακόμα καλύτερο τώρα που το λές αλλά δεν ξέρω την απόδοση του οργάνου (μπουζουκιού) σε αυτές τις συχνότητες. Θα το δοκιμάσω.

ΚΑΙ απλό ΚΑΙ καλό. Ωραίος. Εσκισες μεγάλε!
Το Σολ-Σι-Ρε θέλει άλλες χορδές.
Η Ρε μπουργκάνα δεν κουρδίζει Σολ με τίποτα: ή θα “κρεμάσει” ή θα σπάσει.
Πάρε άλλο σετ χορδών.
ΗΛΙΟΠΟΥΛΕ… Για γράψε μας από τις παίρνεις.

Τα ακουσματα που έχεται από Φουσταλιέρη είναι μόνο
από το cd που έχει εκδώσει ο Αεράκης;Δεν είναι λίγο κρίμα πάντως οργανοπαίχτες όπως ο Φουσταλιέρης να είναι στην αφάνεια;Βέβαια θα μου πεις εδώ στην Κρήτη ακόμα και μέσα στο Ρέθυμνο δεν τον ξέρουν καλά καλά θα τον ξέρουν παραέξω;Στα Χανιά υπάρχει ένας μαθητής του,ο Λαϊνάκης όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερα.Και για όσους γνωρίζουν τον Τζιμάκη (Γιώργος Τζαγκαράκης) ζει και βασιλεύει στα Χανιά.Συχνάζει στο καφενείο του Χάρχαλη.Για τον Φουσταλιέρη είχε κάνει μια καταπληκτική εκμπομπή ο Λιάβας.
Γιώργος - Ρέθυμνο

Το Φουσταλιέρη φίλε Γιώργο τον ξέρουν όσοι πρέπει.
Και δεν είναι καθόλου λίγοι, αν είναι το “αριθμητικό” που σε προβληματίζει.

Τόχαμε ξανακουβεντιάσει το θέμα του “πόσοι μείνανε που να ξέρουν τον τάδε ή τον δείνα”.

Αποδεικνύεται, και υπάρχουν σχετικά θεωρήματα, πορίσματα και λήμματα, οτι “δια κάθε συγκυρία και χρονική στιγμή αυτοί που ξέρουν είναι τόσοι όσοι πρέπει”.

Διότι…
Εστω ότι είναι περισσότεροι. Τότε ή γίνεται φολκλόρ ή θα το μάθει ο Νταλάρας και θα το βγάλει δίσκο. Σκατούλες δηλαδή.

Εστω οτι είναι λίγώτεροι. Τότε δεν άξιζε και τίποτις. Ας τον φάει το μαύρο σκοτάδι. Ελάχιστα ταραζόμαστε.

Αυτά.

ΥΓ.Γιώργη (μοναχοπότη), πολύ ζόρικο το Ρε-Σολ-Λα. Διαπιστώνω πως και πολλά του Μάρκου βγαίνουν όμορφα πάνω σαυτό το ντουζένι.

Πολύ ζουμερή απάντηση του ΚΚ Βaglaman ! Tα νούμερα δεν ταυτίζονται καμμιά φορά με την ποιότητα… 'Ισως μάλιστα είναι και ο κανόνας. Μπάς και υπάρχει καμμιά ενδιαφέρουσα αντίρρηση ?

Α. Ρήγας - Ρέθυμνο.