Ταξίμια

ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΤΣΟΜΙΔΗΣ = δεν παιζεται ο ανθρωπος, κι αν το ειπανε πιο πανω,
το ξαναλεω, γιατι ειναι ελαχιστος φορος τιμης, στην προσφορα του …

γεια σασ παιδια ειμαι κανουριοσ στο forum. ειμαι σχετικα μικροσ και παιζω λιγα χρονια μπουζουκι αλλα ειμαι πολυ παθιασμενοσ με το οργανο. θελω να μαθω να βγαζω ταξιμια. αν μπορει να με βοηθησει καποιοσ απο εσασ θα μου εκανε μεγαλη χαρη…ευχαριστω.
στρατοσ.

Αφού είσαι παθιασμένος φίλε, δεν μπορεί παρά να έρθει κάποτε το ταξίμι και θα έρθει από μόνο του, χωρίς μεθοδεύσεις και χωρίς ταμπλατούρες και αναλύσεις δρόμων. Συνταγή πάντως δεν υπάρχει, εδώ θα σε απογοητεύσω.

Καλώς όρισες mpouzoukimania.Όπως τα λέει ο κ. Νίκος είναι. Δεν διδάσκονται όλα. Κάποια έρχονται μόνα τους με το χρόνο, μετά από δουλειά και επιμονή. Πρόσεχε όμως μην αναλωθείς στο να ασχολείσαι μόνο με ταξίμια και δεξιοτεχνίες γιατί θα χάσεις την ουσία. (όπως συνηθίζω να λέω, το σύνδρομο των νέων οργανοπαιχτών, που πριν μάθουν να παίζουν μία - μία τις νότες σωστά και με μέτρο θέλουν να κάνουν αγώνες ταχύτητος πάνω στην ταστιέρα).

Γεια σασ παιδια. Σας ευχαριστωγια τισ απαντησεισ σασ !!!1 … τι να σασ πω ασχολουμαι πολυ με το μπουζουκι και θελω πολυ να μαθω τροπουσ για να μπορεσω να βγαλω ταξιμια. καποιοι μου εχουν πει πωσ πρεπει να αλλαζω δρομουσ. και εγω ομωσ πιστευω οτι θα μου ερθει απο μονο του… τεσπα. ευχαριστω παρα πολυ… καθε συμβουλη σασ ειναι δεκτη!!!

Μια ερώτηση: Βρίσκετε οτι το να “αντιγράφουμε” και να μαθαίνουμε ταξίμια παλιών ερμηνευτών είναι καλός τρόπος να αναπτύξουμε το δικό μας ύφος ή θα έπρεπε να αποφεύγεται; Ξεκίνησα να γράφω σε παρτιτούρα κάτι τραγουδάκια που μαθαίνω και έγραψα (στο περίπου φυσικά) και κάνα δύο ταξίμια με σκοπό να τα μελετήσω αργότερα. Μήπως τα “σφάζω” λίγο έτσι; Απο την άλλη δεν είναι καλός τρόπος να κοιτάξω λίγο βαθύτερα τις τεχνικές αυτές των παλιών; Δεν λέω οτι θα έχει ποτέ ιδιαίτερη καλλιτεχνική αξία ένα ταξίμι που επαναλαμβάνεται(αφού δεν είναι πιά ταξίμι) αλλα ίσως βοηθάει τον μαθητευόμενο…
Γνώμη κανείς;

Για να αποκτήσουμε γνώση ή/και ικανότητα σε οτιδήποτε, “πατάμε” στους προηγούμενους από μας. Επομένως, βοηθάει και πολύ μάλιστα να μελετάμε και ταξίμια.

Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά δεν το έγραψα καλά, άλλο ήθελα να ρωτήσω: Αμα πάμε στην ταβέρνα η οπουδήποτε και δούμε κάποιον να παίζει ταξίμια παλιών, τι θα σκεφτούμε; Οτι είχε την υπομονή και τα έμαθε ή οτι δεν έχει φαντασία να κάνει δικά του;

Αλέξανδρε!Μια ερώτηση!Προσπαθείς να παίξεις και να αντιγράψεις ταξίμια!Από ποιους μουσικούς όμως?Εντελώς πληροφοριακά ρωτάω!

Δεν είναι κατακριτέο εάν αρέσει ένα ταξίμι και το “δανεισθεί” ο μουσικός. Δεν τίθεται θέμα για το ένα.

Αυτή τη στιγμή δακτυλογραφώ στον υπολογιστή το ταξίμι του Τσιτσάνη απο τον Απόκληρο, που μετά το γυρίζει στο Γράμμα. Είναι φανταστικές οι εναλλαγές ρυθμού. χρησιμοποιεί γκρουπάκια απο 5ηχα τα οποία εναλλάσει με 4 ή 6 νότες. Αυτό όμως δεν το ήξερα πριν το γράψω σε παρτιτούρα…είδες;

Και εγώ θα συμφωνήσω πως για να παίξει κάποιος ένα πολύ καλό ταξίμι οφείλει να έχει εξασκηθεί στους δρόμους καί να ξέρει να ανεβαίνει σε αυτούς με διάφορες διαδρομές, ειδικότερα στο τετράχορδο μπουζούκη. Συνεπώς, παίζοντας τους δρόμους και ακούγοντας παιγμένα ταξίμια μπορεί να βρεί τον τρόπο που του αρέσει και να αρχίσει να δουλεύει πάνω σε αυτό. Λόγου χάρη από τους σημερινους μπουζουξήδες έχω διακρίνει τον Κ.Παπαδόπουλο. Εξαιρέτικο παίξιμο και αρμονία στις νότες. Χάρηκα που εξέφρασε την γνώμη μου

και εμείς χαρήκαμε Ανδρέα,(εγώ τουλάχιστόν)…Τώρα …άλλη ερώτηση, πρός την διεύθυνση του rembetiko: Εαν ανέβαζα ταξίμια απο Ελληνική δισκογραφία στο φόρουμ σε μορφή παρτιτούρας θα παραβίαζα νόμους πνευματικών δικαιωμάτων; Γενικά το να “αποκρυπτογραφούμε” παιξίματα και να τα καταγράφουμε για καθαρά εκπαιδευτικούς σκοπούς τις νότες είναι επίσημα απαγορευμένο; Θα μπορούσα να ανεβάσω ότι γράφω σε παρτιτούρα; (όχι οτι υποθέτω οτι περιμένουν χιλιάδες μπουζουξήδες εμένα να γράψω τα ταξίμια, απλά ίσως να μπορέσω να πάρω μια γνώμη )
Ευχαριστώ

Αλέξανδρος Κούστας

Αλέξανδρε, σου απαντάω ως Νίκος, όχι ως φόρουμ:

Από τη στιγμή που ένα ταξίμι είναι δισκογραφημένο, σε κάποιον ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα γι αυτό το ταξίμι. Ίσως χρειάζεται νομικό ψάξιμο, με σχετικό γραπτό ερώτημα στην ΑΕΠΙ, για να ξεκαθαριστεί ποιος είναι ο κάτοχος των δικαιωμάτων αλλά σίγουρα δεν είσαι εσύ, αν και μάλλον είναι βέβαιο ότι κανείς άλλος από εσένα δεν τα έχει καταγράψει σε πεντάγραμμο.

Απαγορευμένη δεν είναι, βέβαια, η δουλειά που κάνεις, αλλά…. Ο Νασρεντίν Χότζας το έχει πει από πολύ καιρό: «Δίκιο έχεις, αλλά που να το ΄βρεις…».

Νομίζω ότι αυτό είναι το κλειδί για να αξιοποιήσουμε τα ταξίμια των παλιών στην πορεία προς το να βγάλουμε δικά μας. Όχι τόσο το να κοπιάρεις ένα ταξίμι (αν και δε λέω, ίσως άλλοι να έχουν βοηθηθεί κι έτσι) όσο το να αποκρυπτογραφείς τα κόλπα του.
Ωπ! Εδώ κάνει αυτό το ρυθμικό κόλπο με τις πενιές.
Ωπ! Εκεί παίζει μια φράση που ξεκινάει από Λα και καταλήγει στο πάνω ρε, περνώντας από τις τάδε νότες.
Ωπ! Στέκεται σε τούτη τη νότα και μου ακούγεται νορμάλ, στέκεται σ’ εκείνη και μου προκαλεί έκπληξη / αλλαγή διάθεσης.
Την τάδε νότα που άλλοτε την έχει φυσική κι άλλοτε δίεση, πότε (υπό ποιες προϋποθέσεις) την έχει φυσική και πότε δίεση;

Άλλωστε τέτοιες παρατηρήσεις μπορούμε να βγάλουμε όχι μόνο από ταξίμια αλλά και από κανονικά (έρρυθμα) κομμάτια, στο δρόμο που μας ενδιαφέρει.

Αυτή η αποκωδικοποίηση δεν απαιτεί οπωσδήποτε να ξέρουμε νότες. Γίνεται και με το αφτί, απλώς χρειάζεται προσεκτική και αναλυτική ακρόαση. Και μπορεί να οδηγήσει στη σταδιακή αποθησαύριση ενός υλικού όχι από έτοιμα ταξίμια ή τμήματα ταξιμιών αλλά από δυνατότητες. Τις οποίες μετά αρχίζουμε να τις εφαρμόζουμε σε άλλες νότες, σε άλλες φράσεις, κλπ., και έτσι διδάσκουμε στον εαυτό μας τους κανόνες αυτοσχεδιασμού.

Σημείωση: όσο πιο πολλούς κανόνες έχουμε να μας περιορίζουν, τόσο καλύτερος γίνεται ο αυτοσχεδιασμός μας. Αν σου πουν “βάρα ό,τι θες”, ο αυτοσχεδιασμός που θα βγει δε θα είναι ούτε ταξίμι ούτε τζαζ σόλο ούτε τίποτα, θα είναι απλώς μια βροχή από τυχαίες νότες.

Κι άλλη μια σημείωση: ο Σαλονικιός, όπως και οι διάφοροι ουτίστες (Μέλκον, Τομπούλης), ο Λάμπρος με τη λύρα, ο Λάμπρος με το κανονάκι και άλλοι Μικρασιάτες ή τέλος πάντων πιο ανατολίζοντες, δεν αποτελούν καλό πρότυπο για ταξίμια μπουζουκιού. Αυτοί κάνουν καθαρά μακαμίστικα ταξίμια, που στηρίζονται σε πολύ συγκεκριμένη αλλά διαφορετική θεωρία, και βγάζουν διαφορετικό αισθητικό αποτέλεσμα.

Για όσους ενδιαφέρονται για αυτά όμως, στους “Ρωμιούς συνθέτες της Πόλης” των Τσιαμούλη και Ερευνίδη καταγράφονται ταξίμια του Αλέκου Μπατζάνου, ενώ ταξίμια καταγράφονται και στα άπαντα του Τζεμίλ μπέη έκδοση εν χορδαίς.

Συγνώμη, του Γιώργου Μπατζάνου είναι τα ταξίμια, όχι του Αλέκου

Μπατζανός, αλλά και Μπατζανόπουλος. Τουρκιστί Udi Yiorgo Efendi ή Furtuna Yiorgo Efendi.

Το βιβλιο που αναφερεις περιεχει οργανικες συνθεσεις κ οχι ταξιμια… Semai, Pesrev, Beste κτλ…
…και του Γιώργου (του τεραστιου ουτιστα!!) Μπατζανου αλλα και του Αλεκου (του τεραστιου λυραρη!!) Μπατζανου!!!

Οσον αφορα τον Γιωργο Μπατζανο εχει κυκλοφορησει cd με τραγουδια, συνθεσεις και ταξιμια… (έκδοση εν χορδαίς… Τι αλλο?)
'Οπως και για τον λυραρη Λαμπρο Λεονταριδη οπου εχω μεγαλη αδυναμια στα ταξιμια του!!!

Δεν είπα ότι όλο το βιβλίο είναι ταξίμια, αλλά έχει το νιαβέντ ταξίμι στη σελίδα 250 και το ραστ στη σελίδα 254 του Γιώργου. Τα αναφέρω σαν προηγούμενο έκδοσης παρτιτούρας ταξιμιού στην Ελλάδα, αν και ο Μπατζανος δεν νομίζω να ανήκε στην ΑΕΠΙ, οπότε η περίπτωση του είναι διαφορετική από του Τσιτσάνη