Τι πένες χρησιμοποιείτε;

Μετά από καιρό βρήκα λίγο χρόνο να κάνω ένα update για κάποιες επιπλέον πένες που έχω δοκιμάσει.

Clayton Ultem Gold Small Teardrop

Clayton Ultem Gold Small Teardrop - 0.72 mm

Η συγκεκριμένη πένα έχει στην περιγραφή της " Η πένα με τον πιο κοντινό ήχο και χαρακτηριστικά σε μία αυθεντική πένα ταρταρούγα.".
Ταρταρούγα χρησιμοποίησα πριν 20+ χρόνια οπότε όχι μόνο δεν θυμάμαι την αισθησή της αλλά και τον ήχο της.
Παρόλα αυτά, η πένα αυτή βγάζει έναν ήχο τσίγκινο, μεταλίζει πολύ και στο χέρι η αίσθηση του υλικού δεν είναι τόσο “ζεστή”, είναι σαν να κρατώ ένα κομμάτι σκληρού πλαστικού. Φαντάζομαι στις ηλεκτρικές κιθάρες θα είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα αλλά για μπουζούκι δεν κάνει. Επίσης είναι υπερβολικά μικρή.

Clayton Spike, Standard Shape

Αδερφάκι τις προηγούμενης με ίδια περιγραφή και ίδια αποτελέσματα με ένα κλίκ λιγότερο τσίγκινο ήχο, αν υπήρχαν μόνο αυτές οι 2 πένες θα έπαιζα με την Spike

DS

Η πένα είναι πάχους 0,6 mm αλλά στο παίξιμο κάποιος θα την κάνει για ακόμη πιο λεπτή.
Ακόμη και σε μέτριο έντασης παίξιμο η πένα λυγίζει, οπότε βγαίνει ακατάλληλη επιτόπου.
Στα θετικά της είναι ότι και οι 3 γωνίες της είναι διαφορετικού σχήματος οπότε σίγουρα κάποιος θα βολευτεί με την μύτη που ψάχνει. Ο ήχος πιστεύω ότι είναι λίγο καλύτερος από την Mastro Thin.

Extra Laouto M

Πένα πάχους 0,71 mm, στην αίσθηση είναι σαν 0,65 και κάτω λόγω του μεγάλου μεγέθους της.
Ο ήχος της ουδέτερος εώς αδιάφορος, σίγουρα κατώτερος από την Extra Laouto με την μία μύτη στα 0,73 mm.

Extra Laouto M-H

Τα ίδια όπως αναφέρθηκαν για την προηγούμενη με λίγο καλύτερη αίσθηση στο δυνατό παίξιμο λόγω πάχους 0,81 mm.

Ibanez Tree of Life Medium

Πένα πάχους 0,75 mm, με ήχο σαν της γνωστής μας Ibanez H6M και λίγο πιο πριμαριστό ήχο. Εντυπωσιαστηκα από τον ήχο της, θεωρώ όσοι θέλουν πρίμα αρκετά και καθαρά θα τους αρέσει πολύ αυτή η πένα.
Επίσης στο χέρι πολύ καλή αίσθηση του υλικού και στο παίξιμο στιβαρή όσο πρέπει χωρίς να την νιώθεις κούτσουρο.

Ibanez PA16 Medium

Πένα Ibanez PA16 Medium Αντιολισθητική 0.8

Τελικά με τόσες Ibanez πείστικα πως η εταιρεία είναι από τις καλύτερες εταιρείες για πένες, και σαν υλικό και σαν ήχο.
Η συγκεκριμένη ενώ στην εμφάνιση (και από κοντά) δείχνει μια φτηνιάρικη πένα, στο χέρι κάνει αυτό που λέει, δεν γλιστράει με τίποτα.
Πολύ πιο σταθερή από την Ibanez sand grip, για όσους ιδρώνουν η τους γλιστράει η πένα πιστεύω πως είναι ότι πρέπει.
Ο ήχος πολύ καλός βέβαια λίγο πιο κάτω από H6M και Tree of life.

Πένα Ibanez Ci16

Κλασικά τα ίδια, πολύ καλή πένα και καλή αίσθηση.
Πάχος 0,75 mm και ο ήχος είναι κάπου μεταξύ PA16 και H6M.
Σούπερ για μπουζούκι.

Πένα Ibanez CE16

Αν την γυρίσεις ανάποδα δεν την ξεχωρίζεις από την Ci16. 'Ιδιες σε μέγεθος, αίσθηση και πάχος.
Δύσκολα να εντωπίσω διαφορά, νομίζω όμως ότι ένα κλίκ πιο στρογγυλό ήχο βγάζει η CE16.

Νιαβέντ Medium

Η πένα έχει πάχος 0,71 mm, δεν ξέρω από που ξεφύτρωσαν αυτές οι πένες αν και κάπου πάει το μυαλό μου.
Στο παίξιμο και στον ήχο είναι αξιοπρεπέστατες, θεωρώ είναι για όσους τους άρεσαν οι Mastro M και τις βρήσκαν μικρές στο μέγεθος. Είναι ελάχιστα πιο μεγάλη από αυτές με τα χαρακτηριστικά τους να είναι πολύ κοντα.

Gibson Medium

Πένα Gibson Medium

Όταν την πιάνεις δίνει την αίσθηση της λεπτής πένας σαν την DS, στο παίξιμο όμως δεν είναι έτσι, είναι πιο σκληρή.
Θυμάμαι τις κλασικές τέτοιου σχήματος Fender M, είναι κάτι ανάλογο χωρίς να γνωρίζω τον ήχο της κλασικής fender.
Ούτε κακή ούτε κάτι ιδιαίτερο, θα βολέψουν όσους θέλουν κλασική πένα με μεγάλη μύτη.
Πάχος δεν αναγράφεται κάπου και δεν μπόρεσα να το βρώ, αλλά θα την έκανα κάπου στο 0,65 - 0,71.

Καμπάνα Medium

Μεγάλη πένα, πάχος πάλι δεν αναφέρεται πουθενά, θα έκανα μια μαντεψιά κάπου στο 0,75 - 0,80.
Η αίσθηση στο χέρι και στο παίξιμο τίποτα το ιδιαίτερο. Ο ήχος της αρκετά πλαστικός.

Αφήνω και μια συγκεντρωτική φωτογραφία για να γίνουν πιο ξεκάθαρα τα μεγέθη τους.

Τέλος να αναφέρω πως προσωπικά παίζω με την H6M και την Δελφινάκι 0,75, τελευταία μάλιστα έχω βολευτεί ακόμη περισσότερο το δελφινάκι.

Να υπενθυμίσω για όσους δεν έχουν διαβάσει τα πιο πάνω τα του νήματος, ότι είναι η προσωπική μου άποψη και δεν εμπορευόμαι πένες.

8 «Μου αρέσει»

μπράβο Πάνο.
πλήρες ρεπορτάζ. τα εχει ολσ

να συμπληρώσω μονον5, π ς πριν το 60
δεν υπήρχαν music stores

αγοραζαμε απο Ορισμένα περίπτερα .
οι πένες ηταν ολες ταρταρούγα και οi χορδές ολες silk and silver.
καποτάστα δεν υπηρχαν τοτε :blush:

1 «Μου αρέσει»

Σε 2 διαφορετικά μπουζούκια που έχω δοκιμάσει διάφορες, έχω καταλήξει σε

Fender 358 medium teardrop
8f7a0509594f4ff38ab5e939112dc7c8

Και για τριγωνική
Prodigy λαϊκή medium

Πάνο θέλω οπωσδήποτε να δοκιμάσω το teardrop που έβαλες

1 «Μου αρέσει»

Ευχαρίστως οποτε θέλεις να σου την δώσω και την Spike μαζι που ειναι αδερφακια.

1 «Μου αρέσει»

Πολύ ωραία όλα αυτά.
Η άποψή μου για το θεμα, παρακάτω…
Χαχαχα

Τελευταία μου καλάρεσε το δελφινακι 0,75… και η Jazz III

6 «Μου αρέσει»

Χαχαχαχαχα
Ποιο δελφινακι όμως;
Του Καλατζή;:joy:

Έχω και το λευκό, και το μαύρο, και το τιγρε
Το καθένα είναι διαφορετικά υλικά, βγάζουν άλλο ήχο

1 «Μου αρέσει»

Σωστή η παρατήρηση σου Γιώργο, και αναρωτιόμουν γιατί προτιμώ συνέχεια το μαύρο Δελφινακι ενω ειναι 0.75 και τα 2 (λευκο και μαυρο)

1 «Μου αρέσει»

Και εμένα το μαύρο μου άρεσε πιο πολύ

Εννοώ το ταρταρουγέ δελφίνι.
Το δε “δελφινάκι” του Λοΐζου/Καλαντζή, κι αυτό μια χαρά είναι, και δύσκολο αρκετά να το παίξεις και να το τραγουδήσεις, σε σχέση με αυτό που ακούγεται… :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

pena

H6M μόνο πήρα καμιά 30αρια και τις έχω απλώσει παντού , σε χορδίερες αποκατω ,στο σαλόνι,στο δωμάτιο που παίζω, έχω και δύο πίσω από την θήκη του κινητού, οπου και να είμαι να έχω τον ίδιο ήχο αν πέσει κάνα όργανο μπροστά μου .

2 «Μου αρέσει»

Αυτό την θήκη του κινητού πολύ καλή ιδέα
Διότι δεν ξέρεις ποτέ, πότε θα πέσει ένα μπουζούκι στα χέρια σου :joy:

1 «Μου αρέσει»

Γειά σας. Λοιπόν το θέμα δεν είναι καθόλου κοινότυπο. Παίζω αρκετά και διαφορετικά έγχορδα. Η πένα είναι πολύ βασικό θέμα. Πρωτα από ολα πιστεύω οτι εξαρταται απο το επίπεδο εμπειρίας του οργανοπαίκτη. Δεν εχει σημασία ποσο καλός είναι αλλά τι ήχο θέλει να βγάλει και πως θα πετύχει τον ηχο αυτόν… Εγω πχ όταν σολάρω γρήγορα με βοηθά η soft. Επισης είναι ανάλογα το κομμάτι. Οταν συνοδεύω με ακορντα με βολεύει η medium και πολλές φορές και η heavy. Συνδυασμός σολο ακορντων παλι με βολευουν σκληρες και μεσαιες. Αναλογο επισης ειναι και το υλικο και το πάχος των χορδών. Πλαστικες η μεταλικές. Δεν χρησιμοποιείς την ίδια πένα σε όλα αυτα. Γενικά και πάντα κατα την προσωπική μου αισθηση, γνώσεις και εμπειρία. Η πένα ειναι θέμα υποκειμενικό. Είναι κυριολεκτικά στο χέρι αυτου που παίζει το όργανο. Γνωρίζω μουσικούς απο πολλά και διαφορετικά ειδη μουσικής που στα live τους χρησιμοποιούν ολα τα ειδη και παχη της πένας. Αναλογα το τραγούδι.

Εχθες μου ηρθε η Clayton απομίμηση καβουκιου χελώνας M. Εμεινα εκπληκτος με τον ηχο, βαρυς, μπασος, παλιακος, πολυ ιδιαίτερος (για τα δικα μου γουστα οτι πρεπει). Σκληρή μεν, γιατί ειχα συνηθίσει με το μαυρο δελφινακι Μ. Αλλα θα την συνηθίσω

1 «Μου αρέσει»

Παντελή εχεις ονομασία πένας η μια φωτογραφία για να ξέρουμε για ποία μιλάς ?
Γιατι όπως θα είδες πιο πάνω και εγω εχω 2 Clayton που δηλώνουν ήχο οτι πιο κοντά σε ταρταρούγα αλλά δεν κάνουν, τουλάχιστον για εμένα.

1 «Μου αρέσει»

Clayton Nutone Protein Pick - Medium Πένα από Πολυμερισμένη Πρωτεΐνη (Υποκατάστατο Ταρταρούγας) - 1 Τεμαχιο | Musicland.gr σκέφτομαι να την κοψω στο σχημα που εχει αυτη με το δελφίνι γτ με βολευει καλυτερα

2 «Μου αρέσει»

Το φαντάστηκα οτι θα μιλάς για κάτι τετοιο. Αν θυμηθείς μελλοντικά άσε και ενα feedback για την ταχύτητα φθοράς της.

1 «Μου αρέσει»

Ναι εντάξει εχθες την πηρα. Πάντως για Πειραιωτικα ειναι οτι πρεπει νομιζω

Δυστυχώς αν κοπεί η πένα αλλάζει τελείως, όσες φορές το έχω επιχειρήσει τις έχω καταστρέψει

1 «Μου αρέσει»

Αν την κόψεις αλλάζει η ελαστικότητα, γιατί έχει μικρότερη επιφάνεια.

2 «Μου αρέσει»