Τζουράς με 300-400 ευρω

Η αγορά πάντα παίζει ρόλο στην εξέλιξη των μουσικών πραγμάτων είτε μας αρέσει είτε όχι.

Πάω πάσο φίλε μου…

Προς Ιωσήφ:
Διαφωνώ σχεδόν με το σύνολο των απόψεών σου για το θέμα που συζητάμε. Αυτό όμως δε μ’ ενοχλεί. Εκείνο που μ’ ενοχλεί είναι το ότι μετά από χαρακτηρισμούς, όπως “μπαρούφες”, “αλαζονικοί”, “πετροβολητές”, δεν μπορείς να βάζεις από κάτω “Με εκτίμηση”, γιατί μοιάζει ειρωνικό.
Για πρώτη φορά έπιασα στα χέρια μου τζουρά πριν από 30 περίπου χρόνια.
Στο σπίτι έχω έντεκα (11) τζουράδες, σε διάφορα μεγέθη και σχήματα. Πίστεψέ με: Κανείς δεν έχει ήχο τρίχορδου μπουζουκιού. Κατά την (ηλίθια, αλαζονική κλπ.) γνώμη μου, όταν ο τζουράς ακούγεται ακριβώς σαν μπουζούκι, τότε είναι ένας αποτυχημένος τζουράς.
Οσο για το ότι ο τζουράς μπορεί να παίξει ακριβώς σαν ένα τρίχορδο μπουζούκι… Χαίρω πολύ! Είδες όμως κανέναν να το κάνει;

Και επειδή ο Άρης δεν πρόκειται να το πει…
Ας αναφέρω εγώ πως ο πατέρας του, ο Γιώτης Νικολαΐδης, έχει παρουσιάσει αρκετά αφιερώματα στο ρεμπέτικο τραγούδι με τον τρίχορδο τζουρά του, ο οποίος - αν δεν κάνω λάθος - είναι και δικής του κατασκευής.

Εκεί να δείτε πόσο πρωταγωνιστικό ρόλο κράτησε, πόσο ήταν από μόνος του μια ολόκληρη ορχήστρα, πώς ένας δεξιοτέχνης παίκτης και με το κατάλληλο όργανο στα χέρια μεγαλουργεί!

Το ήξερα ότι θα συμβεί αυτό για αυτό είπα διαβαστε καλα τι γράφω κι υστερα πετροβολήστε με.

  1. Τζουράς κι ανοιχτές χορδές = μπαρούφα ή αλλιώς ερασιτεχνικό ατόπημα.
  2. 6χορδος ή 8χορδος τζουράς για μένα είναι το ίδιο αν ξέρεις να παίζεις.
    Καποια πράγματα σίγουρα παίζονται πιο όμορφα με τον 6χορδο.
    Φαντάσου όμως η “μουσικη παράδοση” να σου παρέδιδε τον 8χορδο τζουρά και οι άνθρωποι που θαυμαζεις να έπαιζαν αυτό το οργανο πως θα υπεραμυνόσουν το αγνον και το γνήσιον του 8χορδου τζουρά.
    Διάβασε τι έγραψες εσύ συνάνθρωπε μου και κρίνε εσύ τον εαυτόν σου με περισσοτερη επιείκια.
    Επίσης παρατήρησε τον τρόπο με τον οποίο με αντικρούεις και έλα στη θέση μου και κρίνε
    όσο ποιο αμερόληπτα μπορείς τον τρόπο που μου απάντησες.
  3. Με εκτίμηση θα πει με εκτιμηση και τιποτα άλλο.Διάβασε καλά.
    Δεν βγάζω λόγο, την γνώμη μου λέω.

Τώρα, τι αξία έχει η γνώμη μου? … διάβαζε καλά κι ύστερα αναθεμάτιζε

Απομονωμένες οι λέξεις αυτές είναι όντως ενοχλητικές.
Γενικότερα στο κείμενο όμως παίζουν άλλο ρόλο αν θέλετε να καταλάβετε τι εννοώ…
Αν όχι, αρκεστείτε μόνο στις λέξεις που σας ενοχλούν και τίποτε άλλο…

Τώρα, ποιόν έχω δει να παίζει “παπάδες” με τζουρά?..Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ονομάσωκάποιον, απλά έχε μου εμπιστοσύνη

Προσπαθώ να το φανταστώ αλλά δε μου βγαίνει με τίποτα.
Ισως γιατί η μουσική παράδοση, τελικά ΤΡΙΧΟΡΔΟ μας τον παρέδωσε τον τζουρά.
Η κάνω λάθος;
:019:

Όχι δεν κάνεις λάθος φίλε μου …είπα όμως φαντάσου για να κάνουμε συζήτηση επί της ουσίας και όχι αντίλογο. Αν λοιπόν φανταστείς και καταλάβεις τι εννοώ, έχει καλώς αλλιώς,
δεν το βλέπω καλά το πράγμα έτσι όπως το αντιμετωπίζετε.
Ίσως πάλι να τα βλέπω εγώ λάθος.
Και μακάρι να κάνω λάθος, και να μην “τάραξα τους κύκλους σας”.

Με εκτίμηση, Ιωσήφ Σαρασίδης

Παραβλέπω όλα όσα μοιάζουν να οδηγούν σε κάποιου είδους παρεξήγηση και συνεχίζω την κουβέντα.
Δεν μπορώ να καταλάβω π.χ.το εξής:

Γιατί; Επειδή και το τρίχορδο μπουζούκι παίζει ανοιχτές; Ή μήπως επειδή (φυσικά) ο τζουράς μπορεί να μην παίζει ανοιχτές;
Φυσικά κι έχω δει δεξιοτέχνες να “τρώνε” τζουράδες. Ούτε μία ούτε δύο φορές. Δεν κάνει όμως εντύπωση ότι κανείς τους δεν πήρε -έστω για μία φορά- τον τζουρά για να παίξει σε μια ηχογράφηση το ρόλο του μπουζουκιού;
Από την άλλη, αυτοί που χρησιμοποίησαν συχνά τον τζουρά σε ηχογραφήσεις (Μουφλουζέλης, Γενίτσαρης κ.ά.) γιατί έπαιξαν ανοιχτές;
Και για να μην το περιορίσουμε στις ηχογραφήσεις. Δεκάδες φορές έχουμε ακούσει μπουζουξήδες πάνω στο πάλκο να παίζουν άμα το φέρει η στιγμή και τζουρά. Πώς παίζουν; Δεξιοτεχνικά, γρήγορα κομμάτια; Αναλύσεις ντιμινουίτων; Δυτικότροπα σόλα Χιώτικα;
Πειραιώτικα κι αδέσποτα παίζουν. Με το γνωστό “ερασιτεχνικό” τρόπο. Χράπα χρούπα στις ανοιχτές.
Τώρα, αν πετύχεις π.χ. το Λαφτσή στο μαγαζί του Βαρλά να έχει πάρει έναν τζουρά και να παίζει Μπαχ… Κι αυτό γίνεται. Σημαίνει κάτι; Ορίζει κάτι αυτό; Ο,τι ορίζει η χρήση μπαγλαμά από τον Πιλαλί στο “Sweet home Chikago”. Εξαιρετικό, εντυπωσιακό, αλλά μέχρι εκεί. Δεν καθιερώθηκε κιόλας.
Αυτά.
Στα υπόλοιπα, περί “ταραγμένων κύκλων” κλπ. δε δίνω καμία σημασία. Κάτσε κουβέντιασε, διαφώνησε, κάνε ό,τι γουστάρεις. Μετά από 12 σχεδόν χρόνια στο Φόρουμ έχω σταματήσει να ταράζομαι γενικώς κι όχι μόνο από διαφορετικές απόψεις.

E, ωραία ρε Ιωσήφ.
Ποιά είναι η συζήτηση επί της ουσίας που θες να κάνουμε;
Δεν καταλαβαίνω. Εχεις γράψει πέντε posting όπου δεν αναφέρεις τίποτα επί της ουσίας.

Μονάχα περί “Ιεράς Εξάτασης”, “μπαρούφας”, “έχε μου εμπιστοσύνη”, “να μην ταράξω τους κύκλους σας” και άλλα τέτοια. Αυτά μόνο διάθεση για συζήτηση δεν δείχνουν. Οχι ότι είσαι προκλητικός ή εριστικός, δεν λέω κάτι τέτοιο. Απλά δεν βάζεις κάτι στη κουβέντα για να δικαιούσαι να εγκαλείς τον κόσμο σε διάλογο “επί της ουσάς”. Μόνο για το ανοιχτό παίξιμο έγραψες κάτι, και επ’ αυτού έχεις απάντηση από τον Αρη.

Γενικά δεν θεωρώ ιδιαίτερη εξέλιξη προς όφελος του οργάνου την προσθήκη της τέτερτης χορδής.
Κυρίως γιατί τεχνικά το ταυτίζει με το τετράχορδο μπουζούκι και τον τρόπο που παίζεται σήμερα. Μάλλον, κάποιος τετράχορδος θα είπε “θέλω τετράχορδο τζουρά” ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ και τον παράγγειλε και τελείωσε. Ηχητικά ίσως παράγει κάτι ξεχωριστό (?), αλλά δεν πιστεύω ότι προέκυψε από “ψάξιμο” ή ανάγκη για εξέλιξη.

Όταν ένας τρόπος παιξίματος (πχ ανοιχτές χορδές, ή “αλήτικες” αργές πενιές στο τζουρά) χάνεται/ξεπερνιέται και ξεχνιέται, δεν το θεωρώ πρόοδο. Αυτό έγινε και παλιότερα με την καθιέρωση του ρε λα ρε, η οποία λειτούργησε εις βάρος των άλλων κουρδισμάτων. Τελικά το ότι χάθηκαν τα ντουζένια ήταν θετική εξέλιξη ? Τώρα την ψάχνουν οι μπουζουξήδες να τα ξαναανακαλύψουν, μαζί με τους δρόμους, τα μόρια κτλ, κτλ.

Και το τετράχορδο έχει τη δική του σχολή, αλλά το παίξιμο του Ζαμπέτα και του Χιώτη ως αισθητική τείνει να εκλείψει. Κακό κι αυτό…

Το καλοκαίρι βρέθηκα σε μία παραλία με μία παρέα Αυστριακών που έπαιζαν μπλουζ και ενός Ιρλανδού κιθαρίστα που έπαιζε παραδοσιακά κομμάτια από την πατρίδα του. Αφού τελείωσαν τη συναυλία τους παίξαμε μαζί στο τραπέζι πλέον κιθάρες και μπουζούκι. Την κιθάρα ο ένας την έπαιζε κάνοντας τα σόλα του και ο άλλος παίζοντας τα ακοπανιαμέντα του με ιρλανδέζικο στύλ. Έπαιζα και εγώ κανένα σόλο μαζί τους και ο Αυστριακός γούρλωνε τα μάτια (αυτοί που με ξέρουν, γνωρίζουν ότι είμαι αρχάριος). Και όμως το παίξιμο του μπουζουκιού τους φάνταζε υπέροχο, ενώ σε εμένα φάνταζε βλακεία. Όταν έπαιζα μόνος μου απουσία κιθάρας αναγκαζόμουν να ρίχνω ανοικτές, να παίζω τρίχορδο μπουζούκι δηλαδή και δε χρειαζόμουν καθόλου την κιθάρα, οπότε το απολάμβανα …
Το άκουσμα λοιπόν του οργάνου έχει να κάνει με το ρόλο που θέλουμε να επιτελέσει σε μία ορχήστρα καθώς και το ηχητικό αποτέλεσμα που θέλουμε να έχει. Ένα τρίχορδο μπουζούκι μπορεί να παίζεται σαν τετράχορδο παίζοντας τις δύο κάτω ρε και λα. Γιατί όμως να έχεις ένα τέτοιο μπουζούκι στην ορχήστρα αν δεν παίξεις με την πάνω χορδή για να ακουστεί το ηχόχρωμά του; Η γνώμη μου είναι ότι η ταχύτητα που απαιτείται στα πιο νέα λαικά κομμάτια ώθησε την προσθήκη της επιπλέον χορδής (χάρην ευκολίας). Στη συνέχεια, επειδή το άκουσμά του ταίριαζε περισσότερα με τα δυτικά ακούσματα καθιερώθηκε. Φτιάχνοντας λοιπόν έναν τετράχορδο τζουρά :083: και παίζοντάς τον όπως ένα τετράχορδο μπουζούκι, απλώς βάζουμε ένα πνηχτό τετράχορδο μπουζούκι στην ορχήστρα.

Εγώ δεν έχω καταλάβει από πού προκύπτει ότι “Η προσθήκη των δύο επιπλέον χορδών είναι αποτέλεσμα της εξέλιξης και των αναγκών της αγοράς”. Υπάρχει τέτοια μελέτη - ανάλυση ή απλά είδαμε ένα οργανάκι με 8 χορδές και φωνάξαμε εκστασιασμένοι “Ιδού ο νέος νόμος της αγοράς: Ο τζουράς με τις οχτώ χορδές”;

Για πολύ πιο απτά θέματα που καίνε και ενδιαφέρεται το ΣΥΝΟΛΟ σχεδόν του οικονομικά ενεργού πληθυσμού (π.χ. τιμή οικοδομικού χάλυβα) οι οικονομολόγοι σηκώνουν τα χέρια. Και εμείς είμαστε τόσο μάγκες που μπορούμε να πιάνουμε το σφιγμό της πιάτσας του… τζουρά. Δηλαδή ενός προϊόντος του δευτερογενούς τομέα παραγωγής που πουλάει 5 τεμάχια το μήνα και τζιράρει 2.500 ευρώ χωρίς το ΦΠΑ συνολικά; Μη τρελαθούμε!

Θα πρότεινα να είμαστε κάπως περισσότερο μετριόφρονες ως προς την ικανότητά μας να αναλύουμε αυτό το τρομακτικά περίπλοκο και πολυδιάστατο φαινόμενο που λέγεται “αγορά”.

Αυτά.

Κώστα
Δεν νομίζω να σου έδωσα την εικόνα ότι φώναξα φανατικά ενθουσιασμένος για κάτι.
Ούτε μπήκα σε ενδελεχείς οικονομικές αναλύσεις σε σχέση με το τζουρά και την αγορά στο συνολό της για την οποία έχω και εγώ μια αμυδρη εικόνα αναφορικά με το τι είναι και πως ορίζεται(άλλωστε δεν είναι το φόρτε μου).Όταν μιλώ για ανάγκες της αγοράς φέρε στο μυαλό σου την εικόνα ενός πελάτη, παίκτη τετράχορδου(οι οποίοι ίσως είναι και περισσότεροι από τους τρίχορδους) που απλά ζητά από ένα μάστορα να του φτιάξει ένα τετράχορδο τζούρα.Ο θηρεύων το μεροκάματο μάστορας τι θα πεί;Όχι δεν σου φτιάχνω, γιατι το όργανο είναι τρίχορδο!;
Αυτά και από μένα

Κοίτα Γιάννη, λες “Ο θηρεύων το μεροκάματο μάστορας τι θα πεί;”
Δεν έχεις άδικο αλλά κι εγώ απαντώ “Δεν ξέρω”.
Υπάρχουν και μάστορες που τους ανίδεους που ζητάνε αηδίες και ξεράσματα τους διώχνουν με τη λογική ότι όταν εξυπηρετείς αδαείς αργά ή γρήγορα το μετανιώνεις, άσε που βγάζεις και κακό όνομα και μετά άντε να το ξεπλύνεις.
Από κει και πέρα, αυτό που υποστήριξα είναι ότι όταν ένας ή δύο (ή και περισσότεροι, δεν έχει σημασία) ζητάνε ανόητα όργανα, δεν θεσπίζουν αιφνιδίως τάσεις και όρους στην “αγορά”. Ούτε την καθοθηγούν. Για να δημιουργηθεί νέο ρεύμα, όπως π.χ. τότε που ο Χιώτης καθιέρωσε το τετράχορδο, πρέπει να συντέχουν κι άλλοι λόγοι μουσικολογικού - κοινωνικού χαρακτήρα που - εγώ τουλάχιστον - δεν τους βλέπω. Εκτός αν κάνω λάθος.

Φιλικά πάντα.

Είπα και επαναλαμβάνω παιδιά,
όταν απομονώνουμε λέξεις απο ένα κείμενο, και ειδικα “πικάντικες” λέξεις,
διαστρεβλώνουμε το νόημα που θελει να δώσει ο κειμενογράφος.

Επειδή δεν θέλω σε καμμια περίπτωση να περάσω απο δω μεσα και να αφήσω τις
χειρότερες εντυπώσεις και επειδή οι προθέσεις μου είναι καλοπροαίρετες(έχετε μου εμπιστοσύνη γι’ αυτό), ξαναρωτάω: Διάβασε κανείς τι έγραψα ή απλώς σταματήσατε μονο σε αυτές τις
λέξεις που όντως είναι ενοχλητικές απο μόνες τους?

Εγώ διαφώνησα με το παρακάτω χωρίς να απομονώσω καμμια λέξη και παρέθεσα την
γνώμη μου.

…και 1% για όλες τις άλλες δουλειές?

>>>και είπα:Μέγα ατόπημα ή κοινώς μεγάλη μπαρούφα…με το συμπάθιο βρε παιδιά
Το παίξιμο στις “ανοιχτές” είναι ένας τρόπος να παίζεις τζουρά και με τίποτα δεν χαρακτηρίζεται
το όργανο από αυτόν τον τρόπο.

…και για αυτό επισης

εν μέσω άλλων και επι της ουσίας απάντησα:
>>>>>Αλαζονικούς συναισθηματισμούς πιστεύω ότι δεν χρειάζεται η ελληνική μουσική του λαού
ούτε και καυτές επικρίσεις οι πρωτότυπες κατασκευές.
Χρειαζόμαστε μουσικούς να σέβονται και να μελετάνε την ηχητική και οργανολογική παράδοση, να σέβονται να μελετάνε και να παίζουν καλά τα όργανά τους ακόμα κι αν αυτό είναι αφρικανικό μονόχορδο ή 35χορδος μπαγλαμάς.
Όποιοι λοιπόν παίζετε κάποιο όργανο να μελετάτε όσο πιο πολύ μπορείτε και να μιλάτε όσο
πιο λίγο γίνεται.

…και διάβασα αυτό:

Πετάει λοιπον ο Γάιδαρος …

Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι, ενώ παλεύετε όλοι να αποδείξετε ότι αγαπάτε κάτι και νοιάζεστε γι αυτό και για το καλό του, το μόνο που καταφέρνετε είναι να απαξιώνετε τον συνομιλητή σας θεωρώντας ότι έχετε εντολή εξ άνωθεν ως Απόστολοι του Ρεμπέτικου ή ότι άλλο προστατεύει ο καθένας.

Και αναφέρομαι αποκλειστικά στον κ.Κώστα και στον κ.Άρη, οι υπόλοιποι κύριοι είχανε και τρόπους και γνώμη επί της ουσίας.

Έχω στο σπίτι μου 10 τρυπάνια, τροχάκια, δράπανα, γυαλοχαρτιέρες, Βlack & Decker, Bosch κ.α. για τις ερασιτεχνικές μου κατασκευές όπως και πολλά εργαλεία όλων των ειδών.
Αυτό δεν με κάνει όμως τεχνίτη, ούτε ειδικό περί τρυπανιών και εργαλείων διότι απασχολούμαι
κατά καιρούς και περιστασιακά για την προσωπική μου ευχαρίστηση.
Ο νοών νοείτω…

Πετάει λοιπόν ο Γάιδαρος …

Τελικά όμως δεν χρειαζόμαστε ούτε “Κομάντος” ούτε μπουρλοτιέρηδες στο πολιτισμό μας.
Νομίζω ότι χρειαζόμαστε γνώση και καλοσύνη.
Αν ενοχλείστε, ζητώ ειλικρινά (το εννοώ αυτό) συγνώμη για την παρουσία και την γνώμη μου.
Πίστευα ότι μπορούσα να προσφέρω κι εγώ κάτι στους συνανθρώπους μου βάσει αυτών που νιώθω για την μουσική του τόπου μου και μέσω των εμπειριών μου, αλλά μάλλον εδώ κάποιοι δεν θέλουν ν ακούν τίποτα.

Το mail μου είναι iosifsarasidis@gmail.com το τηλέφωνο μου είναι το 6977014956
αν μπορώ να σας φανώ χρήσιμος ή αν θέλετε να μου κάνετε την τιμή να παρακολουθήσω κάποια συζήτησή σας ενημερώστε με.

Με εκτίμηση Ιωσήφ Σαρασίδης

Εχω την εντύπωση ότι πάει να αρχίσει εκείνη η εκνευριστική φάση (που κατά καιρούς περνάμε σ’ αυτό το forum) και ονομάζεται “κουβέντα-για-την-κουβέντα”. Εγώ πάντως δεν πρόκειται (γιατί δεν προλαβαίνω) να συμμετάσχω.
Πάντως Ιωσήφ, αντίθετα απ’ όσα υποννοείς περί αγενούς συμπεριφορά από μένα, υποστήριξα ότι ούτε προκαλείς, ούτε εριστικός είσαι. Απλά δεν λες κάτι συγκεκριμένο. Από κει και πέρα… τι να πώ;
Υγεία.

Ιωσήφ, θα σε προτρέψω να ανατρέξεις γενικότερα στη θεματολογία του ρεμπέτικου φόρουμ.
Θα έχεις την ευκαιρία να διαπιστώσεις πως υπάρχει και πολυφωνία και αντιπαράθεση απόψεων, η οποία είναι γόνιμη, ειδικά όταν υπάρχει επιχειρηματολογία, ανεκτικότητα προς την αντίθετη άποψη και απουσία προσωπικών χαρακτηρισμών.

Επίσης, οι συζητήσεις εδώ δεν είναι πριβέ, είναι ανοιχτές σε όλους, όποιος το επιθυμεί “εκτίθεται” εκθέτοντας και τις απόψεις του στην κριτική των υπόλοιπων συνομιλητών του.

Θα καταθέσω την αποψή μου, μόνο και μόνο γιατί βλέπω μια διαφωνία (ακόμα), να καταλήγει σε αποχώρηση κάποιου, από την παρέα του φόρουμ. Ειλικρινά με στενοχωρεί το γεγονός, δεδομένου ότι το θέμα της διαφωνίας είναι …σαχλό και ανάλαφρο.
Αναφέρθηκε ήδη η εξέλιξη του μπουζουκιού σε 4χορδο, αλλά έχετε σκεφτεί τι αντιδράσης θα είχε προκαλέσει? εδώ σκοτωνόμαστε σήμερα για αυτό,… “το 3χορδο είναι μπουζούκι, το 4χορδο είναι κιθάρα” ή …“δεν παίζονται τα ρεμπέτικα σε 4χορδο” ή …“άμα δεν βαράς ανοιχτές δεν κάνεις τίποτα”. Αυτές είναι μερικές φράσεις που έχω ακούσει κατά καιρούς από 3χορδάδες και άλλες τόσες, στον αντίποδα, από τους 4χορδάδες.
Τα θεωρώ βλακείες όλα, διότι δεν κάνει το κάθε όργανο, από μόνο του, το ύφος της μουσικής που παίζει, αλλά ο μουσικός. Ο φίλος μου ο Σπύρος, ξυλουργός στο επάγγελμα, παίζει εξαιρετικό ρεμπέτικο στυλ αν και 4χορδος. Και τι έγινε που είναι 4χορδο το όργανο!!!
Για να ενισχύσω την παραπάνω άποψη, θα αναφέρω και την περίπτωση του βιολιού ή του κλαρίνου. Το όργανο είναι το ίδιο(μπεμ ή γαλλικό) αλλά, αλλιώς παίζει ο μουσικός της κλασικής και αλλιώς ο δημοτικός. Το ύφος, το κάνει ο μουσικός.
Επομένος, ο τζουράς αν έχει 6 ή 8 χορδές είναι το ίδιο πράγμα για τον ίδιο εκτελεστή. Να προσθέσω, ότι το 3χορδο παίζει με ανοιχτές αλλά μόνο σε τόνο ΡΕ. Μα και το 4χορδο παίζει με ανοιχτές αλλά σε τόνο ΝΤΟ, και δεν αναφέρομαι στα διάφορα κουρδίσματα.
Ελπίζω να μην ισχυριστεί κανείς ότι ο καλός τόνος για τα ρεμπέτικα είναι ο ΡΕ, γι’ αυτό και το κούρδιζαν έτσι!!!:080:
Στην αρχαία ελλάδα υπήρχαν λύρες με 7,12,15 και δεν ξέρω κι εγώ πόσες ακόμα χορδές και ήταν όλες λύρες.
Δυστυχώς, είναι ένα θέμα που δεν εξαντλείται με 1-2 μηνύματα. Μια ιδέα από την άποψή μας καταθέτουμε.

Κλείνω, λέγοντας ότι εγώ είμαι από τους συντηρητικούς του ρεμπέτικου και του δημοτικού αλλά δεν θα τα βάλω με τα όργανα. Δεν φταίει το μαχαίρι για τον φόνο…

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Τι μου θύμισες τώρα!!! Στα “Μικροαστικά” του Λουκιανού Κηλαηδόνη σε κάποιο τραγούδι ακούγεται ένα σόλο από ηλεκτρική κιθάρα. Και κάποιος από την ορχήστρα αναφωνεί “Γειά σου Λουκιανέ με το κλαρίνο σου !!!”

Προφανώς η ηλεκτρική κιθάρα ακόμα και να χτυπιέται ο καλύτερος κιθαρίστας του κόσμου και να προσπαθήσει να την παίξει σαν κλαρίνο, το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται ποτέ, όσο μουσικάρα και να είναι, να δημιουργήσει το ύφος του κλαρίνου.

Όλοι γνωρίζουμε ότι άλλο όργανο είναι το βιολί, άλλο η βιόλα και προφανώς άλλο όργανο είναι το τσέλο (παρά το ότι και τα τρία ανήκουν στην ίδια οικογένεια). Αντίστοιχα άλλο όργανο είναι το τετράχορδο, διαφορετικό από το τρίχορδο, από τον τζουρά και τον μπαγλαμά!

Ομολογώ βέβαια ότι προσωπικά μου πήρε αρκετά χρόνια να καταλάβω γιατί δεν μπορούσα ποτέ να παίξω σωστά το μέρος του μπουζουκιού σε μια κιθάρα. Κιθαρίστας εγώ προσπαθούσα με την κιθάρα μου να ξεπατικώσω τα σόλα του μπουζουκιού από τα ρεμπέτικα. Μόνο όταν έπιασα τρίχορδο μπουζούκι στα χέρια μου κατάλαβα γιατί κάτι τέτοιο δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν. Όπως αντίστοιχα δεν παίζονται σωστά τα τα κομμάτια του Χιώτη ή του Ζαμπέτα όταν παίζονται σε τρίχορδο. Το γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί που παίζουν με τετράχορδο τα ρεμπέτικα, … ε αυτό δεν είναι και απόδειξη ότι η ηλεκτρική κιθάρα και το κλαρίνο είναι το ίδιο πράγμα και απλώς χρειάζεται ένας καλός μουσικός να τα παίξει με το κατάλληλο ύφος.

Δεν με κατάλαβες, δυστυχώς!!!
1… Προφανώς το είπε για πλάκα, για πείραγμα και όχι για να μας ξεγελάσει. Αν είναι δυνατόν δηλαδή!!! Όταν μιλάω για ύφος, ασφαλώς και εννοώ, δύο ΙΔΙΑ όργανα, να τα παίξουν δύο μουσικοί, στο ΙΔΙΟ είδος μουσικής. Να παίξει, δηλαδή, ηπειρώτικα σαν τον Δάμο ή τον Χαλιγιάννη, ένας θρακιώτης κλαρινίστας. Όχι ένας θρακιώτης λαουτιέρης.
2…Εδώ τα μπερδεύεις. Ναι μεν, είναι στην ίδια οικογένεια αλλά έχουν διαφορετικό μέγεθος. Το δε, βιολοντσέλλο έχει και κούρδισμα και ρόλο διαφορετικό. Το ίδιο ισχύει και για την οικογένεια των μπουζουκιών. Άλλο όργανο είναι ο τζουράς και άλλο το μπουζούκι ή ο μπαγλαμάς. Συν, ότι έχουν και διαφορετικό ήχο.
3… Μα λογικό είναι να μην σου “βγαίνουν” στο ύφος. Τα άκουγες με μπουζούκι και τα έπαιζες με κιθάρα. Αν τα άκουγες,όμως, από 3χορδο και τα έπαιζες, έστω, με 4χορδο, μια χαρά θα τα άκουγες. Γιατί έχουν τον ίδιο ήχο(πολύ μικρή διαφορά θεωρώ).
4 Αυτό να το πεις στον τρίγκα!!:088:
Εξαρτάται,βέβαια, για ποια κομμάτια μιλάμε. Αν και πιο σωστό θα ήταν να πεις …“δεν παίζονται εύκολα” και όχι …“δεν παίζονται σωστά”.
5Σε παραπέμπω στο 1…

Ο Κυριάκος ο Γκουβέντας, έχει βιολί με πέντε χορδές. Τι σημαίνει δηλαδή,ότι δεν είναι βιολί ή ότι χάλασε το ύφος του ως οργανοπαίχτης?
Τα κοντραμπάσα είχαν 4 χορδες. Έτσι πρωτοξεκίνησαν τουλάχιστον, γιατί σήμερα οι απαιτήσεις της μουσικής του έβαλαν και 5η (και 6η στα ηλεκτρικά) και όχι οι λόγοι που αναφέρθηκαν για το τζουρά.
Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά παραδείγματα ακόμα, αλλά μου το απαγορεύει η ώρα.
Πάντως, αν το καλοσκεφτείτε, θα διαπιστώσετε ότι όλα τα όργανα σχεδόν, είναι αποτέλεσματα εξελίξεων και πειραματισμών.

Αυτά και τέλος από μένα για το θέμα.

υ.γ. ο σκαρβέλης, λέγεται, ότι έπαιζε 9χορδη!!! κιθάρα.