Ταξίμια του Ιορδάνη

δοκιμασα να στειλω ατατς αλλα μεγαλο αρχειο

Από Αdmin: Το μέγιστο των attachments είναι 75ΚΒ για λόγους ασφάλειας και χώρου

ΤΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΤΟΥ CD:

BARETHIKA TETIA ZOI
BASTA PONEMENO MOU KORMI
GIA TO KEFI TOU ZORMPA
GREEK COOKING
HONEY
ITIA
LOGO TIMHS
ME AGAPAS
MES TO KRASI
O IORDANIS POTAMOS
PIOS MPOREI
POTE MIN XIMEROSEI
SAN K IEMENA
SOLO BOUZOUKI
TSIFTETELI
YOU & ME

Τα περιεχομενα του LP:
α/πλευρα
1 Τα ωραια του Παπαιωαννου
2 Ολοι οι ρεμπετες του ντουνια
3 Παραστρατησα για σενα
4 το χαρο τον ανταμωσαν
β/πλευρα
1 απο βραδυς ξεκινησα
2 οταν συμβει στα περιξ
3 οριενταλ τσιφτετελι
4 το ξεκρεμασα κι αποψε

OΚ Γιώργο με το αστεράκι. Θα επικοινωνήσουμε για τα υπόλοιπα. Στείλε μήνυμα μέσω ΦΟΡΟΥΜ
(στο http://www.rembetiko.gr/cgi-bin/forum/board-profile.pl?action=view_profile&profi le=kostas-MODERATOR )
για να τα πούμε (βάλε e-mail ή τηλέφωνο).

Βασίλη, θα σε κανονίσω.

Κώστα γράφεις:
"Ολη αυτή η jamm session τελικά κόπηκε σε τρία - τέσσερα κομμάτια, ενα εξ αυτών το Greek Cooking, για τα άλλα “δεν ξέρει”.

Ετσι όπως το κατάλαβα εγώ είναι ότι το “Greek cooking” -που είναι ο τίτλος του σιντι το οποίο έχω- είναι πιθανόν μόνο ένα από τα 3-4 κομμάτια/δίσκους του όλου session. Εννοείς αυτό η κάτι άλλο?

Γιώργο Β. και υπόλοιπη παρέα τα έκανα ήδη μπ3 για όποιον τα θέλει.

Γιώργο με αστεράκι κι εγώ ενδιαφέρομαι τα σφόδρα, θα με υποχρεώσεις αν μου τα στείλεις. Εχω μια αποθηκούλα στο streamload, λεπτομέρειες με ε-μαιλ?

Ελα, βρήκα έναν τρόπο:
Γιώργο με το αστεράκι, ανέβασέ τα στο http://rapidshare.de/en/main.html
και στείλε με copy-paste στους ενδιαφερόμενους (με μήνυμα μέσω ΦΟΡΟΥΜ) τα link που θα σου βγάλει από κάτω ο server αμέσως μόλις τελειώσει το κάθε upload.
Πριν το ανεβάσεις το mp3, κάνε rename από .mp3 σε .txt και μετά κάν’το zip γιατί μπορεί να το κόψει
ο serverας. Ακόμα καλύτερα, καλού κακού, βάλε και ένα απλό password στο zip, πχ ‘Giorgos*’.

Σχετικά με το Greek Cooking, αν διαβάσεις στα link του Αρη, κάνανε jamm sessions με τον Woods, τον Αρμένη κ.λπ. και τα κυκλοφόρησαν σε LP. Ο Ιορδάνης προφανώς αυτό εννοούσε λέγοντας πως παίζανε πολλές ώρες.
Πάντως, σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να πάτε να τον βρείτε και να σας πει. Εγώ είμαι Σαλονίκη και αδυνατώ (αλλά δεν… αδυνατίζω που να πάρει).

Επιτρέπεται να μου διαθέσετε και μένα ένα “λίνκ” ?

Παιδια να το ανεβασω εδ>>>http://rebetiko.sealabs.net
γιατι το αλλο ειναι δυσκολο(λογω δουλειας ετσι?!)να γινει θελει χρονο!!

Είσαστε σοβαροί? Στέλνετε την κοπέλλα στον Jordan? Ημαρτον!

KK: Θες να μείνεις δόκιμο μέλος για πάντα?

Παιδια θα το ανεβασω σε δικο μου χωρο μονο λιγο υπομονη να βρω λιγο χρονο
!!!

kostas:
Πάντως, σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να πάτε να τον βρείτε και να σας πει. Εγώ είμαι Σαλονίκη και αδυνατώ

Kώστα θα χαιρόμουν πολύ αν είχα τέτοια ευκαιρία, απ’ότι καταλαβαίνω κι αν δεν κάνω λάθος είναι μεγάλος σε ηλικία, οπότε πρίν φύγει -σιδερένιος να είναι ο άνθρωπος- μια συνάντηση θα ήταν πολύ ευχάριστη.
Ομως εσύ νομίζεις είσαι μακρυά? εγώ είμαι από την άλλη μεριά του Ατλαντικού! Το καλοκαίρι ίσως που θα κατέβω Ελλάδα…
Να υποθέσω ότι τον γνωρίζεις έτσι?

Αβραμο ποίος ο φόβος?

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Μαργιάννα 17 Ιανουάριος, 2005)

Giorgo παντως η λύση με το rebetiko.sealabs δεν είναι άσχημη…

αν θες συνέχισε εκεί…

Νίκος

Avramo γιατί πετάγεσαι εσύ; Σαφώς και στέλνουμε την κοπέλα στον Τζόρνταν!
Μην ακούς κανένα Μαργιάννα. Οτι σου λέω εγώ θα κάνεις. Ελα με το καλό και ο Τζόρνταν σε περιμένει. Ξέρει και ξένα (αμερικάνικα).

Με κολλήσατε και ακούω πάλι Ιορδάνη…

Ε λοιπόν τι φοβερό σόλο τσιφτετέλι που είναι το Οριεντάλ.Τι ανάλυση και ανάπτυξη που κάνει στο γαμ…μένο το χιτζάζ…

Κάπου διάβασα πιο πάνω ότι το παίξιμο του είναι φλύαρο χωρίς αποτέλεσμα…ε όχι ρε παιδιά… τουναντίον…παίζει πάνω στους δρόμους ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ με πολύ συναίσ8ημα μην κολώνοντας να δείξει οτι μπορεί να κάνει και ακροβατικά δαχτύλων…

Αντε μεράκλωσα…

Καλα αν τον βρει νηφάλιο κάτι θα πούνε. Αν είναι στις μόνιμες καλές του θα ακούει και δεν θα καταλαβαίνει η κοπέλλα. Σαν εμπειρία γνωριμίας είναι ενδιαφέρουσα. Απλά να φροντίσει η Μαριάννα να έχει και αλλες γυναίκες κοντά της για να διασπάται η προσοχή του Τζόρνταν και στις άλλες. Αλλιώς μπορει να βαρεθεί από την τόση προσοχή του.

Ο Jordan είναι πάντα νηφάλιος!

Καρφώνει κιόλας;;;; Χαχαχα…

Γιατί σε πολλούς παλιούς δεξιοτέχνες (πολύ γνωστούς) μπουζουξήδες και λοιπούς δεν αρέσει άραγε ο Ιορδάνης; Και λένε, πως η “νέα μουσική γενιά” τον έχει υπερεκτιμήσει;

“Γιατί σε πολλούς παλιούς δεξιοτέχνες (πολύ γνωστούς) μπουζουξήδες και λοιπούς δεν αρέσει άραγε ο Ιορδάνης; Και λένε, πως η “νέα μουσική γενιά” τον έχει υπερεκτιμήσει;”
Ευστοχότατη διαπίστωση!
Δυο φορές έτυχε να (προσπαθήσω) μιλήσω με δεξιοτέχνες μπουζουξήδες για τον Jordan. Και οι δύο πασίγνωστοι, απ’ τους κορυφαίους. Με το που πήγα ν’ ανοίξω την κουβέντα ο πρώτος δυσανασχέτησε! Κατά τη γνώμη του ο Jordan παίζει καλό μπουζούκι, αλλά είναι “σόουμαν” (δεν έχει κι άδικο σ’ αυτό) και (όπως ακριβώς το ανέφερε και η Ιωάννα) έχει υπερεκτιμηθεί.
Ο δεύτερος, όχι απλά δυσανασχέτησε, αλλά από τότε αποφεύγει ν’ ανοίξει οποιαδήποτε κουβέντα μαζί μου! Μάλιστα έχω γίνει μάρτυρας απαράδεκτου περιστατικού με τον εν λόγω μπουζουξή (γνωστό για τις ιδιοτροπίες του):
Πριν μερικά χρόνια (δε λέω ακριβώς πόσα γιατί θα τον “φωτογραφίσω” ευκρινώς) έτυχε να κάθομαι δίπλα στο τραπέζι των μουσικών που εκείνη τη στιγμή είχαν αφήσει τα όργανά τους στο πάλκο κι έκαναν διάλλειμμα. Τότε μπαίνει ο Jordan στο μαγαζί. Με το που τον βλέπει ο μπουζουξής λέει στον διπλανό του μουσικό:
“Οχ… ο Ιορδάνης! Τρέχα να πάρεις το μπουζούκι μου…”.
Ο Ιορδάνης τελικά έπαιξε εκείνο το βράδυ. Το πώς έπαιξε και το τι έκανε γενικότερα μέσα σε δυο ώρες δεν μπορεί ν’ αποτυπωθεί, όχι “στο χαρτί” αλλά ούτε σε καν σε video. Ο,τι καλύτερο έχω δει ζωντανό με τα μάτια σε σχέση με το λαϊκό τραγούδι! Ρωτήστε και το Μανιατάκι που ήταν μαζί μου…

Ακούστε τώρα και την ανάποδη μεριά. Ποιον θεωρεί ο Jordan κορυφαίο μπουζουξή (σύμφωνα με περιστατικό που φέρεται να έχει αφηγηθεί η Μαίρη Λίντα):
Στα χρόνια της Αμερικής, στο διαμέρισμα του Χιώτη, έχει πάει επίσκεψη ο Jordan και κάθονται στο σαλόνι με τη Λίντα και κουβεντιάζουν. Ο Χιώτης είναι στην κουζίνα και φτιάχνει καφέ. Κάποια στιγμή η Λίντα, προφανώς για να παινέψει το Χιώτη, ρωτάει μεγαλόφωνα τον Jordan:
“Ποιος είναι ρε Ιορδάνη ο καλύτερος μπουζουξής;”
Ο Ιορδάνης, μη παίρνοντας χαμπάρι το “σκεπτικό” της Λίντα, απαντάει επίσης μεγαλόφωνα και με απόλυτη φυσικότητα:
“Ο Τσιτσάνης”…
Τότε, λέει, μπαίνει στο σαλόνι ο Χιώτης, αγκαλιάζει τον Jordan και του λέει:
“Μπράβο ρε Ιορδάνη! Τελικά μόνο εσύ παίρνεις χαμπάρι από μπουζούκι!”.

Δικιά μου παρατήρηση:
Ολοι οι πραγματικά μεγάλοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα ν’ αναγνωρίσουν την ποιότητα άλλων. Ο Χιώτης π.χ. Λέγεται ότι όταν ρωτήθηκε “ποιος είναι ο καλύτερος μπουζουξής” απάντησε:
“Ο Μπέμπης”.
Δε νομίζω ότι το πίστευε αυτό ο Χιώτης. Απλά, γνωρίζοντας πραγματικά τη δική του αξία κι έχοντας πλήρη εμπιστοσύνη στον εαυτό του, μπορούσε να αξιολογήσει χωρίς “φόβο” οποιονδήποτε άλλον.

Υ.Γ. Μπουζούκι, στο περιστατικό της βραδιάς που ανέφερα, έδωσε στον Jordan ο Στουραΐτης. Γιατί ο Θύμιος είναι πολύ μεγάλος για να “μασήσει”, σαν κάτι άλλους.

Ναι, κι εγώ έχω τύχει σε πανομοιότυπα περιστατικά -γιαυτό και το σχολίασα. Πραγματικά ο Ιορδάνης είναι σπουδαίος εκτελεστής αλλά ίσως τον έχουν πάρει από κάτω “όλες οι ιδιοτροπίες” του.
Λέγεται ακόμα, πως πριν την Αμερική, όταν έπαιζε Αθήνα δεν “ήταν καλός”, βαρότανε, τον ενδιέφεραν άλλα… Ίσως γιαυτό, όσοι τον συναναστράφηκαν τότε έχουν μείνει με κείνη την εικόνα του.


ΥΓ. Πάντως Μαργιάννα, αξίζει να “σου σφίξει το χέρι”! Κι αν έχει κέφια σίγουρα κάτι θα πείτε.